Android 14 bildirimleri kamera ve ekran ışıklarını kullanabilir

C. Scott Brown / Android Yetkilisi TL;DR Android 14 bildirimleri artık kameradan veya ekrandan gelen flaşlarla senkronize edilebilir. Denetimler, Erişilebilirlik ayarlarında görünür. Uygulama bazında olmasa da ekran bildirimlerinin rengini bile değiştirebilirsiniz. Eskiden en iyi Android telefonların bildirim ışıkları vardı. Bir bildiriminiz olduğunda bu RGB noktaları yanıp söner veya yanıp söner. Işıkları bile değiştirebiliyordunuz, böylece sadece […]

Android 14 bildirimleri kamera ve ekran ışıklarını kullanabilir

C. Scott Brown / Android Yetkilisi

TL;DR

  • Android 14 bildirimleri artık kameradan veya ekrandan gelen flaşlarla senkronize edilebilir.
  • Denetimler, Erişilebilirlik ayarlarında görünür.
  • Uygulama bazında olmasa da ekran bildirimlerinin rengini bile değiştirebilirsiniz.

Eskiden en iyi Android telefonların bildirim ışıkları vardı. Bir bildiriminiz olduğunda bu RGB noktaları yanıp söner veya yanıp söner. Işıkları bile değiştirebiliyordunuz, böylece sadece ona bakarak sizi ne tür bir bildirimin beklediğini biliyordunuz. Örneğin, Facebook Messenger için yanıp sönen mavi bir ışığınız ve e-postalar için yanıp sönen beyaz bir ışığınız olabilir.

Zaman içinde, ekran çerçeveleri onları barındıramayacak kadar ince olduğundan, bildirim LED’i kayboldu. Bununla birlikte, Android 14 bildirimleriyle, herhangi bir Android telefonda bir bildirim LED’inin işlevselliğini en azından bir şekilde çoğaltabileceksiniz (h/t Mişaal Rahman).

Bugün başlatılan Android 14’ün ikinci geliştirici önizlemesinde, Erişilebilirlik ayarlarında yeni bir kontrol var. “Flaş Bildirimleri” olarak adlandırılan bu yeni kontrol, bir bildirim aldığınızda kamerayı, ekranı veya her ikisini birden yanıp söner. Dahası, renk spektrumunda değişen seçeneklerle ekran bildiriminin rengini bile değiştirebilirsiniz.

Ne yazık ki bu, eski Android telefonlarda gördüğümüz kadar gelişmiş bir sistem değil. Farklı uygulamalar için farklı flaş türleri ayarlayamazsınız. Aslında, flaş türünü bile seçemezsiniz. Ekranın yanıp sönmesi için renk seçici dışında hiçbir kontrol yoktur: “açık” veya “kapalı”dır.

Bunu düşündüğünüzde, bu mantıklı geliyor. Bu, işitme güçlüğü çeken kişilerin duyamasalar bile bir bildirimleri olduğunu bilmelerine yardımcı olmak için tasarlanmış bir erişilebilirlik özelliğidir. Ayrıca, bildirim LED’ini yeniden oluşturma konusunda daha iyi bir iş çıkarabilecek üçüncü taraf uygulamaları var.

Yine de, bunun doğrudan Android 14 bildirimlerine eklenmesi güzel. Bazıları için bu, onları bir uygulamayı indirmemeye ikna etmek için yeterli olacaktır.

Tabii ki, Android 14 hala geliştirici önizleme aşamasında, bu nedenle bu özelliğin kararlı lansmana ulaşmama şansı var. Yine de, geliştirici bayraklarını açmaya gerek kalmadan zaten aktif olduğu için olacağına bahse gireriz.


Android 14 bildirimleri kamera ve ekran ışıklarını kullanabilir

Teknory