Windows PC veya Mac’te Fare Gecikmesi Nasıl Onarılır

Bilgisayar kullanan hemen hemen herkes bunu bir fare ve klavye ile yapar, ancak eski aygıtın arızalandığı zamanlar vardır. Fare gecikmesi, imleç yavaş hareket ettiğinde, yanıtın ve eylemlerin gecikmesine neden olur ve sezgisel hissetmez. Gecikme üretkenliği durdurur ve üzerinde çalışılması son derece can sıkıcıdır. Fare gecikmesi birçok sorunun sonucu olabilir, ancak bunlar için net çözümler var. […]

Windows PC veya Mac’te Fare Gecikmesi Nasıl Onarılır

Bilgisayar kullanan hemen hemen herkes bunu bir fare ve klavye ile yapar, ancak eski aygıtın arızalandığı zamanlar vardır. Fare gecikmesi, imleç yavaş hareket ettiğinde, yanıtın ve eylemlerin gecikmesine neden olur ve sezgisel hissetmez. Gecikme üretkenliği durdurur ve üzerinde çalışılması son derece can sıkıcıdır.

Fare gecikmesi birçok sorunun sonucu olabilir, ancak bunlar için net çözümler var. Sorunu nasıl çözeceğinizi öğrenmek istiyorsanız tüm ayrıntılar için okumaya devam edin.

Windows 11’de Fare Gecikmesini Düzeltin

Windows 11’deki fare gecikmesini düzeltmek zor değil. En yaygın nedenler, bozuk sürücüler veya Bluetooth farelerinin titiz olmasıdır. Yine de, her zaman cihazın hatası değildir.

Fare Sürücülerini Güncelleyin

Fare sürücüleri, farenizin düzgün çalışmasını sağlar. Güncellenmezlerse, gecikme gibi sorunlar ortaya çıkabilir. Bunları yenilemek için bu talimatları izleyin.

 1. Başlat düğmesine sağ tıklayın.
 2. “Aygıt Yöneticisi”ni seçin.
 3. “Fareler ve Diğer İşaret Aygıtları”nı arayın ve çift tıklayın.
 4. “Sürücü” sekmesine tıklayın.
 5. Ardından, “Sürücüyü Güncelle”yi tıklayın.
 6. “Sürücüleri Otomatik Olarak Ara”yı seçin.
 7. Yenileri varsa, bunların yüklenmesini bekleyin ve bilgisayarınızı yeniden başlatın.

Ancak bu yöntem işe yaramayabilir. Fareniz için özel olarak hazırlanmış sürücüleri indirmeniz gerekebilir. Sürücülerini arayın ve aşağıdaki adımları izleyin.

 1. Tarayıcınızı kullanın ve farenizin modelini arayın.
 2. Üreticinin web sitesine gidin.
 3. Doğru sürücüyü indirin.
 4. Kurulum talimatlarını takip edin.

Her şey yolunda giderse, fare gecikmesi ortadan kalkacaktır.

Etkin Olmayan Windows Kaydırma Seçeneğini Etkinleştirin veya Devre Dışı Bırakın

Bu ayar, kullanıcıların yalnızca imleçlerini sayfanın üzerine getirerek etkin olmayan pencerelerde otomatik olarak gezinmesine olanak tanır. Ancak bilgisayara bağlı olarak fare gecikmesine neden olabilir. Açık olması bazen yardımcı olur, ancak diğerleri onu devre dışı bırakmayı fare gecikmesini düzeltmenin anahtarı olarak görür. Bunu nasıl yapacağınızı aşağıda öğrenin.

 1. Başlat düğmesine sağ tıklayın ve “Ayarlar” ı seçin.
 2. “Bluetooth ve Cihazlar”a gidin.
 3. Aşağı kaydırın ve “Fare”yi seçin.
 4. Birkaç kez “Üzerindeyken Etkin Olmayan Pencereleri Kaydır” seçeneğini açın veya kapatın.
 5. Gecikmenin hala orada olup olmadığını test edin ve görün.

