Windows Kulaklıkları Tanımadığında Nasıl Düzeltilir

Ses kalitesi genellikle standart hoparlörlerden çok daha iyi olduğundan, birçok kişi kulaklık kullanarak müzik dinlemekten veya oyun sesini dinlemekten keyif alır. Ne yazık ki, bilgisayarınızın bu cihazları tanımayı ve desteklemeyi reddettiği zamanlar vardır. Bu, ne yapacağınızdan emin olamayabileceğiniz için kafa karışıklığına ve sıkıntıya yol açar. Üzülmeyin, parmaklarınızın ucunda birçok çözüm var. Sorunu çözmeyle ilgili her […]

Windows Kulaklıkları Tanımadığında Nasıl Düzeltilir

Ses kalitesi genellikle standart hoparlörlerden çok daha iyi olduğundan, birçok kişi kulaklık kullanarak müzik dinlemekten veya oyun sesini dinlemekten keyif alır. Ne yazık ki, bilgisayarınızın bu cihazları tanımayı ve desteklemeyi reddettiği zamanlar vardır. Bu, ne yapacağınızdan emin olamayabileceğiniz için kafa karışıklığına ve sıkıntıya yol açar.

Üzülmeyin, parmaklarınızın ucunda birçok çözüm var. Sorunu çözmeyle ilgili her şeyi öğrenmek için okumaya devam edin. Bu düzeltmelerin Windows’un tüm sürümlerinde çalıştığını unutmayın.

Windows Kulaklıkları Tanımıyor

3,5 mm ses jakı, USB kulaklık seti veya kablosuz kulaklık kullanıyor olmanızın bir önemi yoktur, Windows’un bunları kabul etmeyi reddettiği zamanlar vardır. Bu cihazlarla ses dinlemek istiyorsunuz, ancak sorun her zaman kulaklıkların kendisinde değil. Hatalı ses sürücülerinin yanı sıra, bir donanım sorunu da olabilir.

Çoğu ses cihazı, özellikle kablolu olanlar için ek kurulum gerektirmez. Hemen çalışmaya başlamaları için aygıtı ses jakına veya boş bir USB bağlantı noktasına takmanız yeterlidir. Bluetooth söz konusu olduğunda, işler daha karmaşık olabilir.

Devre Dışı Bırakılan Cihazları Etkinleştir

Bir çift kulaklık diğer cihazlarla çalışıyor ancak bilgisayarınızla çalışmıyorsa, devre dışı bırakılmış olma ihtimalleri vardır. Bunları nasıl geri yükleyeceğiniz aşağıda açıklanmıştır:

 1. Kontrol Paneline gidin.
 2. “Ses”i arayın.
 3. Üzerinde hangi etkin ses cihazlarının olduğunu görmek için “Oynatma” sekmesine gidin.
 4. Boşluğa sağ tıklayın ve “Devre Dışı Bırakılan Aygıtları Göster”i etkinleştirin.
 5. Üzerinde kulaklığınızı görürseniz, üzerlerine sağ tıklayın ve “Etkinleştir”i seçin.
 6. Bu ayarları uygulayın ve “Tamam”ı seçin.
 7. Kulaklıklarınızı test edin ve sesin kulaklarınızdan gelip gelmediğini görün.

Bazı kişiler cihazları yanlışlıkla devre dışı bırakır, ancak yukarıdaki adımları uygularsanız bu bir sorun olmamalıdır.

Ses Sorun Gidericisini çalıştırın

Soruna neyin neden olduğundan emin olmadığınızda ses sorun giderici yardımcı olur. Sorunu çözmezse, sizi bir çözüme yönlendirmeye çalışır. Windows’un tüm sürümlerinde bulunabilir. Sorunu gidermek için şu adımları izleyin:

 1. Bilgisayarınızdaki Ayarlar menüsüne gidin.
 2. “Güncelleme ve Güvenlik” öğesini seçin.
 3. “Sorun Gider” i tıklayın.
 4. Windows sürümüne göre “Ek Sorun Gidericiler” veya “Diğer Sorun Gidericiler”e gidin.
 5. “Ses Çalma” sorun gidericisini seçin.
 6. Arızalı cihazı seçin ve “İleri”ye tıklayın.
 7. Sorun gidericinin sorunları tanımlamasını bekleyin. “Ses Efekti ve Geliştirme”yi kapatmanız istenirse, bunu yapmak için seçeneği seçin.
 8. “Ses Geliştirmelerini Etkinleştir” seçeneğinin işaretini kaldırın.
 9. Ayarları uygulayın.

Ses sorun giderici her zaman aynı mesajları göstermediğinden, talimatları izleyin ve taramalarını bitirdikten sonra kulaklığın çalışıp çalışmadığına bakın.

Ses Sürücülerinizi Güncelleyin

Windows ve diğer tüm işletim sistemleri, optimum seviyelerde çalışabilmek için güncel sürücüler gerektirir. Eski sürücüler kusurlar içerebileceğinden, bunların sık sık güncellenmesi önerilir. Öyle olsa bile, bazı yeniler hatalara neden olabileceğinden, daha eski bir sürüme geri dönmenin daha güvenli olduğu zamanlar vardır.

