Zelle’de “Ödemeniz Ek İnceleme Gerektiriyor” – Bu Ne Anlama Geliyor?

Zelle, hızlı bir şekilde para gönderip almanın harika bir yoludur. Tek ihtiyacınız olan bir e-posta adresi veya cep telefonu numarası ve ödemeleri hızlı bir şekilde yapabilirsiniz. Ancak, her zaman bu kadar kolay değildir. Bazen süreci yavaşlatabilecek sorunlar ortaya çıkar. Zelle ile ödeme yapmaya çalışırken hata mesajları aldınız mı? Sadece sen değilsin. Bu makalede, neyin yanlış […]

Zelle’de “Ödemeniz Ek İnceleme Gerektiriyor” – Bu Ne Anlama Geliyor?

Zelle, hızlı bir şekilde para gönderip almanın harika bir yoludur. Tek ihtiyacınız olan bir e-posta adresi veya cep telefonu numarası ve ödemeleri hızlı bir şekilde yapabilirsiniz. Ancak, her zaman bu kadar kolay değildir. Bazen süreci yavaşlatabilecek sorunlar ortaya çıkar.

Zelle ile ödeme yapmaya çalışırken hata mesajları aldınız mı? Sadece sen değilsin. Bu makalede, neyin yanlış gidebileceğini ve sorunu düzeltmek için hangi işlemleri yapabileceğinizi açıklayacağız.

Ödemeniz Ek İnceleme Gerektiriyor

Bazen bir Zelle ödemesi ek inceleme gerektirebilir. Bunun bir nedeni, aynı kişiye tekrar tekrar büyük miktarlarda para gönderiyor olmanız olabilir. Büyük, düzenli ödemeler tehlike işareti olabilir ve daha fazla inceleme gerektirebilir.

Zelle ile ödeme ve havale limitlerinin ne olduğunu öğrenmek için mevcut bankanızla iletişime geçmeniz ve onlardan bilgi almanız gerekir. Her finans kuruluşunun kendi transfer limitleri vardır ve Zelle’in ödeme yapmanın bu yönü üzerinde herhangi bir kontrolü yoktur.

Başka bir senaryo da, Zelle’in hesabınızın veya ödeme yaptığınız hesabın güvenliğinin ihlal edilmiş olabileceğinden şüphelenmesi olabilir. Bu durumda, iletişime geçmeniz gerekir Hücre müşteri hizmetleri veya finans kurumunuz.

Zelle Ödemem Neden İnceleniyor?

Genellikle, bir Zelle ödemesi inceleniyorsa, bunun nedeni ödemenin yapılmasıyla ilgili bir sorun olmasıdır. Çoğu zaman bunun nedeni, ödemenin alıcısının henüz Zelle’ye kaydolmamış olmasıdır. Mümkünse alacaklıyla iletişime geçip Zelle’i kabul edip etmediklerini sormak en iyisidir. Aksi takdirde, ödemeyi iptal etme seçeneğiniz vardır.

Diğer bir olasılık da, ödemeyi yanlış e-posta adresine veya telefon numarasına göndermiş olmanızdır. Zelle’nin herhangi bir ödeme koruma hizmeti sunmadığına dikkat etmek önemlidir. Hizmeti kullanırken, ödeme yapmadan önce her zaman doğru e-posta adresine veya telefon numarasına sahip olduğunuzdan emin olun. Yalnızca tanıdığınız ve güvendiğiniz kişilere para göndermelisiniz.

Benzeri Ödeme İnceleniyor Ödeme Beklemede

Bu iki durum birbirine çok benzer ve aynı sorunlardan kaynaklanabilir. Bunun olmasının birkaç nedeni var.

  • Yetersiz bakiye

Banka hesabınızda ödemenizi karşılamaya yetecek kadar para yoksa, Zelle işlemi Ödeme Beklemede olarak işaretler. Zelle sonunda işlemi iptal edecek ve toplanan parayı iade edecektir.

Ödemenizin alıcısı bir Zelle hesabı açana kadar ödemeniz beklemede kalacaktır. Ödemenizi gönderdikten sonra, onlara bir ödeme yaptığınızı bildiren bir bildirim alacaklar. Onlardan Zelle’ye kaydolmaları istenecek.

  • Alıcı ABD vatandaşı değil veya ABD bankası kullanmıyor

Zelle, yalnızca ABD’de ABD telefon numarası ve ABD banka hesabı olan kişiler tarafından kullanılabilir. ABD vatandaşı olmayan kişilerle yapılan işlemler nadiren gerçekleşir, ancak bazen gerçekleşebilir. Geçerli bir ABD telefon numarası olsa bile, fiziksel olarak ülke dışında bulunuyorlarsa, işlem başarısız olmalıdır.

