Android telefonunuz yakında tarama için QR kodlarını otomatik olarak yakınlaştırabilir

Hadlee Simons / Android Yetkilisi TL;DR Google, olası bir barkod veya QR kodu algılandığında otomatik yakınlaştırma yapmalarına izin vermek için barkod ve QR kodu taramadan sorumlu API’leri güncelledi. Bu özellik yakında Google Play Hizmetleri ile Android 13 ve üzeri akıllı telefonlara yayılabilir. Android şu anda olgun bir işletim sistemi olarak kabul ediliyor, ancak hala birçok […]

Android telefonunuz yakında tarama için QR kodlarını otomatik olarak yakınlaştırabilir

Hadlee Simons / Android Yetkilisi

TL;DR

  • Google, olası bir barkod veya QR kodu algılandığında otomatik yakınlaştırma yapmalarına izin vermek için barkod ve QR kodu taramadan sorumlu API’leri güncelledi.
  • Bu özellik yakında Google Play Hizmetleri ile Android 13 ve üzeri akıllı telefonlara yayılabilir.

Android şu anda olgun bir işletim sistemi olarak kabul ediliyor, ancak hala birçok iyileştirme için yer var. Bugünlerde pek çok özelliği hafife alıyoruz, ancak bazı özellik yükseltmeleri hala aklımızı başımızdan alıyor. Örneğin, hepimiz telefonlarımızı QR kod taraması için kullandık, ancak birkaç adım ileri gitmek anlamına gelse bile QR koduyla doğru şekilde hizalanmak için kendimizi her zaman yeniden konumlandırıyoruz. Yakında Android telefonların taramaya çalışırken barkodları ve QR kodlarını otomatik olarak yakınlaştırmasını sağlayabileceği için Google’ın aklında bir çözüm var gibi görünüyor.

Android uzmanı Mishaal Rahman benekli Google, Android’de barkod taramanın arkasındaki API’leri otomatik yakınlaştırma özellikleriyle güncelleyerek, kameranın uzaktaki barkodları ve QR kodlarını taramak için otomatik olarak yakınlaştırmasını sağladı.

Google, ML Kit’in Barkod Tarama API’sini ve Kod Tarayıcı API’sini otomatik yakınlaştırmayla güncelleyerek kameranın uzaktaki barkodları taramak için otomatik olarak yakınlaştırmasını sağlar. Tarayıcı, barkodları akıllıca algılar ve yakınlaştırır, böylece kullanıcının yakınlaştırmayı manuel olarak ayarlamasına gerek kalmaz. pic.twitter.com/yZGjJsrgI9

Bu API’ler, bir şekilde barkod taramasını dahil etmesi gereken uygulamalarda kullanılır ve uygulama geliştiricilerini tüm özelliği sıfırdan oluşturma ihtiyacından kurtarır. Uygulamalar bu güncellenmiş API’leri kullandıklarında, barkod taraması için otomatik yakınlaştırma işlevini otomatik olarak alacaklardır.

Mishaal’ın ileti dizisinde daha ayrıntılı olarak belirttiği gibi, Android 13 ve üzeri sürümlerdeki QR kod tarayıcı bu API’lerden birini kullanır, bu nedenle otomatik yakınlaştırma desteğinin yakında Google Play Hizmetlerini kullanan tüm Android 13 ve üzeri akıllı telefonlara gelmesi bekleniyor.

Twitter kullanıcısı AssembleDebug bahseder otomatik yakınlaştırma bayrağının Google Play Hizmetlerinde zaten mevcut olduğunu. Özellik, test aşamasında olduğu varsayıldığı için varsayılan olarak etkin değildir. Ancak API’lerin artık herkese açık olarak güncellenmesiyle, özelliğin çok yakında kullanıma sunulacağını umabiliriz.

GMS, geçen ay afaik’ten itibaren otomatik yakınlaştırma bayrağına sahiptir. Belki de test aşamasında olduğu için etkinleştirilmedi. Bu özelliğin herkese açık olarak kullanıma sunulmasıyla birlikte, Google zaten benim için GMS beta sürümünde etkinleştirdi. Bu yüzden yakında kullanıma sunulmasını bekleyin. Etkinleştirmeye zorlamak için işaretle? Kontrol etmek https://t.co/MGeCDVz3iM pic.twitter.com/8qYjxLPRSp

Ekteki videoda otomatik yakınlaştırma özelliğinin çalıştığını görebiliriz. QR kodu tarayıcı, uzaktaki olası bir QR kodunu algıladığında yakınlaştırır (muhtemelen telefondaki telefoto veya periskop yakınlaştırma lensleri gibi optik yakınlaştırma donanımı aracılığıyla). Bu sizi barkodu taramak için yaklaşma zahmetinden kurtarır. Bu, örneğin TV gibi cihazları kurarken çok kullanışlı olacaktır.

Twitter kullanıcısı AssembleDebug ayrıca bahseder “Fotoğraflardan tara” özelliği, kameradan taramayı zorunlu kılmak yerine kayıtlı görüntülerden barkodları ve QR kodlarını taramanıza izin verir. Bu özellik ayrıca test için bir bayrağın arkasına gizlenmiştir ve gelecekte kullanıma sunulabilir.


Android telefonunuz yakında tarama için QR kodlarını otomatik olarak yakınlaştırabilir

Teknory