2023’ün en iyi oyun dizüstü bilgisayarları

Prime Day fırsatlarından yararlanın: PC oyunlarının birçok kişi tarafından video oyunları oynamanın en iyi yolu olduğu söyleniyor. Bu pek çok açıdan doğru; üst düzey oyun bilgisayarları, herhangi bir ev konsolundan daha fazla grafik ve işlem gücü barındırıyor ve özelleştirme ve oyun seçimi açısından hiçbir yerde bulamayacağınız bir düzeyde özgürlük sunuyor başka. Ancak iş o noktaya […]

2023’ün en iyi oyun dizüstü bilgisayarları

Prime Day fırsatlarından yararlanın:


PC oyunlarının birçok kişi tarafından video oyunları oynamanın en iyi yolu olduğu söyleniyor. Bu pek çok açıdan doğru; üst düzey oyun bilgisayarları, herhangi bir ev konsolundan daha fazla grafik ve işlem gücü barındırıyor ve özelleştirme ve oyun seçimi açısından hiçbir yerde bulamayacağınız bir düzeyde özgürlük sunuyor başka. Ancak iş o noktaya geldiğinde oyun oturumlarınızın masanıza bağlı olmasını ister misiniz?

Masaüstü bilgisayarlar en iyi performansı sunsa da, en iyi oyun dizüstü bilgisayarları modern yaşam tarzına daha sorunsuz uyum sağlar. İster bir arkadaşınızın evine ister başka bir odaya olsun, oyun donanımınızı hareket halindeyken yanınızda taşıyabilmeniz çok kullanışlıdır. Ayrıca her tür oyuncuya uygun bir oyun dizüstü bilgisayarı mevcuttur. İster göz kamaştırıcı görselleri destekleyen güçlü bir güç kaynağı arıyor olun, ister sırt çantanıza rahatça sığacak hafif bir dizüstü bilgisayar arıyor olun, ister yalnızca maliyet ile güç arasında bir denge kurmayı umuyor olun, size uygun bir oyun dizüstü bilgisayarı mutlaka vardır.

AYRICA BAKINIZ:

2023’te satın alınabilecek en iyi dizüstü bilgisayarlar

İhtiyaçlarınıza en uygun oyun dizüstü bilgisayarını bulma Ve bütçe yanıltıcı olabilir. Bunları ayrıştırmak masaüstü muadillerine göre daha kolay olabilir, ancak oyun dizüstü bilgisayarları yine de oldukça dikkatli bir teknik inceleme gerektirir. Bunlar konsol değil; raftan en yeni nesil sistemi seçip oynamaya başlayamazsınız. Çok sayıda grafik kartı, işlemci, depolama boyutu ve ekran türü arasından seçim yapmak gerçekten kafa karıştırıcı olabilir. İşte biz burada devreye giriyoruz.

Mashable alışveriş uzmanları yıllar boyunca çok sayıda oyun dizüstü bilgisayarını test etti ve inceledi ve biz tam olarak ne aramamız gerektiğini biliyoruz. Yılın en iyi oyun dizüstü bilgisayarına ilişkin önerilerimizi öğrenmek için okumaya devam edin.

oyun dizüstü bilgisayarı ararken nelere dikkat etmelisiniz?

olduğu gibi herhangi bilgisayar – oyun veya başka türlü – herhangi bir cihazı oluşturan birçok bileşen vardır. Yine de tüm bunları kendi başına çözmene gerek yok. oyun dizüstü bilgisayarı satın alırken dikkate almanız gerekenler:

İŞLEMCİ: İşlemci olarak da adlandırılan CPU, temel olarak bilgisayarınızın beynidir ve dizüstü bilgisayarınızın girdileri ne kadar hızlı işleyebileceğini, verileri depolayabileceğini ve komutları yürütebileceğini belirleyecektir. İşlemciniz bilgisayarınızın diğer parçalarıyla sürekli iletişim halinde olduğundan cihazın merkezi sinir sisteminin iyi olması önemlidir. Genel olarak CPU ne kadar yeni olursa işlem gücü de o kadar iyi olur.