Ses sürücünüzü şu şekilde güncelleyebilirsiniz:

 1. Windows Tuşu + X’e basın.
 2. “Aygıt Yöneticisi”ni açın.
 3. “Ses Girişleri ve Çıkışları”nı arayın.
 4. “Kulaklıklar” seçeneğini sağ tıklayın.
 5. “Sürücüyü Güncelle”yi seçin.
 6. “Sürücüleri Otomatik Olarak Ara” seçeneğine tıklayın.
 7. Bilgisayarı yeniden başlatın.
 8. Kulaklıklarınızı test edin.

Bu adımlar daha eski bir sürücüye geri dönmek içindir:

 1. Windows Tuşu + X’e basın.
 2. Aygıt Yöneticisi’ne gidin.
 3. “Ses Girişleri ve Çıkışları”nı seçin.
 4. “Kulaklıklar”ı sağ tıklayın.
 5. “Özellikler”i seçin.
 6. “Sürücüyü Geri Al”a tıklayın.
 7. Onaylayın ve bilgisayarınızı yeniden başlatın.

Ses sürücüleri her zaman güncel olmalıdır, çünkü Windows bunları genellikle kendi kendine günceller. Ancak hatalar olur ve bunları düzeltmek artık sizin işiniz. Ancak 10 dakikadan az sürer.

Kulaklıkları Varsayılan Cihaz Olarak Ayarlayın

Bilgisayarınız birçok ses aygıtına bağlıysa, sisteminiz bunlardan birini varsayılan çıkış aygıtı olarak seçebilir. Bu, diğer tüm cihazların ses üretmemesine neden olacaktır. Ancak bu, yalnızca birkaç tıklamayla yapılabilecek kolay bir düzeltmedir. Yapmanız gerekenler:

 1. Windows Denetim Masası’nı açın.
 2. Ses’e gidin.
 3. “Oynatma”da kulaklığınızı arayın.
 4. Kulaklıklara tıklayın ve ardından “Varsayılanı Ayarla”yı seçin.
 5. Test edin ve sesin içlerinden geçip geçmediğini görün.

Varsayılan cihazları değiştirmek için gereken tek şey bu. Bu adımlardan hiçbiri işe yaramazsa, bozuk bir ses girişi, USB bağlantı noktası veya kulaklıkların kendisi olabilir.

Windows Kulaklık Mikrofonunu Tanımıyor

oyun kulaklıkları veya kulaklıklı mikrofon setlerinde, oyuncuların birbirleriyle sesli sohbet etmesine yardımcı olan bir mikrofon bulunur. Bu şekilde, bir USB mikrofon satın almaları gerekmez. Ne yazık ki, ayarlar bazen arızalanabilir ve mikrofonu tanımayı reddedebilir.

İşte mikrofonun çalışmamasının bazı olası nedenleri.

 • mikrofon bozuldu
 • kablolar arızalı
 • Arızalı bir ses bağlantı noktası
 • Mikrofonun anahtarını açmadın

Bunlar donanım sorunlarıdır ancak kulaklığınız başka cihazlarda çalışıyorsa aşağıdaki çözümleri deneyebilirsiniz. Bir şey çalışana kadar bunları tek tek test edin.

Mikrofonun Sesini Açın

Bazen, mikrofonun sesi sıfıra ayarlanır ve bu da hiçbir şeyin kaydedilmesine neden olmaz. Bunu nasıl düzelteceğiniz aşağıda açıklanmıştır:

 1. Kontrol Panelini açın.
 2. “Ses” bölümüne gidin.
 3. “Kayıt” üzerine tıklayın.
 4. Kulaklığınıza sağ tıklayın ve “Özellikler”e gidin.
 5. “Düzeyler”e tıklayın ve sesi 100’e kaydırın.
 6. Mikrofonun ses alıp almadığını test edin ve görün.

Doğru Bağlantı Noktalarını Kullanın

Dizüstü bilgisayar 3,5 mm ses jakları hem giriş hem de çıkış işlevine sahiptir. Ancak, bir masaüstü bilgisayarda genellikle bu bağlantı noktalarından ikisi bulunur. Biri giriş içindir, diğeri ses çıkışı içindir. Yanlış jakı kullanırsanız kulaklığınız çalışmayacaktır.

Bu durumda, krikoları değiştirebilirsiniz ve kayıt olması gerekir. Buna rağmen, bazı kulaklıklar PC’lerle çalışmaz. Cihazınız için doğru kulaklığı aldığınızdan emin olmanız gerekir.

Neyse ki, bağdaştırıcılar ve ayırıcılar mevcuttur. Bağlantı noktaları uyumlu değilse bu cihazlar yararlıdır.

Küçük Arızalar

Kulaklıklarınızın ve kulaklık mikrofonlarınızın sistem tarafından tanınmadığını fark etmek eğlenceli değil. Bir donanım sorunu olması mümkün olsa da ele aldığımız çözümlerin çoğu durumda yardımcı olduğu kanıtlanmıştır. Bu sorunları çok hızlı bir şekilde çözebileceğiniz için endişelenmenize gerek yok.

Size yardımcı olan yöntem hangisiydi? Burada ele alınmayan başka hangi çözümleri biliyorsunuz? Aşağıdaki yorumlar bölümünde bize bildirin.

Teknory

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow