ABD Hava Kuvvetleri MQ-9 Reaper Drone’u Neden Emekli Ediyor?

Niteliklere girmeden önce, MQ-9 Reaper’ın modern savaş etkinliğinde Hava Kuvvetlerine getirdiği değeri anlamak önemlidir. İHA teknolojisi, modern Hava Kuvvetlerinin görev yeteneklerinde devrim yarattı. Uzaktaki operatörler, pilotları uçaktan çıkararak, onları ateş hattına koymadan bir dizi muharebe görevini gerçekleştirebilir. Bu araçlar, başarılı bir sonucun öncelikleri ile pilotların hayatlarını tartmak zorunda kalmadan riskli operasyonlara girmeyi mümkün kılar. için […]

ABD Hava Kuvvetleri MQ-9 Reaper Drone’u Neden Emekli Ediyor?

Niteliklere girmeden önce, MQ-9 Reaper’ın modern savaş etkinliğinde Hava Kuvvetlerine getirdiği değeri anlamak önemlidir. İHA teknolojisi, modern Hava Kuvvetlerinin görev yeteneklerinde devrim yarattı. Uzaktaki operatörler, pilotları uçaktan çıkararak, onları ateş hattına koymadan bir dizi muharebe görevini gerçekleştirebilir. Bu araçlar, başarılı bir sonucun öncelikleri ile pilotların hayatlarını tartmak zorunda kalmadan riskli operasyonlara girmeyi mümkün kılar. için bir Kasım 2021 politika belgesinde Mitchell Enstitüsü, Emekli Tümgeneral Lawrence Stutzreim, MQ-9 Reaper’ın “Hava Kuvvetlerinin en ilgili uçaklarından biri” olduğunu, platformu aşamalı olarak kaldırma konuşmaları gerçek zamanlı olarak yapılsa bile. 50.000 fitlik bir uçuş tavanına ulaşabilir ve 24 saate kadar sürekli olarak bir hedefin üzerinde kalabilir.

Maliyet etkinliği açısından, başka hiçbir uçak, Reaper’ın sergilediği aynı düşük fiyat etiketiyle çalışamaz. Tek bir motorsuz F-35’in 75 milyon $ ve bir F-22’nin 142 milyon $ artı birim maliyetlerinin aksine, karşılık gelen yer altyapısıyla birlikte dört MQ-9 kabaca 56,5 milyon $’a mal oldu. Ek olarak, MQ-9 Reaper, F-16’nın 8.000 $’lık uçuş saati işletme maliyetine kıyasla yaklaşık 3.500 $’lık bir uçuş saati maliyeti ekliyor. Reaper, hem nispeten ucuzdur hem de mürettebatlı uçuşta mümkün olmayan aşırı izleme yeteneklerini, hedef izlemeyi ve uzaktan saldırı seçeneklerini desteklemek için uzatılmış bir görev penceresi sağlamak için büyük ölçüde eğilmiştir.

Teknory