GPU: GPU (veya grafik kartı) kulağa ne geliyorsa onu yapar: Oyunlarınızın amaçlanan grafik kalitesinde çalışmasını sağlar. GPU ne kadar iyi olursa, dizüstü bilgisayarınız dokular, kenar yumuşatma, ışın izleme ve daha fazlası gibi ayrıntıları o kadar iyi işleyebilir (bu ayarları grafik kartınıza daha iyi uyacak şekilde oyunlarınızda her zaman değiştirebilirsiniz, ancak GPU ne kadar iyi olursa, oyununuza o kadar yakın olursunuz) bu üst seviye ayarlara ulaşabilirsiniz). Şu anda Nvidia RTX 4090 yenilmesi gereken grafik kartı olarak görülüyor ve AMD ve Radeon en popüler alternatiflerden bazılarını oluşturuyor.

Sistem Belleği (veya RAM): CPU’nuz gibi RAM’iniz de genel performansı belirlemede son derece önemlidir. RAM, uygulamaların verilere hızlı bir şekilde erişebilmeleri için kısa süreli bellek depolaması sağlar ve bilgisayarınızın aktif olarak kullandığı bilgileri depolar. En iyi bütçeli oyun dizüstü bilgisayarlarının bile minimum 8 GB RAM’e sahip olması gerekir.

Depolamak: Depolama söz konusu olduğunda, normalde kendinizi sabit sürücü (HDD) ile katı hal sürücüsü (SSD) arasında karar verirken bulacaksınız. HDD’ler, SSD’lere göre daha yüksek depolama kapasitesine sahip olabilir, ancak bunun bedeli daha düşük performanstır. İyi haber şu ki, bazı dizüstü oyun bilgisayarları çift depolama yaklaşımıyla birlikte geliyor; ana depolama yöntemi olarak HDD’yi seçiyor ve daha performans gerektiren oyunlarınıza ayırabileceğiniz daha küçük bir SSD’yi yerleşik hale getiriyor.

Görüntülemek: Parlaklığına hayran kalacak güzel bir ekranınız yoksa, satın aldığınız o güzel GPU boşa gidecektir. Burada esas olarak üç şeye bakmak isteyeceksiniz: çözünürlük, yenileme hızı ve boyut. Paramız için minimum 60Hz yenileme hızına sahip 1080p çözünürlüğü tercih edin diyoruz. Bununla birlikte, kare hızı ne kadar yüksek olursa, aksiyon da o kadar akıcı olur. Ancak boyut tercihinize bağlıdır; oyun dizüstü bilgisayarları genellikle 16 inç, 15,6 inç ve 17,3 inç ekranlarla gelir.

Tuş takımı: Klavye, bir oyun dizüstü bilgisayarıyla genel deneyiminizin bir başka hayati parçasıdır. Konfor kesinlikle bir faktördür, ancak aynı zamanda tam aralıklı RGB arka ışık ayarlarını isteyip istemediğinize (burada süslü şeyleri atlamak tamamen iyidir) ve tuşların düzenini beğenip beğenmediğinize de karar vermek isteyeceksiniz. Örneğin, klavyenizde bir sayısal tuş takımına acilen ihtiyaç duyduğunuzu fark ederseniz, orada olduğundan emin olmak için bir kez daha kontrol etmek isteyeceksiniz; tüm oyun dizüstü bilgisayarlarında bu tuş yoktur (en azından 15,6 inçlik seçeneklerin hepsinde yoktur, ancak neredeyse 17,3 inçlik dizüstü bilgisayarların hepsinde bir tane bulunur).

oyun dizüstü bilgisayarı” width=”2000″ height=”1125″ loading=”lazy” />

Bu kılavuz için ASUS ROG Zephyrus G14 dizüstü oyun bilgisayarının test edilmesi.
Kredi bilgileri: Callum Bains / Mashable

Tüm bu hususlar arasında en önemlileri dizüstü bilgisayarın GPU’su ve CPU’sudur. Bunlar sonuçta cihazın en yeni, en göz kamaştırıcı oyunları çalıştırıp çalıştıramayacağını ve bunu makul bir performansla yapıp yapamayacağını belirleyecek. Ayrıca genellikle dizüstü bilgisayarınız eskidiğinde ve tozlandığında onu geride tutacak parçalardır. Unutmayın: Her şeyden önce hızlı bir işlemciye ve grafik kartına öncelik verin.

Aşağıda 2023’ün en iyi oyun dizüstü bilgisayarlarına ilişkin seçimlerimiz yer alıyor.

Teknory