Android’in yeni Özel Alan özelliği, uygulamaları ve verileri gizlemenize izin verebilir

Edgar Cervantes / Android Otoritesi TL;DR Android 14 QPR2 Beta 1, “Özel Alan” özelliği için yeni bir ayar koçanı içerir. Bu özellik yayında olmasa da, diğer Android kaplamalarındaki uygulamaları ve verileri birincil profilden gizlemek için ayrı bir kullanıcı profili oluşturan “Özel Alan” özelliklerine benzer görünüyor. Hepimizin telefonlarında, başkalarının gözetlemesini istemediğimiz belirli uygulamalar vardır. Gizlilik odaklı […]

Android’in yeni Özel Alan özelliği, uygulamaları ve verileri gizlemenize izin verebilir

Edgar Cervantes / Android Otoritesi

TL;DR

  • Android 14 QPR2 Beta 1, “Özel Alan” özelliği için yeni bir ayar koçanı içerir.
  • Bu özellik yayında olmasa da, diğer Android kaplamalarındaki uygulamaları ve verileri birincil profilden gizlemek için ayrı bir kullanıcı profili oluşturan “Özel Alan” özelliklerine benzer görünüyor.

Hepimizin telefonlarında, başkalarının gözetlemesini istemediğimiz belirli uygulamalar vardır. Gizlilik odaklı uygulama dolapları, uzun süredir Google Play Store’daki en popüler uygulamalardan bazılarıdır; bu nedenle, insanların bunu yapmanın yollarını aradığı açıktır. Bazı uygulamaları ve verileri gizli ve telefonlarının geri kalanından ayrı tutun. Google bunu Android’in kendi içinde yapmanın bir yolu üzerinde çalışıyor gibi görünüyor; dolayısıyla yakında uygulamalarınızı, dosyalarınızı ve fotoğraflarınızı gizlemek için üçüncü taraf uygulamalara ihtiyacınız olmayacak.

Mişaal Rahman Android 14 QPR2 Beta 1’de yeni bir “Özel Alan” ayar sayfası fark edildi. Özel Alan Yaratın düğmesi Android’de “özel” alt kategorileştirmeye sahip yeni bir kullanıcı profili oluşturur.

Android 14 Özel Alan

Mishaal, bu yeni özelliğin telefonunuzdaki uygulamaları diğer insanlardan gizlemenize olanak sağlayacağını düşünüyor. Ayarlardan kullanıcıların, ekran kilidiyle Özel Alan özelliğinin kilidini açma seçeneğine sahip olacağını görebiliyoruz. Özellik geliştirilme aşamasında olduğundan, zamanla Özel Alan işlevselliğine daha fazla özellik ve seçeneğin ekleneceğini tahmin ediyoruz.

Google aslında özellik olarak Private Space konusunda geç kalmış durumda. HUAWEI ve OPPO bir süredir kendi görünümlerine “Özel Alan”ı dahil ediyor. Birincil profilinizde bulunan ve bireysel uygulamaları kilitleyen geleneksel uygulama dolabı uygulamalarının aksine, Özel Alan özellikleri telefonda ikinci bir kullanıcı profili kullanmaya benzer ancak kolayca görülemeyen bir profildir. Yani uygulamaları gizlemenin yanı sıra verileri de gizleyebilirsiniz.

Örneğin ColorOS’ta şunları yapabilirsiniz: Özel Alana otomatik olarak giriş yapın Kilit ekranınızda farklı bir parmak izi kullanarak. İçeri girdiğinizde birincil uygulamalarınız artık görünmez ve yalnızca ikincil özel profildeki uygulamalara ve verilere erişilebilir. Bu şekilde özel uygulamalarınız ve verileriniz birincil profilinizden tamamen ayrılır.

Google, kilitli bir uygulamayı açmadan önce yalnızca bir kilit ekranı eklemek yerine bu yaklaşımı benimsiyor olabilir.

Samsung One UI gibi UX kaplamalarının kendi Güvenli Klasör uygulamasına sahip olduğunu unutmayın. Ancak Private Space’in aksine ayrı bir kullanıcı profili oluşturmuyor gibi görünüyor. Güvenli Klasörün kilidini açtığınızda, birincil profilden kısıtlanmış verilere erişilebilir.


Android’in yeni Özel Alan özelliği, uygulamaları ve verileri gizlemenize izin verebilir

Teknory