Oyunlardaki Fare Gecikmesini Düzeltin

Bahsettiğimiz çözümlerin birçoğu video oyunları oynarken fare gecikmesini de düzeltiyor olsa da, genellikle en çok yardımcı olan bazı adımlar aşağıda verilmiştir. oyun oynarken oyun Çubuğunu kapatmak veya Fare Hızlandırmayı devre dışı bırakmak işlerin daha sorunsuz çalışmasını sağlayabilir. Bunu yapmak, sistem kaynaklarını korur.

oyun Çubuğunu kapatmak için bu talimatları deneyin.

 1. Başlat düğmesine tıklayın ve “Ayarlar” ı seçin.
 2. oyun” bölümüne gidin.
 3. Xbox Game Bar’ı açma seçeneğini kapatın.
 4. Ayarlar menüsüne geri dönün ve “Uygulamalar”a gidin.
 5. “Xbox Game Bar” listesini bulun ve 3 noktayı tıklayın.
 6. “Gelişmiş Seçenekler”i seçin.
 7. “Arka Plan Uygulama İzinleri” etiketli açılır menüden “Asla” seçeneğini tıklayın.
 8. Aşağı kaydırın ve “Sonlandır”ı seçin.

oyun Çubuğu bazı oyuncular için kullanışlıdır, ancak her zaman aktif kalmak için en iyi özellik değildir. Fare Hızlandırmayı devre dışı bırakmak için aşağıdaki adımları okuyun.

 1. Başlat Menüsünü açın ve “Ayarlar” üzerine tıklayın.
 2. “Bluetooth ve Cihazlar”a gidin.
 3. Listeden “Fare”yi seçin.
 4. “Ek Fare Ayarları”nı açın.
 5. “İşaretçi Hassasiyetini Artır” seçeneğinin işaretini kaldırın.
 6. Ayarları uygulayın ve “Tamam”ı tıklayın.

Fare Hızlandırma, oyun ayarlarıyla veya üçüncü taraf fare sürücüleriyle çakışabilir. Devre dışı bırakarak, oyun “makinesindeki” gereksiz bir çarkı ortadan kaldırabilirsiniz.

Windows 10’da Fare Gecikmesini Düzeltin

Windows 11 düzeltmeleri, bazı küçük farklılıklarla Windows 10 için de geçerli olsa da, yine de Windows 10 için bazı yeni çözümleri ele alacağız.

PalmCheck Eşiğini Değiştirin

Bu, bazen izleme dörtgenlerinin gecikmesine neden olan yalnızca Windows 10’a özel bir ayardır. Yalnızca dizüstü bilgisayarlarda veya harici bir izleme dörtgeni kullanıyorsanız bulunur.

 1. Başlat menüsüne sağ tıklayın.
 2. Ayarlar menüsüne gidin.
 3. “Cihazlar”a gidin.
 4. “Synaptics Touchpad” altında “Touchpad” ve “Ayarlar” üzerine tıklayın.
 5. “PalmCheck” altındaki kaydırıcıyı mümkün olduğunca sola hareket ettirin.

Fare gecikmesini ortadan kaldırmazsa, başka bir şey denemeniz gerekir.

NVIDIA’nın Yüksek Çözünürlüklü Sesi veya Realtek HD Ses Yöneticisini Devre Dışı Bırakın

NVIDIA’nın Yüksek Çözünürlüklü Sesi, bazı kullanıcılar için sorunlara neden olabilir ve aynı şey Realtek HD Audio Manager için söylenebilir. Bazı bilgisayarlarda, özellikle bir AMD CPU varsa, önceki seçenek bulunmaz.

 1. Görev çubuğunda herhangi bir yere sağ tıklayın.
 2. Görev Yöneticisi’ni açın.
 3. “Ayrıntılar”ı tıklayın.
 4. Aşağı kaydırın ve bu iki işlemden birini arayın ve uygulamaya tıklayın.
 5. “Görevi Sonlandır”ı seçin.

