Yeni iPhone Nasıl Etkinleştirilir

Yeni iPhone’unuzu kurmak, özellikle eski telefonunuzdan yeni telefonunuza veri ve dosya aktarmanız gerekiyorsa, devasa bir görev gibi görünebilir. Ama endişelenmeyin; yalnız değilsin. Bu makalede, yeni iPhone’unuzu çalışır duruma getirmek için bilmeniz gereken her şeyi ele alacağız. Bu şekilde cihazınızın keyfini sonuna kadar çıkarabilirsiniz. iPhone 15’inizi Kurma İşte yeni iPhone 15 ve 15 Pro hakkında bilmedikleriniz: […]

Yeni iPhone Nasıl Etkinleştirilir

Yeni iPhone’unuzu kurmak, özellikle eski telefonunuzdan yeni telefonunuza veri ve dosya aktarmanız gerekiyorsa, devasa bir görev gibi görünebilir. Ama endişelenmeyin; yalnız değilsin.

Bu makalede, yeni iPhone’unuzu çalışır duruma getirmek için bilmeniz gereken her şeyi ele alacağız. Bu şekilde cihazınızın keyfini sonuna kadar çıkarabilirsiniz.

iPhone 15’inizi Kurma

İşte yeni iPhone 15 ve 15 Pro hakkında bilmedikleriniz: Fiziksel bir SIM kartla kurulmamışlar. Bir e-SIM (elektronik SIM kart) kullanmanız gerekecektir.

Herhangi bir veri aktarmanıza gerek yoksa ve yalnızca yeni iPhone 15 veya 15 Pro’nuzu etkinleştirmek istiyorsanız aşağıdaki adımları izleyin:

 1. Telefonu açın ve bölgeyi ve ülkeyi seçmek için yukarı kaydırın. Ardından ekran boyutunu seçin.
 2. Wi-Fi’nize bağlanın, ardından Veri ve Gizlilik bildirimini okuyup kabul edin.
 3. Ardından FaceTime Kimliğinizi ayarlayın, altı haneli bir şifre girin ve ardından Apple Kimliğinizi oluşturun veya mevcut Apple Kimliğinizi girin. Son olarak şartlar ve koşulları okuyup onaylayın.
 4. “Devam Et” seçeneğini seçip adımları takip edebilirsiniz. Alternatif olarak “Şimdi Değil”i seçin ve bu adımları atlayın. iMessage ve FaceTime, Konum ayarları, Apple Pay Wallet, Siri, Haftalık Raporlar ve iPhone Analytics’i içerir.
 5. Daha sonra, açık veya koyu ekran ve ekranınızın görüntü yakınlaştırmasını içeren ekranınızın görünümünü seçebilirsiniz.

İşte! Artık hazırsınız ve yeni iPhone 15 veya 15 Pro’nuzu kullanmaya başlamaya hazırsınız!

Veri aktarımı

Eski ve yeni telefonunuz arasında veri aktarımı yapmayı planlıyorsanız aşağıdakilere ihtiyacınız olacaktır:

 • Wi-Fi veya veri
 • Apple veya Google hesap bilgileriniz
 • Eski telefonunuz ve yeni iPhone 15 veya 15 Pro’nuz
 • Her iki cep telefonu da tamamen şarj edilmelidir

Veri yedekleme her zaman ilk adımınız olmalıdır. Verilerinizi yedekledikten sonraki adımınız yeni telefonunuzu kurmak ve fotoğraflarınızı, kişilerinizi ve diğer verilerinizi taşımaktır. Ancak devam etmeden önce her iki telefonun da tamamen şarj olduğundan ve Wi-Fi aracılığıyla internete bağlı olduğundan emin olun.

Veri Aktarımı için Eski Telefonunuzu Kurun

Eski telefonunuz bir Android ise verilerinizi Android’den iPhone’unuza aktarmak için Google Play Store’dan bir uygulama indirmeniz gerekecektir. Bu adımları takip et:

 1. Android telefonunuzda Google Play Store’u açın.
 2. Ardından “IOS’a Taşı” uygulamasını indirip yükleyin.
 3. Uygulamayı indirdikten sonra “Devam Et, Kabul Ediyorum” ve ardından “İleri”ye dokunun.
 4. Daha sonra iPhone’unuzu açın ve “Uygulamalar ve Veriler” yazan ekrana ulaşana kadar kurulum talimatlarını izleyin.
 5. “Verileri Android’den Taşı”yı ve ardından “Devam Et”i seçin.
 6. Ekranda altı ila dokuz haneli bir kod görünecektir. Bu kodu eski telefonunuzda bulunan “IOS’a Taşı” uygulamasına ekleyin.
 7. Eski telefonunuzda bir “Veri Aktarımı” ekranının göründüğünü fark edeceksiniz. Buradan yeni telefonunuza hangi verileri aktarmak istediğinizi seçebilirsiniz. Seçiminizi yaptıktan sonra “Devam Et”e dokunun.
 8. Telefona müdahale etmeden veya telefona dokunmadan verilerin aktarılmasına izin verin. Yükleme çubuğu dolduğunda “Bitti”yi seçebilirsiniz.
 9. Ardından iPhone’unuzda “Devam Et”i seçin. iPhone 15 veya 15 Pro’nuzdaki son kurulum talimatlarını izleyin.

