2023’te serbest çalışanlar ve serbest meslek sahipleri için en iyi vergi yazılımı

Serbest çalışma, yalnızca eşofman altı ve erteleme düğmeleri değildir. Bazen öyledir. Ancak çoğu zaman, kabin ateşi, kafein yoksunluğu, kararsız nakit akışları ve müşteriler için şiddetli rekabet. Özetle, kendi işinizin patronu olmak gerçekten zor bir iştir ve hiçbir zaman vergi sezonunda olduğu kadar belirgin değildir. Tipik bir 9’dan 5’e kadar işi olanlarla karşılaştırıldığında, serbest çalışanlar, bağımsız […]

2023’te serbest çalışanlar ve serbest meslek sahipleri için en iyi vergi yazılımı

Serbest çalışma, yalnızca eşofman altı ve erteleme düğmeleri değildir.

Bazen öyledir. Ancak çoğu zaman, kabin ateşi, kafein yoksunluğu, kararsız nakit akışları ve müşteriler için şiddetli rekabet.

Özetle, kendi işinizin patronu olmak gerçekten zor bir iştir ve hiçbir zaman vergi sezonunda olduğu kadar belirgin değildir.

Tipik bir 9’dan 5’e kadar işi olanlarla karşılaştırıldığında, serbest çalışanlar, bağımsız yükleniciler ve diğer serbest meslek sahipleri, yıllık beyanname verme konusunda benzersiz bir dizi zorlukla karşılaşır. Her şeyden önce, vergi mevsimi geldiğinde organize olduğunuzdan emin olmak için kişisel kayıtlarınızdan ayrı, yıl boyunca iş kayıtlarını tutmanız gerekir. Tahmini vergi ödemelerini yapmak ve takip etmekten de siz sorumlusunuz.(Yeni bir pencerede açılır)(yeni bir sekmede açılır) para, yıl boyunca maaş çeklerinizden otomatik olarak düşülmediği için her üç ayda bir.

Belki de en sinir bozucu olanı, 9’dan 5’e kalabalık gibi bir vergi iadesi almak yerine, tahmini ödemelerin gerekenden düşük olması durumunda yılın vergilerini karşılamak için gerçekten fazladan para öksürmeniz gerekebilir. (Ceza bile alabilirsiniz.(Yeni bir pencerede açılır)(yeni bir sekmede açılır) tamamen ödemeyi ihmal ettiyseniz.)

AYRICA BAKINIZ:

Bir yan işin ne zaman ana iş haline getirileceğini nasıl bilebilirim?

Oh, ve %15,3’lük devasa federal serbest meslek vergisini de unutma(Yeni bir pencerede açılır)(yeni bir sekmede açılır) en az 400 $ kazandıysanız ödemeniz gerekir(Yeni bir pencerede açılır)(yeni bir sekmede açılır) serbest çalışmanızdan. Elbette, Gelecek Siz için harika olan Sosyal Güvenlik ve Medicare’e gidiyor — muhtemelen belki?(Yeni bir pencerede açılır) – ama Current You için çok eğlenceli değil.

Başınız zaten tüm bu vergi konuşmalarından dönmüyorsa, bir QuickBooks’un anket(Yeni bir pencerede açılır) 500 serbest çalışandan biri, vergi ödemenin modern serbest meslek sahiplerinin karşılaştığı en zor zorluklardan biri olduğunu keşfetti. Aynı ankete göre, bu iğrenç, sıkıcı bir çile – aslında o kadar iğrenç ve sıkıcı ki, serbest çalışanların üçte birinden fazlası vergi ödeme zahmetine bile girmiyor.

Vergi kaçırmak bir tür suç olduğundan, her yıl beyanname vermek sizin yararınızadır. Ancak, sadece vergilerinizi beyan etmek yeterli değildir. Her şeyi kendi başınıza çözmeye çalışırsanız, yine de bir hata yaparsanız yüksek maliyetli cezalar ve faizle karşılaşabilirsiniz. Öte yandan, her zaman bir EBM’ye gidebilir ve gelir vergisi beyannamenizi sizin için halletmelerini sağlayabilirsiniz, ancak ücretleri de cebinizde bir delik açabilir.

İkisi arasında mutlu bir ortam için, bazı vergi yazılımları almayı düşünün.

Vergi yazılımı nedir?

Vergi yazılımı, beyannamelerini hazırlama ve dosyalama sürecinde kullanıcılara rehberlik etmek ve mevcut olabilecek kesintileri ve kredileri belirlerken vergi yasalarına uymalarına yardımcı olmak için tasarlanmış bir yazılım programı türüdür. Esasen, kendi vergilerinizi yapmayı daha az vergilendiren bir yazılımdır.

Eskiden vergi yazılımı, masaüstü bilgisayarınıza indirilebilen bir CD-ROM biçiminde gelirdi. (Ne kadar eski.) Günümüzde, güvenilir bir vergi hazırlık şirketinin web sitesinden bir program indirebilirsiniz. Veya daha da iyisi, maksimum rahatlık için bazı vergi hazırlama araçları tamamen çevrimiçi olarak veya mobil uygulama aracılığıyla mevcuttur.

Bir vergi yazılım programında nelere dikkat etmelisiniz?