Fareniz hala gecikiyorsa bu muhtemelen ses işleminin hatası değildir. Bunun yerine fareye bakmayı denesen daha iyi olur.

Fareyi Kontrol Et

Bu ipuçları tüm cihazlarda ve işletim sistemlerinde çalışır. Kesin adımlar değişiklik gösterebilse de, bunları ayrıntılı olarak denemek daha iyidir.

Bluetooth fareyi tercih eden kullanıcılar, fare bilgisayardan çok uzaktaysa veya parazite neden olan nesneler varsa gecikme yaşayabilir. Bunun tek çözümü, sinyalin engellenmeden bilgisayara iletilebilmesi için yaklaşıp engelleri kaldırmaktır.

Fareniz USB 2.0 için tasarlanmışsa, USB 3.0 bağlantı noktasına takmayın. Lag gibi sorunlara neden olabilir. Yükseltme işleminden en fazla yararlanacakları için 3.0 bağlantı noktasını daha yeni cihazlar için saklayın.

Her cihaz sonunda arızalanır ve bazen yeni bir fare almanın zamanı gelir. Mevcut olanınız yıllar boyunca size iyi hizmet etmiş olsa da, fare gecikmesi olmadan oyun oynamak veya bilgisayarı kullanmak istiyorsunuz. Daha uzun süre dayanan üst düzey bir model almayı düşünün.

Windows 7’de Fare Gecikmesini Düzeltin

Windows 7, kararlılığı nedeniyle son yıllarda şaşırtıcı bir şekilde hala yaygın. Ancak, bu eski işletim sisteminde bile fare sorunları ortaya çıkabilir.

Hızlı Başlatmayı Kapatın

Hızlı Başlangıç, bazen Hızlı Önyükleme veya Hızlı Önyükleme olarak da adlandırılır ve önyükleme sürelerini hızlandırmak için tasarlanmış bir seçenektir. Ancak faydadan çok zarara neden olduğu durumlar vardır. Devre dışı bırakmak, fare gecikmesi veya donma gibi bazı performans sorunlarını ortadan kaldırmalıdır.

Windows 7 kullanıcılarının Hızlı Başlangıç’ı devre dışı bırakmak için BIOS’a girmeleri gerekir. Her bilgisayar farklı olduğundan, BIOS’a erişmek için tam olarak belirtilen adımları izleyin.

BIOS menüsünü kullanırken emin olmadığınız ayarları değiştirmemeye özen gösterin. Bu şekilde sorunlara neden olabilir ve BIOS’a tekrar girmeniz gerekebilir.

 1. Bilgisayarı yeniden başlatın.
 2. BIOS’a girin veya Başlat menüsündeki “Denetim Masası”na tıklayarak BIOS’a erişebilirsiniz.
 3. Hızlı Başlangıç ​​seçeneğini arayın.
 4. “Tümünü devre dışı bırak” düğmesini tıklayın.
 5. BIOS menüsünden çıktıktan ve bilgisayarın açılmasına izin verdikten sonra farenizi test edin.

Kablosuz Yönlendiricinizi ve Diğer Cihazları Taşıyın

Kablosuz fareler sinyalleri iletir ve bir odada çok fazla kablosuz cihaz varsa parazit oluşabilir. Bu gibi durumlarda, yönlendiricinizi farklı bir noktaya taşıyabilirsiniz. Kablosuz fare ile dongle veya bilgisayar arasında hiçbir nesne veya başka sinyal olmamalıdır.

Aynı notta, kablosuz fare kullanırken aktif radyo veya diğer sinyalleri kullanmaktan kaçının. Girişim oldukça olasıdır ancak önlenebilir.

Mac’te Fare Gecikmesini Düzeltin

Mac’ler genellikle güvenilir bilgisayarlardır, ancak fare gecikmesi onlarda da meydana gelebilir. Ondan nasıl kurtulacağınızı öğrenmek için aşağıdaki ipuçlarını kontrol edin.

