Xero’da Silinen İşlemler Nasıl Bulunur?

Bulut tabanlı muhasebe yazılımı Xero, işletmenizin tüm muhasebe sürecini yönetmek için mükemmel bir çözümdür. Muhasebe veya defter tutma niteliklerine sahip olmayan ve kullanımı nispeten kolay olan işletme sahipleri için tasarlanmıştır. Yine de bazen biraz fazla hızlı tıklıyoruz, bu nedenle, tekrar görmek istediğiniz bir işlemi sildiyseniz, bunun bir yolu var. Çalışmak biraz zor olabilir. Bu makale, […]

Xero’da Silinen İşlemler Nasıl Bulunur?

Bulut tabanlı muhasebe yazılımı Xero, işletmenizin tüm muhasebe sürecini yönetmek için mükemmel bir çözümdür. Muhasebe veya defter tutma niteliklerine sahip olmayan ve kullanımı nispeten kolay olan işletme sahipleri için tasarlanmıştır. Yine de bazen biraz fazla hızlı tıklıyoruz, bu nedenle, tekrar görmek istediğiniz bir işlemi sildiyseniz, bunun bir yolu var. Çalışmak biraz zor olabilir.

Bu makale, silinen bir işlemi nasıl bulacağınızı ve güvenli bir şekilde nasıl saklayacağınızı gösterir. Siber suçlar ve iş verilerinizin nasıl korunacağı hakkında bazı yararlı bilgiler ekledik.

Silinen Bir İşlem Nasıl Bulunur?

Silinen bir işlemi bulmak ve geri yüklemek için bu adımları izleyin.

 1. Giriş yap Xero.
 2. “Muhasebe” menüsünden “Banka hesapları”nı seçin.
 3. Banka ekstresi satırını geri yüklemek istediğiniz banka hesabına gidin, ardından “Hesabı Yönet” ve “Banka Ekstreleri”ni seçin.
 4. “Gösteriliyor” seçeneğinden “Ekstre satırları”nı seçin.
 5. Geri yüklemek istediğiniz ekstre satırının yanındaki onay kutusunu işaretleyin.
 6. “Geri Yükle” düğmesini tıklayın.

Geri Yüklenen Silinen İşlemlerinizi Güvende Tutun

Artık silinmiş işlemlerinizi bulduğunuza göre, onları güvenli bir şekilde saklamak isteyeceksiniz. Bulut tabanlı yazılım, işletmeler için esneklik, mobilite ve işbirliği desteği gibi çeşitli avantajlar sunar. Ne yazık ki, siber suçluların verilere kolay erişim hayalleri gerçek oldu.

Birçok küçük işletme sahibi, siber suçlarla ilgili olarak radarın altına düştüğünü hissedebilir. Ancak, küçük işletmeler büyük işletmelerden daha fazla saldırıya uğrar. Verilerinizi kötü adamlardan nasıl koruyacağınızı öğrenmeden önce, neden küçük şirketlerin daha çok hedef alındığını anlayın.

Her İşletmenin Hacklenmeye Değer Kaynakları Vardır

Tek kişilik bir mağaza da dahil olmak üzere tüm işletmeler, bir siber suçlu için değerli verilere sahip olacaktır. Örneğin, e-posta adresleri, vergi kimlik numaraları, kredi kartı numaraları ve hatta Apple Music hesapları. Siber suçlular, karanlık ağdaki bu bilgilerden para kazanabilir.

Küçük Şirketler Siber Güvenlik Konusunda Genellikle Daha Az Harcama Yapar

Birçok küçük işletme sahibi, hokkabazlık eylemi gibi harcamalara öncelik verir. Birçok lider, siber güvenliğin işletmeleri için önemini bilse de bu bir öncelik olmayabilir.

Siber suçlular bunun gayet iyi farkındadır. Bu nedenle daha küçük işletmelere odaklanıyorlar çünkü ödeme almanın daha önde gelen şirketleri hacklemek için harcayacakları çabadan daha kolay olacağını biliyorlar.

Küçük İşletmeler Genellikle Fidye Yazılımlarına Karşı Korumasızdır

Son on yılda, fidye yazılımı en hızlı büyüyen siber saldırı biçimlerinden biri oldu. Verilerini geri almak için talep edilen fidyeyi ödeyen kurbanların sayısı da, çevrimiçi suçluların insanları kandırmak için daha karmaşık yöntemler kullanmasıyla arttı.

Yükselen başarısı nedeniyle, birçok bilgisayar korsanı fidye yazılımı yolunda ilerliyor. Yeni başlayan suçlular, daha kolay izinsiz girmek için önce küçük bir işletmeyi hedef alacaktır.

Bilgisayar Korsanları Daha Küçük Şirketler Aracılığıyla Daha Büyük Şirketlere Erişebilir

Bir siber suçlu daha küçük bir işletmenin ağını kırarsa, genellikle bu başarıyı daha büyük bir şirkete girmek için kullanır. Pek çok küçük işletme, daha büyük şirketlere web sitesi yönetimi, hesaplar, dijital pazarlama vb. hizmetler sunar. Perakendeciler genellikle belirli müşteri sistemlerine elektronik olarak bağlanır. Bu kurulum, çok şirketli ihlalleri kolaylaştırabilir.