“Serbest meslek sahibi”, IRS’nin gözünde “serbest meslek sahibi” ile eş anlamlıdır (daha spesifik olarak “tek mal sahibi)(Yeni bir pencerede açılır)(yeni bir sekmede açılır)“), böylece işletmenizin gelir ve giderlerini bir Çizelge C’de rapor edeceksiniz.(Yeni bir pencerede açılır)(yeni bir sekmede açılır) ve bir Çizelge SE’deki serbest meslek verginiz(Yeni bir pencerede açılır)(yeni bir sekmede açılır); ikisini de Form 1040’ınıza dahil edin(Yeni bir pencerede açılır)(yeni bir sekmede açılır), standart bireysel vergi beyannamesi formu. Kullandığınız vergi yazılımının kesinlikle Form 1099-NEC ile birlikte bu evrakları desteklemesi gerekecektir.(Yeni bir pencerede açılır)(yeni bir sekmede açılır), W-2 yerine müşterilerinizden aldığınız çalışan olmayan gelir belgesi. Ayrıca bir Form 1099-K de alabilirsiniz.(Yeni bir pencerede açılır)(yeni bir sekmede açılır) Müşterileriniz size bu şekilde en az 600 $ ödediyse, Venmo veya PayPal gibi bir üçüncü taraf ödeme ağından.

Sahip olunması iyi olan diğer özellikler şunları içerir:

  • Basit sorular ve istemlerle sezgisel bir e-dosyalama süreci

  • Bir tür doğruluk ve maksimum geri ödeme garantisi

  • Acil durumlarda gerçek bir canlı vergi uzmanına isteğe bağlı erişimle sağlam müşteri desteği

Federal vergilerinize ek olarak eyalet vergilerinizi de beyan etmeniz gerekeceğini unutmayın (sizinki gelir vergisi almıyorsa)(Yeni bir pencerede açılır)(yeni bir sekmede açılır) – bkz. Alaska, Florida, Nevada, Güney Dakota, Teksas, Washington ve Wyoming). Bazı vergi yazılım sağlayıcıları bir eyaleti ücretsiz olarak içerecektir, ancak çoğu, başvuruda bulunmanız gereken eyalet başına sizden ücret alacaktır.

AYRICA BAKINIZ:

Ek işlerinizi tam zamanlı bir işle nasıl dengeleyebilirsiniz?

Ayrıca, en ucuz vergi yazılımı seçeneğinin mutlaka en iyi vergi yazılımı seçeneği olmadığını unutmayın. Seçtiğiniz program, karmaşık vergi durumlarının üstesinden gelebilecek ve tonlarca olası kesintiyi ortaya çıkaracak kadar sağlam olmalı ve ayrıca denetlenmeniz durumunda yüksek düzeyde bir koruma vaat etmeye istekli olmalıdır. Başka bir deyişle, şimdi cimri olma zamanı değil: Vergilerinizi halletmek istiyorsunuz ama aynı zamanda doğru bir şekilde yapmak istiyorsunuz. Bu, ihtiyacınız olmayan özellikler için ödeme yapmanız gerektiği anlamına gelmez, ancak temel gereksinimlerinizin karşılandığından emin olun.

Serbest çalışanlar vergilerinden ne yazabilirler?

Kesintilerden bahsetmişken: Serbest çalışanların vergi döneminde sahip oldukları en büyük şey, ortalama bir çalışandan çok daha fazla işle ilgili harcamaları – ofis malzemeleri, internet faturaları, yemekler, eğitim, mesafe, sağlık dahil – yazabilmeleridir. sigorta primleri ve kiranızın ev ofisinizi kapsayan kısmı. Yine de fazla küstahlaşma: Bu harcamalar, işletmeniz için “hem olağan hem de gerekli” olmalıdır. IRS(Yeni bir pencerede açılır). (Örneğin, sadece eğlence için yapılan bir yolculuğu iptal edemezsiniz.)

Vergilerinizi bir muhasebeciye yaptırmaya değer mi?

Oldukça basit bir vergi durumunuz varsa, birkaç yıllık bir serbest çalışan olarak başvuruda bulunuyorsanız ve/veya yılda 73.000$’ın altında kazanıyorsanız, ücretsiz başvuru seçeneğinden kurtulabilirsiniz. IRS’nin Ücretsiz Dosya programı(Yeni bir pencerede açılır)(yeni bir sekmede açılır). Bununla birlikte, çoğu serbest çalışan, birinci sınıf özelliklere ve deneyimli vergi uzmanlarından yerleşik desteğe sahip ücretli bir yazılım çözümünü garanti edecek kadar karmaşık vergi durumlarına sahip olacaktır. Federal geri dönüşünüz için yaklaşık 105 $ ve her eyalet dönüşü için yaklaşık 50 $ bütçe ayırın.

Bunların hepsi, muhtemelen gerçek, canlı bir CPA’ya harcamanıza gerek olmadığını söylemek içindir, ancak kendi başınıza dosyalama konusunda kendinizi iyi hissetmiyorsanız, bu her zaman bir seçenektir. Ulusal Muhasebeciler Derneği’ne göre anket(Yeni bir pencerede açılır)standart ABD firması, ayrıntılı bir ürün için ortalama 343 ABD Doları ücret almaktadır.(Yeni bir pencerede açılır)(yeni bir sekmede açılır) Eyalet iadeli Form 1040 ve durum iadeli ayrıntılı olmayan Form 1040 için 220 $, artı Çizelge C için 192 Dolar ve Çizelge SE için 41 Dolar. Çoğu ayrıca size 1099’lar (ortalama 67,72 ABD Doları) ve dağınık veya eksik dosyalar (ortalama 165,82 ABD Doları) için fatura kesecektir.

Serbest çalışanlar için en iyi vergi yazılımı hangisidir?

2023 vergi dönemi için önerdiğimiz Çizelge C, Çizelge SE, Form 1099-NEC ve Form 1099-K destekli yazılım seçeneklerini burada bulabilirsiniz. (Not: Aşağıdakilerin tümü, 2022 sonbaharında yayında olan çevrimiçi ürünlerdir.)

Teknory