Tebrikler! Hepiniz hazırsınız!

Verilerinizi Yedekleyin

Eski telefonunuz tüm anılarınızı ve diğer önemli verilerinizi tutar. Başlamadan önce bu verileri yedeklemeniz zorunludur. Herhangi bir şey olursa ve işlem sırasında bu dosyaları kaybederseniz, onu geri yükleyebileceğiniz bir yedeğiniz olur. Bu nedenle, telefon verilerinizi yedeklemek kesinlikle göz ardı edemeyeceğiniz çok önemli bir adımdır.

Eski telefonunuz Android ise şu adımları izleyin:

 1. Telefonunuzda Google Drive uygulamasını açın.
 2. Menü Çubuğuna gidin ve “Ayarlar”ı ve ardından “Yedekle ve Sıfırla”yı seçin.
 3. Google Hesabınız listelenmelidir. Ardından “Şimdi Yedekle”yi seçin ve işlemin tamamlanmasına izin verin.

Eski telefonunuz bir iPhone ise şu adımları izleyin:

 1. Menü Çubuğunda “Ayarlar”ı seçin, ardından “iCloud” ve “iCloud Yedekleme”yi seçin.
 2. Ardından “iCloud Yedekleme”yi açın.
 3. Bir yandan not olarak, iPhone’unuz, güce ve Wi-Fi’ye bağlıysa tüm verilerinizi otomatik olarak yedekleyecektir.

SSS

iPhone’umu Wi-Fi olmadan kurabilir miyim?

Evet, yeni telefonunuzu internete bağlanmadan kurabileceksiniz. Ancak verilerinizi yedeklemeniz ve yeni telefonunuza aktarmanız gerekiyorsa, her iki telefonda da Wi-Fi’yi etkinleştirmeniz ve her iki telefonun da tam şarj olması gerekir.

Hızlı Başlangıç ​​nedir ve nasıl çalışır?

Hızlı Başlangıç, verileri eski iPhone cihazınızdan yeni telefonunuza hızlı bir şekilde aktarmanıza olanak tanıyan bir Apple ürünü özelliğidir. Örneğin, eski iPad’inizden yeni telefonunuza veri aktarmak istiyorsanız Hızlı Başlangıç’ı kullanabilirsiniz. Kısa bir not; Hızlı Başlangıç’ı kullanabilmek için iOS 11, iPadOS 13 veya sonraki sürümlerine ihtiyacınız olacak. Tek yapmanız gereken cihazlarınızı birbirine yaklaştırmanız ve işlemin devreye girmesi.

Yedekleme için yeterli depolama alanım yoksa ne yapmalıyım?

Harika haber! iCloud, kullanıcılara üç haftaya kadar ücretsiz ek depolama alanı sunuyor. Bu özellik geçicidir ve kullanıcılara ek depolama alanı düzenlemeleri yaparken yardımcı olmayı amaçlamaktadır. Bu özelliğe erişmek için aşağıdaki talimatları izlemeniz yeterlidir. Eski cihazınızda “Ayarlar”a gidin, ardından “Genel”e ve ardından “Aktar veya Sıfırla”ya dokunun.

İOS’un en son sürümü nedir?

En son sürüm iOS 17’dir.

Ya iPhone’um bir şirket telefonuysa? Kurulum talimatları hala aynı mı?

Evet. Ancak şu adresi ziyaret etmeniz gerekir: Apple İş Başında Web sitesine gidin ve telefonunuzu ayarlamak için talimatlarını izleyin.

Hazır, Ayarla, Telefonu Kullan

Yeni telefonunuzun sunduğu avantajlardan yararlanmak için cihazınızı mümkün olduğunca çabuk ve doğru şekilde ayarlamanız önemlidir. Uzun vadede zamandan ve emekten tasarruf etmenizi sağlayacaktır. Apple iPhone’unuz, onu sektör lideri ürünlerden biri yapan bir dizi benzersiz uygulama ve özellik içerir.

iPhone’unuzu yeni mi kurdunuz? Eğer öyleyse, bu makaledeki ipuçlarından ve püf noktalarından herhangi birini kullandınız mı? Aşağıdaki yorumlar bölümünde bize bildirin.

Teknory