Amazon yapay zekaya odaklanmak için ‘birkaç yüz’ Alexa çalışanını işten çıkarıyor

Edgar Cervantes / Android Otoritesi TL;DR Amazon’dan sızdırılan bir iç not, şirketin işten çıkarmalara hazırlandığını ortaya koyuyor. Amazon, Alexa departmanından “birkaç yüz” kişiyi işten çıkarmayı planlıyor. Bu hamle, Amazon’un kaynaklarını mevcut öncelikleri olan üretken yapay zeka doğrultusunda en üst düzeye çıkarmasına yardımcı olmayı amaçlıyor. Dün Amazon, alışveriş yapanların web sitesinde arabalara göz atmasına olanak tanıyacak […]

Amazon yapay zekaya odaklanmak için ‘birkaç yüz’ Alexa çalışanını işten çıkarıyor

Edgar Cervantes / Android Otoritesi

TL;DR

  • Amazon’dan sızdırılan bir iç not, şirketin işten çıkarmalara hazırlandığını ortaya koyuyor.
  • Amazon, Alexa departmanından “birkaç yüz” kişiyi işten çıkarmayı planlıyor.
  • Bu hamle, Amazon’un kaynaklarını mevcut öncelikleri olan üretken yapay zeka doğrultusunda en üst düzeye çıkarmasına yardımcı olmayı amaçlıyor.

Dün Amazon, alışveriş yapanların web sitesinde arabalara göz atmasına olanak tanıyacak şekilde Hyundai ile bir ortaklık yaptığını duyurdu. Bu anlaşmanın bir parçası olarak Hyundai, 2025’ten itibaren Alexa’yı arabalarına yerleştirecek. Yalnızca bir gün sonra Amazon, Alexa departmanında toplu işten çıkarma planlarını dahili olarak duyurdu.

Amazon’un Alexa ve Fire TV’den sorumlu başkan yardımcısı Daniel Rausch, bugün erken saatlerde çalışanlara bir dahili not gönderdi. Tarafından edinilmiş GeekWireNot, Amazon’un odağını üretken yapay zeka çabalarına kaydırma niyetini belirtiyor. Ne yazık ki, önceliklerdeki bu değişikliğin ABD, Kanada, Hindistan ve diğer birkaç bölgede “birkaç yüz” işe mal olacağı görülüyor.

Rausch, “İcat etmeye devam ettikçe, çabalarımızın bir kısmını iş önceliklerimizle ve müşterilerimiz için en önemli olduğunu bildiğimiz şeylerle daha iyi uyum sağlayacak şekilde değiştiriyoruz; buna kaynaklarımızı en üst düzeye çıkarmak ve üretken yapay zekaya odaklanan çabalar da dahil” diyor. “Bu değişiklikler bizi bazı girişimleri durdurmaya yöneltiyor ve bu da yüzlerce rolün ortadan kalkmasıyla sonuçlanıyor.”

Amazon, üretken yapay zeka hedeflerini ilk kez Eylül ayında düzenlenen Cihazlar ve Hizmetler etkinliğinde ayrıntılarıyla anlattı. Kuruluş daha sonra Ekim ayında Alexa için yapay zeka projelerinden biri olan Amazon Kids Plus’ı kullanıma sundu; bu özellik ağırlıklı olarak çocuklara yönelikti. Perakende devinin, sanal asistanı daha konuşkan hale getirecek Let’s Chat gibi daha geniş kitlelere yönelik yapay zeka özelliklerini de piyasaya sürmesi bekleniyor. Ancak bu özelliklerin 2024 yılında genel kullanıma sunulması planlanıyor.

Amazon yapay zekaya odaklanmak için ‘birkaç yüz’ Alexa çalışanını işten çıkarıyor

Teknory

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow