XAI’nin chatbotunun adı Grok ne anlama geliyor?

Sanırım eski adıyla Twitter olarak bilinen şirkette aşılması gereken yeterli teknik engel yok çünkü bugün CEO Elon Musk, platformun kendi şirketi xAI sayesinde yakında bir yapay zeka asistanı alacağını duyurdu. Musk şöyle diyor: “Bazı önemli açılardan en iyisi [AI assistant] şu anda var”, bu pek bir şey ifade etmiyor. Bazı açılardan bir pop yıldızı olabilirim […]

XAI’nin chatbotunun adı Grok ne anlama geliyor?

Sanırım eski adıyla Twitter olarak bilinen şirkette aşılması gereken yeterli teknik engel yok çünkü bugün CEO Elon Musk, platformun kendi şirketi xAI sayesinde yakında bir yapay zeka asistanı alacağını duyurdu.

Musk şöyle diyor: “Bazı önemli açılardan en iyisi [AI assistant] şu anda var”, bu pek bir şey ifade etmiyor. Bazı açılardan bir pop yıldızı olabilirim (harika saçlar, iyi şarkı söyleyen ses), ama bu benim öyle olduğum anlamına gelmez.

Grok nedir?

Her neyse, yapay zekaya Grok adı veriliyor ve bu aslında odayı okumak anlamına gelen bir fiil. Oxford Languages ​​bunu “(bir şeyi) sezgisel olarak veya empati yoluyla anlama” yeteneği olarak tanımlıyor. Sezginin bir başkasına ifade edilmesi zor olabilecek sözlü, fizyolojik ve işitsel ipuçlarına dayandığı göz önüne alındığında, yapay zekaya vermek ilginç bir isim. insan, bırakın bir makineyi.

AYRICA BAKINIZ:

Musk, Twitter’ı 12 ayda çökertti. Batmasına izin ver.

Bu isim Musk’ın bilimkurguya olan tutkusuyla örtüşüyor. kökenli Robert Heinlein’in 1961 tarihli kitabında “Garip Bir Ülkedeki Yabancı.” Hikaye, Marslılar tarafından büyütülen ve kültürünü anlamak için Dünya’ya giden Valentine Michael Smith adında bir insanı konu alıyor.

Kitapta “grok”, Mars dilinde (özellikle insanlar tarafından anlaşılmayan) bir kelimedir ve “içmek” anlamına gelir. genişledi “bir şeyi sizin bir parçanız haline gelecek kadar iyice içine almak anlamına gelir.”

Bu tanım göz önüne alındığında, xAI’den Grok, insanlık anlayışına ulaşmak için internetten, X’ten ve onun programcılar ve sıradan insanlarla olan etkileşimlerinden mümkün olduğunca fazla bilgi “içmeyi” umut edebilir.

Grok henüz halka açık değil, ancak olduğunda bunun size maliyeti olacak. Musk diyor ki Grok’a yalnızca “web üzerinden ayda yalnızca 16 ABD doları” karşılığında satın alınabilen X Premium+ aboneleri erişebilecek. Karşılaştırıldığında, ChatGPT’nin abonelik planı ChatGPT Plus’ın aylık maliyeti 20 dolardır, ancak chatbot’un ücretsiz bir sürümü de herkesin kullanımına açıktır.

Teknory

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow