Amazon Android’i bırakıp kendi yeni nesil akıllı ev işletim sistemini kurabilir

Ryan Haines / Android Otoritesi TL;DR Amazon, Vega adında şirket içi bir işletim sistemi üzerinde çalışıyor olabilir. Kaynaklar, Amazon’un sonunda Android’den tamamen uzaklaşıp Vega’yı tüm ürünlerinde uygulamayı planladığını söylüyor. Amazon gelecek yıl Vega ile Fire TV’leri göndermeye başlayabilir. Amazon, akıllı ekranları, TV’leri ve diğer akıllı ev ürünleri için Android’in çatallanmış bir sürümüne güvenme eğilimindedir. Ancak […]

Amazon Android’i bırakıp kendi yeni nesil akıllı ev işletim sistemini kurabilir

Ryan Haines / Android Otoritesi

TL;DR

  • Amazon, Vega adında şirket içi bir işletim sistemi üzerinde çalışıyor olabilir.
  • Kaynaklar, Amazon’un sonunda Android’den tamamen uzaklaşıp Vega’yı tüm ürünlerinde uygulamayı planladığını söylüyor.
  • Amazon gelecek yıl Vega ile Fire TV’leri göndermeye başlayabilir.

Amazon, akıllı ekranları, TV’leri ve diğer akıllı ev ürünleri için Android’in çatallanmış bir sürümüne güvenme eğilimindedir. Ancak şirket yakında Google’ın işletim sistemini terk ederek kendi işletim sistemini tercih edebilir. Amazon’un yeni işletim sistemine geçiş ise önümüzdeki yıl başlayabilir.

Janko Roettgers’a göre Düşük geçişAmazon, donanımı açısından Android’e alternatif üzerinde çalışıyor. Dahili olarak Vega olarak bilinen işletim sisteminin Fire TV yayın adaptörleri üzerinde test edildiği ve Amazon’un iş ortaklarına yeni işletim sistemine geçiş planını anlattığı bildirildi. Konuya yakın kaynaklar, Amazon’un Fire TV’leri Vega ile 2024’te göndermeye başlayabileceğini iddia ediyor.

Roettgers, Amazon’un kendisini Google’ın çözümünden ayırmak istemesinin birkaç nedeni olduğuna dikkat çekiyor. Örneğin Android’de akıllı ev cihazını çalıştırmak için gereksiz olan birçok kod vardır. Fire OS, Android Açık Kaynak Projesi’ne dayandığı için her zaman Google’ın hisse senedi tekliflerinin gerisinde kalmıştır. Ve Google, bazı üreticilerin Amazon destekli TV’ler üretmesini engellemeye çalıştı.

Görünüşe göre Vega Linux tabanlı ve uygulama geliştiricilerine React Native’i kullanmaları söyleniyor. Bu, geliştiricilerin uygulama geliştirirken daha fazla cihaza ve işletim sistemine hitap ederek daha geniş bir ağ oluşturmasına olanak tanıyacaktır. Bu önemlidir çünkü geliştiricilerin Amazon’un yeni cihazında çalışan uygulamalar ve hala Android’de çalışan eski donanımlar oluşturmasına olanak tanıyacaktır.

Amazon’un ileride tüm ürünlerinde Android’i tamamen terk etmeye hazırlandığı iddia ediliyor. Fire OS’de olduğu gibi Amazon’un da kendi işletim sistemine sahip olmayı reklamları daha fazla göze sunma fırsatı olarak görmesi mümkündür; bu da cihazlarının bu kadar ucuz olmasının nedenlerinden biridir.

Amazon Android’i bırakıp kendi yeni nesil akıllı ev işletim sistemini kurabilir

Teknory

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow