Activision Blizzard, oyunlarını “gelecek yıl” Xbox Game Pass’e getirmeyi bekliyor

Activision Blizzard, şirketten yapılan yeni açıklamaya göre oyunlarını 2024 gibi erken bir tarihte Xbox Game Pass’e getirmeyi bekliyor. Bu haber, Microsoft’un 69 milyar dolarlık Activision Blizzard satın alımını önümüzdeki hafta tamamlayacağı yönündeki öngörüsünün ardından geldi (VGC aracılığıyla). Amerika Birleşik Devletleri Federal Ticaret Komisyonu (FTC) ve Birleşik Krallık Rekabet ve Piyasalar Otoritesi’nin (CMA) direnişine rağmen Microsoft, […]

Activision Blizzard, oyunlarını “gelecek yıl” Xbox Game Pass’e getirmeyi bekliyor

Activision Blizzard, şirketten yapılan yeni açıklamaya göre oyunlarını 2024 gibi erken bir tarihte Xbox Game Pass’e getirmeyi bekliyor.

Bu haber, Microsoft’un 69 milyar dolarlık Activision Blizzard satın alımını önümüzdeki hafta tamamlayacağı yönündeki öngörüsünün ardından geldi (VGC aracılığıyla). Amerika Birleşik Devletleri Federal Ticaret Komisyonu (FTC) ve Birleşik Krallık Rekabet ve Piyasalar Otoritesi’nin (CMA) direnişine rağmen Microsoft, ilk duyurulmasından neredeyse iki yıl sonra, satın almayı tamamlamanın eşiğinde gibi görünüyor.

Bu gelişmeye tepki gösteren Activision Blizzard, Pazartesi günü, oyunlarının Microsoft’un popüler abonelik hizmeti Xbox Game Pass’e getirilmesiyle ilgili olarak bunun ne anlama geldiğini ele alan bir bildiri yayınladı.

“Microsoft anlaşmasının düzenleyici makamlarca onaylanması yönünde çalışmaya devam ederken bazı sorular alıyoruz [about] Activision Blizzard, yaklaşan ve yakın zamanda piyasaya sürülen oyunlarımızın Game Pass aracılığıyla mevcut olup olmayacağını sordu.

“Her ne kadar koyma planımız olmasa da Modern Savaş 3 veya Diablo 4 Bu yıl Game Pass’te, anlaşma sonuçlandığında oyunlarımızı dünya çapında daha fazla oyuncuya ulaştırmak için Xbox ile çalışmaya başlamayı umuyoruz [… over] gelecek yılın gidişatı.”

Her ne kadar FTC, Microsoft’a karşı açtığı davayı kaybetmiş olsa da, yargıç satın almanın ABD’nin tekel karşıtı yasalarını ihlal etmediğini tespit etmişti; teknoloji devi hâlâ Birleşik Krallık’ta CMA tarafından dile getirilen endişeleri ele almak zorundaydı. Activision Blizzard, İngiltere’deki tekel gözlemcisini memnun etmek amacıyla, yayın pazarındaki rekabeti kırmak amacıyla oyunlarının yayın haklarını Ubisoft’a satmayı taahhüt etti. Bu hamle CMA’yı tatmin etti ve CMA, bu planın Birleşik Krallık’taki kuruluşun satın almayla ilgili “endişelerinin çoğunu büyük ölçüde giderdiğini” belirtti.

Bunu akılda tutarak, Activision Blizzard oyunlarının gelecek yıl Game Pass’e gelmesi muhtemel olsa da oyunların Xbox Bulut oyun hizmetinde mevcut olması pek olası görünmüyor.

Yasal dramadan dikkatinizi dağıtacak bir şey mi arıyorsunuz? Listelerimize göz atın en iyi bilgisayar oyunları, en iyi PS5’e özel oyunlarve en iyi Xbox Series X oyunları.

Teknory