Personel Siber Farkındalık Konusunda İyi Eğitimli Olmayabilir

Siber farkındalık eğitimi, pek çok şapka takan meşgul çalışanların olduğu küçük bir şirkette öncelik verilmesi zor bir görev olabilir. Yine de, insan hatası işletmeleri siber risklere karşı daha duyarlı hale getirir. Siber saldırıların başarılı olabilmesi için çoğunlukla kullanıcıların yardımına ihtiyaç duyarlar. Örneğin, personel bir kimlik avı e-postasının belirtileri konusunda eğitimli değilse, başarılı bir saldırıda rol oynayabilir. Verimli kimlik avı girişimleri neredeyse tüm veri ihlallerine neden olur. Çalışanlara bu hileleri nasıl tespit edeceklerini öğretmek siber güvenliği önemli ölçüde sıkılaştırabilir.

İşletmenizi Siber Suçlardan Nasıl Korursunuz?

gibi bulut tabanlı araçlar Xero işinizi verimli ve uygun maliyetli bir şekilde yürütmenize yardımcı olmak için kullanışlıdır. Ne yazık ki, çevrimiçi suçlular, buluta artan güven nedeniyle sürekli olarak verilere erişmenin yollarını arıyor.

Sürekli gelişen tüm siber tehditleri takip edecek vaktiniz olmayacak. Ancak, bu üç endişe alanına odaklanırsanız, yeterince korunmalısınız.

1. Sahtekarlara Dikkat Edin

Çevrimiçi suçlular, neredeyse herkesin kimliğine bürünme konusunda beceriklidir ve güveninizi kazanmak ve sizi riskli bir şeye kandırmak için ne gerekiyorsa yapacaktır. İşte sizin ve ekiplerinizin bilmesi gereken sahtekar türleri ve kendinizi ve şirketinizi siber tehditlere karşı nasıl koruyacağınız.

Kimlik Avı ve Telefon Dolandırıcılıkları

Kimlik avı, insanları kişisel bilgilerini ifşa etmeleri için kandırmak amacıyla hileli bir girişimde meşru iletişimi taklit eden mesajlar göndermektir.

 • Kimlik avı girişimleri, müşteri desteği veya bir şirketin diğer çalışanları gibi davranan e-posta, kısa mesajlar veya telefon görüşmeleri yoluyla gerçekleşebilir.
 • Kimlik avı mesajlarında bulunan ekler ve bağlantılar, cihazları etkilemek ve hesap kimlik bilgilerini çalmak için kullanılır.
 • Siber suçlular ayrıca zayıf parolalarla gelen kutularına sızabilir ve hatta PDF faturalarını değiştirebilir.

İşletmenizi korumak için şu yöntemleri göz önünde bulundurun:

 • personelinizi eğitin kimlik avının belirgin işaretlerini tanıyın Tıklanan bağlantı riskini azaltmak için e-postalar.
 • Tüm şirket cihazlarına kötü amaçlı yazılımdan koruma yazılımı yükleyin.
 • Şirket genelinde güçlü parolalar ve çok faktörlü kimlik doğrulama kullanın.

2. Saldırganlara Karşı Savunma

Güvenli olmayan teknolojiyi kullanmak, çevrimiçi suçlular için çekici bir hedeftir. Suçlular teknolojinizdeki güvenlik açıklarını aradığında, şirketin verileri ve hesapları bir siber suç saldırısı nedeniyle risk altında olabilir. Sorun, yetersiz güvenlik bakımı nedeniyle veya kimlik avı gibi önceki bir olayın sonucu olarak ortaya çıkabilir.

Kullanılan saldırı yöntemlerini ve güvenlik açıklarının nasıl engelleneceğini anlamak, önlemenin anahtarıdır. Bazı saldırıların tespit edilmesi zordur ve geçerli bir programa veya dosyaya benzeyebilir. Aktivitenizi gizlice izleyebilir.

 • Kötü Amaçlı Yazılım – Kötü amaçlı yazılım, bilgisayarlara ve bilgisayar sistemlerine zarar vermeyi ve yok etmeyi amaçlayan müdahaleci yazılımdır. Diğer kesinti türlerinin yanı sıra özel bilgileri sızdırabilir, bilgilere erişimi engelleyebilir ve sistemlere veya verilere yetkisiz erişim elde edebilir.
 • Fidye yazılımı – Bu, popülaritesi artan ciddi bir kötü amaçlı yazılım çeşididir. Çeşitli şekillerde olabilir ve birçok etkisi ve semptomu olabilir.

İşletmenizi bu tür saldırılara karşı aşağıdakileri yaparak koruyabilirsiniz:

 • Anti-virüs yazılımı çalıştırmak ve cihazlarınızdaki yazılımı güncel tutmak.
 • Cihazlarda ve şirket hesaplarında güçlü ve benzersiz parolalar kullanarak ve herkesin parolaları yeniden kullanmaktan kaçınmasını sağlayarak hesapların ele geçirilmesine karşı koruma.
 • Hesaplarınız için güçlü parolalar oluşturmanıza ve daha hızlı oturum açmak için bunları birkaç cihaz arasında senkronize etmenize yardımcı olabilecek bir parola yöneticisi kullanmak.

