Android ve iOS’un rekabetle yapabileceğini düşünüyorsunuz

Hadlee Simons / Android Yetkilisi Android ve iOS şu anda etkili bir şekilde bir ikili, ancak yıllar içinde epeyce meydan okuyucunun gelip gittiğini gördük. Başarısız olan rakipler arasında BlackBerry 10, Windows Phone, WebOS ve daha fazlası yer alır. Yine de, Apple ve Google’ın işletim sistemlerini ele geçirmek için üçüncü bir büyük akıllı telefon platformuna ihtiyacımız […]

Android ve iOS’un rekabetle yapabileceğini düşünüyorsunuz

Hadlee Simons / Android Yetkilisi

Android ve iOS şu anda etkili bir şekilde bir ikili, ancak yıllar içinde epeyce meydan okuyucunun gelip gittiğini gördük. Başarısız olan rakipler arasında BlackBerry 10, Windows Phone, WebOS ve daha fazlası yer alır.

Yine de, Apple ve Google’ın işletim sistemlerini ele geçirmek için üçüncü bir büyük akıllı telefon platformuna ihtiyacımız var mı? Geçen hafta bunu sorduk ve işte bu anketi nasıl yanıtladığınız.

Sizce üçüncü bir akıllı telefon platformuna ihtiyacımız var mı?

Sonuçlar

Bu anket yazılırken 3.000’in biraz üzerinde oy sayıldı ve ankete katılanların %68,69’unun gerçekten de üçüncü bir akıllı telefon platformuna ihtiyacımız olduğunu düşündüğü ortaya çıktı. Yorumlara bakılırsa, bazı okuyucular potansiyel üçüncü platformlar olarak Linux, Google’ın Fuchsia veya Windows’u istiyor.

Bu arada, ankete katılan okuyucuların üçte birinden biraz azı üçüncü bir akıllı telefon platformuna ihtiyacımız olmadığını düşünüyor. En az bir okuyucu, zaten yeterince iyi çalışan iki seçeneğimiz varsa üçüncü bir seçeneğe ihtiyacımız olmadığını öne sürdü. Başka bir okuyucu, uygulamaların herhangi bir üçüncü platform için büyük bir zorluk olduğuna da işaret etti.

Bununla birlikte, kaç kişinin parasını ağzının olduğu yere koyacağını ve ilk etapta üçüncü bir platform çalıştıran bir telefonu benimseyeceğini de merak ediyoruz. Ne de olsa Sailfish OS, Ubuntu Touch ve birkaç özel Android ROM gibi alternatif (ancak niş) platformlarımız zaten var.

Yorumlar

  • Sakallıgöçebe: Aslında Windows telefonlarını seviyordum. Yazılım, özellikle alt uç donanımda, gün içinde inanılmazdı. En hafif sistemlerden biriydi. Sorun her zaman uygulama boşluğuydu. Ve bu, ileriye dönük herhangi bir üçüncü işletim sistemi için bir sorun olacaktır. Tek gerçek atış, Android uygulamalarını çalıştırabilen bir Android veya Linux sisteminin bir dalı.
  • Nick V: Windows Phone kullanıcısı olmamama rağmen, kullanıcı arayüzünün her zaman yenilikçi ve hoş olduğunu düşünmüşümdür. Ne yazık ki, App Store’da geçiş yapmam için ciddi bir eksiklik vardı. Musk’tan X Phone fikrini ve Starlink bant genişliğini kaldırabildiğinde iletişim kurmak için uydular fikrini seviyorum.
  • Yakubu Tukur: Evet. Window Mobile, birçok kişinin ihtiyaç duyduğu üçüncü işletim sistemidir.
  • Chandler Cruttenden: Evet oyu verdim ama en çok Google Fuchsia’nın Pixel telefonlar için geliştirmesini görmek isterdim. Aynı uygulamaları çalıştıracak, ancak Android’den çok daha verimli olacak ve iOS’un Apple için olduğu gibi iyileştirmesi çok daha kolay olacak.
  • Esclar: Evet. Üçüncü platform ilginç olurdu. Ubuntu Touch, SailfishOS ve PostmarketOS gibi mobil işletim sistemleri var, ancak bunların hiçbiri ana akım değil. O zamanlar Windows Phone kullanmaktan da keyif alıyordum. Librem 5’teki gibi “saf” bir Linux mobil işletim sisteminin ortaya çıktığını görmek ister misiniz?
  • D’Sar Darkstar: İyi çalışan iki platformda yanlış olan bir şey yok. Sizin de belirttiğiniz gibi Web OS, Windows phone, BlackBerry… Hepsi başarısız oldu. Bozuk değilse tamir etmeyin. Ancak ABD Çin’den, Kore’den ve Japonya’dan o daha havalı telefonlardan biraz alsa ve diğer ülkelerin daha iyi telefonlarını kıskanırken bizi sınırlı marka ve modellerle baş başa bırakmasa ne güzel olur. Samsung veya Apple hayranı değilim, bu yüzden HTC ve LG’nin yaptığı gibi çeşitlilik ve heyecan getiren bir şeye ihtiyacımız var.
  • ölüm ördeği: Android iyi, sadece Google’ı ekosistemden çıkarmamız gerekiyor. Android üreticilerinin kendi çöp donanımlarını satmalarını baltalamak için gerçekten her şeyin kontrolünü kötüye kullanıyorlar. Kolayca etkilenebilen tüm teknoloji “yazarlarının” Google’ın kendi çöpleri ve mevcut donanımlar hakkındaki yalanlarını yuttuğunu görmek kafkavari bir hal alıyor.
  • yol arkadaşı: Yeterince parçalanmamız var.
  • Tetso Anoki: Chrome OS’li bir cep telefonu görmeyi gerçekten çok isterim.

Android ve iOS’un rekabetle yapabileceğini düşünüyorsunuz

Teknory