Zelle’in Bir Ödemeyi İncelemesi Ne Kadar Sürer?

Zelle ile yapılan ödemeler genellikle birkaç dakika içinde yapılır, ancak durum her zaman böyle değildir. Finans kurumunuza bağlı olarak, 3 güne kadar sürebilir. Ödemenizin alıcısı henüz Zelle’ye kaydolmadıysa, kendisine bir ödeme gönderildiğine dair bir bildirim alır. Kaydolduktan sonra, bu para birkaç dakika içinde kullanılabilir olacaktır.

Bekleyen veya incelenmekte olan ödemeler 14 gün sonra otomatik olarak iptal edilecektir. Bir ödemeyle ilgili bariz bir sorun olduğunu biliyorsanız, iki hafta beklemek yerine her zaman kendiniz iptal edebilirsiniz.

SSS

İncelenmekte olan bir Zelle ödemesini nasıl iptal edebilirim?

Henüz işleme alınmamış ve inceleniyor olarak listelenen ödemeler iptal edilebilir. Ancak, bir ödeme yaptıysanız ve bu ödeme geçerli, kayıtlı bir Zelle kullanıcısına gönderildiyse, tüm ödemeler nihaidir.

Bir Zelle ödemesini iptal etmek için Zelle’deki etkinlik sayfanıza gidin, işlemi bulun ve “Bu Ödemeyi İptal Et”i seçin. Ayrıca finans kurumunuz için uygulamayı kullanarak ve bunun için prosedürlerini takip ederek ödemeyi iptal edebilirsiniz.

Zelle’i güvenli bir şekilde nasıl kullanırım?

Zelle’i güvenli bir şekilde kullanmanın çoğu sağduyuya iner. İşte Zelle ile ödeme yaparken düşünmeniz gereken birkaç nokta.

• Yalnızca tanıdığınız ve güvendiğiniz kişilere para gönderin

Yalnızca tanıdığınız ve güvendiğiniz kişilere ödeme yapmalısınız. Para gönderirseniz ve alıcı Zelle kullanıyorsa, ödemeyi iptal edemez veya paranızı geri alamazsınız.

• Her zaman alıcının iletişim bilgilerini onaylayın

Kolay ve kusursuz bir işlem sağlamak için ödemenizi doğru kişiye gönderdiğinizden emin olmanız önemlidir.

• Dolandırıcılara dikkat edin

Gerçek olamayacak kadar iyi bir şey için ödeme yapmanızı isteyen istenmeyen bir metin veya e-posta alırsanız, büyük ihtimalle gerçek değildir. Zelle yalnızca güvendiğiniz ve tanıdığınız kişilerle birlikte kullanılmalıdır. Yine, lütfen Zelle’in bir koruma programı sunmadığını unutmayın.

• Herkese açık Wi-Fi’deyken Zelle kullanırken dikkatli olun

Zelle ile yalnızca güvenli bir ağdayken ödeme göndermek her zaman iyi bir fikirdir. Bilgisayar korsanları, bankacılık bilgilerine erişmek için halka açık Wi-Fi’yi hackleyerek genellikle masum kurbanları avlar.

Banka bilgilerim Zelle ile güvende mi?

Evet, Zelle’i güvenli ve emniyetli yapan şeylerden biri, ödeme göndermek için gereken tek şeyin alıcının e-posta adresi veya cep telefonu numarası olmasıdır. Kimseye banka hesap numaranızı veya başka herhangi bir kişisel bilgi vermenize gerek yoktur. Zelle, finans kurumunuz kadar güvenlidir. Ayrıca başka bir güvenlik düzeyi sağlayan uçtan uca veri şifreleme kullanırlar.

Zelle Ödeme İnceleme Sorunları Çözüldü

Zelle ödemeleriyle ilgili sorunların çoğu, genellikle henüz kaydolmamış bir alıcıya para gönderilmesinden veya yanlış alıcıya para göndermiş olmanızdan kaynaklanır. Neyse ki incelenmekte olan ödemeleri iptal edebilirsiniz veya 14 gün sonra Zelle sizin için iptal eder.

Zelle ödemeniz ek inceleme gerektirdi mi? Bu makalede açıklanan yöntemleri izlediniz mi? Aşağıdaki yorumlar bölümünde bize bildirin.

Teknory