3. Kör Noktalarınızı Düzenli Olarak Kontrol Edin

İşletmeniz büyüdükçe, tuttuğunuz verilerin boyutu ve karmaşıklığı da artar. Yönetilmesi bunaltıcı ve korunması zor olabilir. İş verileriyle ilgili riskler ve yükümlülükler ancak çok geç kalındıktan sonra keşfedilebilir. Sahtekarlar ve saldırganlarla birlikte işletmenizin kör noktalarının farkında olmalısınız.

Hassas ve gizli şirket verilerini, Xero’da geri yüklenen silinmiş işlemleriniz gibi çevrimiçi suç teşkil eden tehditlere karşı korumanın yanı sıra, korumakla yükümlü olduğunuz ve genellikle gözden kaçan başka bir veri türü daha vardır.

Kişisel veri

 • Kişisel veriler, bir kişiyi fiziksel ve lojistik olarak tanımlayabilir ve ifşa edilirse onlar için zararlı olabilir. Buna sizinle, müşterileriniz, tedarikçileriniz, çalışanlarınız veya aile üyelerinizle ilgili veriler dahildir.
 • Kredi kartı numaraları, iletişim bilgileri, kimlik numaraları, banka hesap numaraları, sosyal güvenlik numaraları, pasaport ve ehliyet numaraları gibi ödeme bilgilerine dikkat edin.
 • Bu veriler ticari operasyonlarınız için yararlı olsa da, kullanımıyla ilgili etik, yasal ve sözleşmeden doğan gereklilikleri beraberinde getirir.

Küresel Gizlilik Yasaları

İşletmeleri sorumlu tutmak ve bireyleri korumak için oluşturulmuş uluslararası mevzuat vardır; örneğin, GDPR. Şirketiniz, iş bölgelerinizdeki gizlilik yasalarına uymalıdır ve uymamak ciddi yasal işlemlerle sonuçlanabilir.

İçeriden Tehditler

 • Kötüye Kullanım – İşletme bilgilerinize yönelik riskler, kasıtlı veya kazara işletmenizin içinden gelebilir.
 • Kötü Kullanım – Personel, paylaşım veya güvenli olmayan depolama yoluyla bilmeden hassas verileri açığa çıkarabilir.
 • Kötü niyetli niyet – Mutsuz bir çalışan, belirli bilgilere erişme yeteneğini kullanabilir ve bunu kâr veya intikam için kullanabilir.

İşte kendinizi nasıl koruyacağınız.

 • Şirketinizin elinde tuttuğu kişisel bilgileri gözden geçirin ve güvenli bir şekilde ve en iyi uygulamalara uygun olarak saklandığından emin olun.
 • Kişisel bilgileri işlemenin, saklamanın ve paylaşmanın güvenli yolu konusunda çalışanlarınızı eğitin.
 • Yasalar farklılık gösterebileceğinden, faaliyet gösterdiğiniz ülkelerdeki gizlilik yasalarını öğrenin.
 • Kişisel bilgilere erişimi sınırlayın. Yalnızca rollerini gerçekleştirmek için buna ihtiyaç duyan ekip üyelerinin erişimine izin verin.
 • Paylaşılan girişlerin kullanılmadığından emin olun; bu, bir olayı araştırmanız gerektiğinde bir denetim izi geliştirmenize yardımcı olur.

SSS

Xero’yu öğrenmek ne kadar sürer?

için Xero sertifikası muhasebeciler ve muhasebeciler çevrimiçi bir kurs, canlı web semineri veya hızlandırılmış bir Xero danışmanı aracılığıyla tamamlanabilir. Xero sertifikasını tamamlamak yaklaşık 6-8 saat sürer.

Xero’yu kendi başıma öğrenebilir miyim?

Xero’nun kullanımı zor değil. Bununla birlikte, çevrimiçi muhasebe yazılımına aşina değilseniz ve onu bağımsız olarak nasıl kullanacağınızı öğreniyorsanız, oldukça uzun bir öğrenme eğrisi olabilir.

Silinen İşlem Geri Yüklendi

Xero muhasebe yazılımı iyi organize edilmiş bir arayüz sunar, ancak bazıları için nasıl kullanılacağını öğrenmek zor olabilir. Neyse ki, bir şeyin yanlışlıkla silinmesi durumunda silinen işlemlere hızlı erişim sağlar. Silinen işlemler, işlemi seçip Geri Yükle’yi seçebileceğiniz Banka Ekstreleri alanında görüntülenecektir.

İstediğiniz silinmiş işlemi bulup geri yükleyebildiniz mi? Bu makaleden verilerinizi siber suçlulardan korumanın yeni yollarını öğrendiniz mi? Deneyiminizi aşağıdaki yorumlar bölümünde bizimle paylaşın.

Teknory