Bluetooth’u Açın ve Tekrar Kapatın

Bluetooth sorunları, Bluetooth’u kapatıp tekrar açarak çözülebilir. Kablolu fareler hiç Bluetooth kullanmadığından, yalnızca kablosuz fareler için geçerlidir.

 1. Ekranınızın üst kısmındaki Bluetooth simgesine tıklayın.
 2. Bluetooth’u kapatın.
 3. Bir dakika bekleyin ve tekrar açın.
 4. Farenizin hala gecikmeli olup olmadığını kontrol edin.

Farenin Pillerini Değiştirin

Düşük pil seviyeleri, fare arızalarının bir nedenidir. Eski pilleri çıkarın, yenileriyle değiştirin ve fareyi Mac’inize yeniden bağlamayı deneyin.

Yeni piller genellikle garip fare davranışı ve gecikme için mükemmel bir çaredir. Şarj seviyelerini her zaman yüksek tutmak için güçlerini izlemek isteyeceksiniz.

Bir USB Donanım Kilidi Kullanmayı Düşünün

Mac’lerde Bluetooth bağlantılarının hatalı çalıştığı durumlar vardır ve bunu düzeltmenin bir yolu, bir USB Bluetooth dongle almaktır. Bu cihazlar daha kararlı olma eğilimindedir.

Ancak bunun tersi de gerçekleşebilir. Donanım kilidi bozuksa, bunun yerine fareyi doğrudan (bir kabloyla) bilgisayara bağlamayı deneyin ve gecikmenin gidip gitmediğine bakın.

RAM’i Boşaltın

Aşırı yüklenmiş bir Mac gecikebilir, yani aynı anda çalışan çok fazla aktif işlem vardır. Programlardan çıkarak CPU ve RAM’inizi boşaltmak isteyeceksiniz. İşte nasıl çalıştığı.

 1. Mac’inizde, Mac Görev Yöneticisi’ni açmak için Command + Alt + Escape tuşlarına basın.
 2. Çok fazla kaynak tüketen uygulamaları arayın.
 3. Bir uygulama seçin.
 4. Onları sonlandırmak için “Çıkmaya Zorla” üzerine tıklayın.

oyun oynarken benzer bir şey fark edebilirsiniz. oyun ayarlarınız çok yüksekse, gecikmenin bir başka sonucu olan kare düşmeleri yaşayabilirsiniz. Mac’inizin ayıracak kaynağı yoksa fareniz ve diğer her şey gecikecektir.

Harici Monitörde MacBook’ta Fare Gecikmesini Düzeltin

Aygıtlarına harici bir monitör bağlı olan Mac kullanıcıları bazen harici ekranın neden normalden daha yavaş olduğunu merak edebilir. Çözünürlük nedeni olabilir.

Çözünürlüğü nasıl ayarlayacağınız aşağıda açıklanmıştır.

 1. Sistem Tercihleri ​​menüsünü açın.
 2. “Ekranlar”a gidin.
 3. “Ölçeklendirilmiş”i tıklayın.
 4. Çözünürlüğü tercih ettiğiniz bir şeye değiştirin.

Bu ayarlardayken, her iki ekranın da aynı hıza sahip olmasını sağlamak için yenileme hızını da ayarlayabilirsiniz. Bu genellikle gecikmeyi ortadan kaldırır. Diğer zamanlarda, bu bir donanım sorunudur.

Suçlu HDMI kablosu veya diğer cihazlarsa, bunları değiştirmeniz veya çıkarmanız gerekir. Bu sorunun başka yolu yok.

Sorunsuz Çalışma

Bilgisayar kullanırken, üretkenliği etkileyeceğinden fare gecikmesi olmamalıdır. Sebep başlangıçta belli olmasa da, çözümleri tek tek denemek sorunu çözecektir. Bazen, farenin bağlantısını kesmek ve yeniden bağlamak yeterlidir.

Başka hangi çözümleri biliyorsunuz? Sizin için en yararlı olan hangisiydi? Aşağıdaki yorumlar bölümünde bize bildirin.

Teknory