Android 15, ses panelini yenileyip katlanabilir hale getirebilir

TL;DR Android 15, ses panelinin aynı zamanda katlanabilir olmasını sağlayan büyük bir yeniden tasarımına hazırlanıyor. Android’in ses seviyesi paneli, medyayı, aramayı, zil sesini, bildirimi ve alarm ses seviyesini değiştirmenizi sağlar. Birim panelinin kullanıcı arayüzü birkaç yıllıktır ve en son Materyal Tasarımı yönergelerine uymamaktadır. 2021’de Google, şirketin tasarım dilinde büyük bir yenileme olan Material You’yu piyasaya […]

Android 15, ses panelini yenileyip katlanabilir hale getirebilir

TL;DR

  • Android 15, ses panelinin aynı zamanda katlanabilir olmasını sağlayan büyük bir yeniden tasarımına hazırlanıyor.
  • Android’in ses seviyesi paneli, medyayı, aramayı, zil sesini, bildirimi ve alarm ses seviyesini değiştirmenizi sağlar.
  • Birim panelinin kullanıcı arayüzü birkaç yıllıktır ve en son Materyal Tasarımı yönergelerine uymamaktadır.

2021’de Google, şirketin tasarım dilinde büyük bir yenileme olan Material You’yu piyasaya sürdü. Material You tasarım öğeleri ilk olarak o yılın Android 12 sürümüne dahil edildi. Her ne kadar Android’in mevcut tasarımı o zamandan bu yana büyük ölçüde değişmemiş olsa da, o zamandan bu yana birkaç sürümde küçük ayarlamalar yapıldı. Yaklaşan Android 15 sürümünde Google nihayet sistem ses düzeyi paneli kullanıcı arayüzünü yenilemeyi planlıyor.

Kullanıcı bir ses seviyesi tuşuna bastığında ve ardından alttaki üç noktalı menüye dokunduğunda ses paneli görünür. Mevcut tasarımda her ses akışı için beş farklı kaydırıcı bulunur. Bunlar, yukarıdan aşağıya doğru medya, çağrı, zil sesi, bildirim ve alarm ses seviyesi kontrollerini içerir. İnce bir kaydırıcı her birinin seviyesini kontrol eder. Panel başlığı, akış simgeleri ve kaydırıcıların yanı sıra Android’in ses ve titreşim ayarlarını açmaya ve paneli kapatmaya yarayan düğmeler de bulunmaktadır. Son olarak, herhangi bir aktif medya oynatımı varsa, medya ses seviyesi kaydırıcısının altında Android’in medya çıkış değiştiricisini açmaya yönelik bir kısayol görünecektir.

Mishaal Rahman / Android Otoritesi

Android’in mevcut ses paneli tasarımı, aşağıdaki ses düzeyi kaydırıcı bölümünün karbon kopyasıdır. Ayarlar > Ses ve titreşim. Bunun nedeni, ses panelinin aslında Android 9 Pie’da tanıtılan bir özellik olan ve tam da bu sayfadan alınan “dilimlerden” oluşmasıdır.

Ancak en son Android 15 Developer Preview 2 sürümünde manuel olarak etkinleştirebildiğim yeni birim paneli kullanıcı arayüzü bundan ayrılıyor. Aşağıda gösterildiği gibi yeni hacim paneli tasarımında çok daha kalın, hap şeklindeki kaydırıcılar bulunur. Kaydırıcının maksimum değerinin olduğu uca bir nokta yerleştirilir ve bu akışı hızlı bir şekilde kapatmak için simgelere de dokunulabilir.

Android 15 yeni ses paneli arayüzü

Mishaal Rahman / Android Otoritesi

Android 15’in yeni ses paneli de katlanabilir. Medya ses düzeyi kaydırıcısının yanındaki düğmeye dokunulduğunda panel daraltılır veya genişletilir. Aktif medya oynatımı olduğunda ses paneli varsayılan olarak daraltılır. Aksi halde tamamen genişletilmiş haliyle açılır.

“Ses ve titreşim” başlığı da kaldırıldı ve onun yerine kalıcı bir medya çıktı kısayolu yerleştirildi. Önceden, medya çıkışı kısayolu yalnızca aktif medya oynatımı olduğunda ortaya çıkıyordu. Güncellenen tasarım, medya oynatma durumuna bakılmaksızın kısayolu gösterir. Ancak herhangi bir etkin medya oynatımı olmadığında kısayola dokunulduğunda medya çıkış değiştiricisi açılmaz. Bunun yerine, kullanıcıya o anda hangi ses cihazının oynatmayı gerçekleştirdiğini söylemek için kısayol kalıyor gibi görünüyor.

Google ayrıca yeni Android 15 ses paneline bazı eğlenceli animasyonlar da ekledi. Üstteki videoda görebileceğiniz gibi akış adı metni kaydırıcıyla birlikte hareket eder, böylece ses seviyesini ayarlarken akış adını her zaman görebilirsiniz. Kaydırıcıyı her hareket ettirdiğinizde simgenin yerinde geçerli ses düzeyi de gösterilir.

Yeni tasarımın yanı sıra ses paneli, mekansal ses ve “gürültü kontrolü” gibi ek kontrolleri de ön plana çıkaracak. Ancak test sırasında bu kontrolleri yüzeye çıkaramadım. Bu güncellenmiş birim paneli tasarımı, mevcut Android 15 Developer Preview 2 yapısında varsayılan olarak etkin değildir, ancak Google bunu gelecek beta sürümde kullanıma sunabilir.

Bir ipucu var mı? Bizimle konuş! Çalışanlarımıza news@androidauthority.com adresinden e-posta gönderin. Anonim kalabilir veya bilgi için övgü alabilirsiniz, bu sizin seçiminiz.

Android 15, ses panelini yenileyip katlanabilir hale getirebilir

Teknory