Android 14, telefon PIN’inizi omuz sörfçülerinden gizlemeyi kolaylaştıracak

Edgar Cervantes / Android Otoritesi TL;DR Android 13 QPR3 Beta 2, kilit ekranı tuş kilidindeki animasyonları devre dışı bırakan yeni bir ayar içerir. Bu, birinin omzunuzun üzerinden telefonunuzun PIN kodunu veya şifresini gözetlemesini zorlaştırır. Telefon OEM’leri, cihazları için Android 14’ü piyasaya sürdüklerinde bu değişikliği birleştirecekler. Omuz sörfü saldırıları bu günlerde endişe verici bir şekilde yaygın […]

Android 14, telefon PIN’inizi omuz sörfçülerinden gizlemeyi kolaylaştıracak

Edgar Cervantes / Android Otoritesi

TL;DR

  • Android 13 QPR3 Beta 2, kilit ekranı tuş kilidindeki animasyonları devre dışı bırakan yeni bir ayar içerir.
  • Bu, birinin omzunuzun üzerinden telefonunuzun PIN kodunu veya şifresini gözetlemesini zorlaştırır.
  • Telefon OEM’leri, cihazları için Android 14’ü piyasaya sürdüklerinde bu değişikliği birleştirecekler.

Omuz sörfü saldırıları bu günlerde endişe verici bir şekilde yaygın hale geliyor. Hırsızlar temel olarak telefonunuzun PIN’ini veya şifre girişini öğrenmek için omzunuzun üzerinden gözetlerler ve sonra telefonunuzu bir kez çaldıklarında, aslında tüm kimliğinizi çalabilirler. Android 13 QPR3 Beta 2 ve Android 14’te sunulan yeni bir değişiklik, omuz sörfü saldırılarının düzenlenmesini biraz daha zorlaştıracak.

tarafından tespit edildiği gibi XDA, en son Android 13 QPR3 Beta 2 sürümü, PIN’inizi girerken animasyonları devre dışı bırakan yeni bir ayar içerir. Bu yeni ayar şu adreste bulunur: Ayarlar > Güvenlik ve gizlilik > Cihaz kilidi > Gelişmiş PIN gizliliği.

Etkinleştirildiğinde, genellikle kilit ekranınızdaki tuş kilidindeki bir sayıya tıkladığınızda oynayan düğmeye basma animasyonunu almazsınız. Bu basit değişiklik, sıradan bir gözlemcinin hangi tuşa bastığınızı anlamasını biraz daha zorlaştırırken, kas hafızanız sizi ileriye doğru yönlendireceğinden etkilenmeden kalırsınız.

Bu neden önemli? son zamanlarda Wall Street Gazetesi Rapor, omuz sörfü saldırılarının gün geçtikçe nasıl daha yaygın hale geldiğini vurguladı. Hırsızlar, yalnızca bir kişinin telefonunun kilit açma kodunu gözlemleyerek ve ardından hırsızlık yoluyla cihazlarına erişim sağlayarak, kişinin Apple veya Google hesabını ve içinde depolanan tüm ödeme verilerini tamamen ele geçirebilir.

Rapor, iPhone kullanıcılarının bu saldırıların ana kurbanları olduğunu belirtiyor, ancak tüm Android telefonlar eşit derecede etkileniyor. Android 13 QPR3 Beta 2’deki bu yeni değişiklik, bu tür saldırıların düzenlenmesini zorlaştırıyor.

Ancak, telefon OEM’leri genellikle değişiklikleri QPR sürümlerine dahil etmez. Dolayısıyla, bu ayarı telefonunuzda görmeyi dört gözle bekliyorsanız, OEM’inizin Android 14 değişikliklerini işletim sistemiyle birleştirmesini beklemeniz gerekecek. Android 14, Ağustos 2023’te piyasaya sürülecek ve telefonunuzun OEM’inin güncellemeyi size sunması birkaç ay daha sürecek.

Google Pixel kullanıcıları, en son Android 13 QPR3 Beta 2’yi hemen şimdi yükleyebilir veya QPR3 yapısının Haziran ayında kararlı bir şekilde kullanıma sunulmasını bekleyebilir.

Android 14, telefon PIN’inizi omuz sörfçülerinden gizlemeyi kolaylaştıracak

Teknory