Android 13 QPR3 Beta 1 haftaya geliyor, Google sürüm sürecini değiştiriyor

C. Scott Brown / Android Yetkilisi TL;DR Google, Android 13 QPR3 Beta 1’in 13 Mart haftasında kullanıma sunulacağını duyurdu. Halihazırda Beta Programına kayıtlı olanlar güncellemeyi otomatik olarak alacaktır. Beta Programının üyeleri, Android 13 QPR2’nin genel kararlı sürümünü almayacaktır. Google’ın Android 13 QPR2’nin (Üç Aylık Platform Sürümü) son beta sürümünü yayınlamasının üzerinden birkaç hafta geçti ve […]

Android 13 QPR3 Beta 1 haftaya geliyor, Google sürüm sürecini değiştiriyor

C. Scott Brown / Android Yetkilisi

TL;DR

  • Google, Android 13 QPR3 Beta 1’in 13 Mart haftasında kullanıma sunulacağını duyurdu.
  • Halihazırda Beta Programına kayıtlı olanlar güncellemeyi otomatik olarak alacaktır.
  • Beta Programının üyeleri, Android 13 QPR2’nin genel kararlı sürümünü almayacaktır.

Google’ın Android 13 QPR2’nin (Üç Aylık Platform Sürümü) son beta sürümünü yayınlamasının üzerinden birkaç hafta geçti ve görünüşe göre şirket, Beta Programının bir sonraki döngüsünü başlatmaya hazır. Bir sonraki beta güncellemesi Android 13 QPR3 Beta 1 olacak ve çok yakında başlayacak.

Resmini kullanarak reddit Google, 13 Mart haftasında Android 13 QPR3 Beta 1’i kullanıma sunacağını duyurdu. Bu güncelleme, Beta Programı üyeleri için otomatik olarak indirilecek. Yeni beta ile bu üyeler, kararlı sürüm halkın eline geçmeden önce QPR3’ün tadına varacaklar. Güncellemenin kararlı sürümünün Haziran ayında tanıtılması bekleniyor.

teknoloji devinin gönderisinde dikkat edilmesi gereken ilginç bir nokta ise bir süreç değişikliğinden bahsedilmesi. Görünüşe göre Beta Programına kaydolan kullanıcılar, yakında çıkacak olan Mart QPR2 genel kararlı sürümünü alamayacak. Beta Program üyeleri, kararlı güncellemeyi isterlerse, programdan çıkmak zorunda kalacaklar. Aksi takdirde, sadece Android 13 QPR3 Beta 1’e geçecekler.

Şirket, bu sürecin ileriye dönük bir yaklaşım mı yoksa sadece tek seferlik bir anlaşma mı olduğunu açıklamıyor. Bununla birlikte, ifadeler göz önüne alındığında, kulağa daha çok bu özel sunum için yaptıkları bir şey gibi geliyor. Bir Reddit kullanıcısının işaret ettiği gibi, bu, Google’ın QPR2’nin ertelenmesi ve QPR3 beta sürümünü çıkarmak istemesiyle bir çatışmaya girdiği bir durum olabilir.

Verilerinizi silmek zorunda kalmadan programdan çıkmak istiyorsanız Google, gönderisinde birkaç talimat sağladı. Bu talimatlar şunları içerir:

  • programdan çık 13 Mart’tan önce, sürüm düşürme OTA güncellemesini yok sayın/uygulamayın ve bu ay yayınlanan Mart Özellik Düşürmesi’nin (QPR2) nihai genel kararlı sürümünü bekleyin. Devre dışı bırakmak, OTA sürümünü düşürmediğiniz sürece verilerin silinmesine neden olmaz. Not: En son genel sürüme hemen geri dönmek istiyorsanız, normal program yönergelerine göre bir veri silme gerektirecek OTA sürümünü düşürmeyi uygulayabilirsiniz.
  • Android 13 QPR3 Beta 1 güncellemesini alırsanız güncellemeyi kurmayın. Bunun yerine, önce programdan çıkın, sürüm düşürme OTA güncellemesini yok sayın/uygulamayın ve Mart ayının resmi genel yayınını bekleyin. Not: QPR3 beta 1 güncellemesini yükledikten sonra programdan çıkarsanız, cihazdaki tüm kullanıcı verileri normal program yönergelerine göre silinir.

Android 13 QPR3 Beta 1 haftaya geliyor, Google sürüm sürecini değiştiriyor

Teknory