İşte işe yaramayan üç Pixel 8 özelliği

Ryan Haines / Android Otoritesi TL;DR Pixel 8 serisi geçen hafta Magic Editor ve Best Take gibi tonlarca yeni yazılım özelliğiyle piyasaya sürüldü. Ancak Google’ın Pixel 8’e getirmeyi planladığı her özellik bunu başaramadı. Ekran çıkışı, 8K video kaydı ve 480 fps ağır çekim gibi özellikler lansmandan önce iptal edildi veya ertelendi. Pixel 8 ve Pixel […]

İşte işe yaramayan üç Pixel 8 özelliği

Ryan Haines / Android Otoritesi

TL;DR

  • Pixel 8 serisi geçen hafta Magic Editor ve Best Take gibi tonlarca yeni yazılım özelliğiyle piyasaya sürüldü.
  • Ancak Google’ın Pixel 8’e getirmeyi planladığı her özellik bunu başaramadı.
  • Ekran çıkışı, 8K video kaydı ve 480 fps ağır çekim gibi özellikler lansmandan önce iptal edildi veya ertelendi.

Pixel 8 ve Pixel 8 Pro, geçen hafta Made by Google donanım etkinliğinde duyuruldu ancak bugün çoğu alıcının kapısına yeni yeni ulaşmaya başladılar. Artık telefonlar resmi olarak piyasaya sunulduğuna göre Google, kendi Android yapınızı kaynaktan derlemek için gereken fabrika resimlerini ve kodu yayınladı. Android Otoritesi Telefonlarda gözden kaçırmış olabileceğimiz ilginç bir şey olup olmadığını görmek için kodu inceledik. Gerçekten de, Google’ın Pixel 8’in piyasaya sürülmesinden önce iki küçük kamera özelliği ve bir büyük üretkenlik özelliği de dahil olmak üzere çeşitli özelliklerini kaldırdığını keşfettik.

Pixel 8 masaüstü modu nerede?

Google’ın viteslerimi gerçekten güçlendiren tek üretkenlik özelliği masaüstü modu desteğidir. Haziran ayında, Android Otoritesi Katılımcı Kamila Wojciechowska, Pixel 8 serisinin USB-C üzerinden DisplayPort desteği kazanacağını bildirdi. DisplayPort Alternatif Modu olarak bilinen bu özellik, cihazların USB-C aracılığıyla harici ekranlara bağlanmasını sağlar ve Samsung DeX gibi masaüstü modu deneyimlerini mümkün kılar.

Ne yazık ki Google’ın (bir kez daha) DisplayPort Alt’ı göndermemeyi seçtiği görülüyor. Pixel 8’i harici bir monitöre bağlamak, Pixel’de mod desteği sağlar. hiçbir şey olmuyor. Apple’ın USB-C bağlantı noktasına sahip ilk iPhone serisinin bir parçası olan iPhone 15 Pro ve Pro Max bile harici bir ekrana bağlandığında ekranı yansıtıyor.

Google’ın neden DisplayPort Alt’ı etkinleştirmemeyi seçtiğine gelince. Pixel 8 serisindeki mod, en iyi tahminime göre Android’in masaüstü modu yenilemesi tamamlanana kadar bu modu etkinleştirmek istemedi, bu da bir sonraki Android sürümüne kadar gerçekleşmeyebilir.

İyi tarafından bakıldığında, tamircilerin DisplayPort Alt’ı etkinleştirmesi mümkün olabilir. Pixel 8’deki mod. Yine de cesur mod geliştiricilerin cihazı ele geçirmesini beklememiz gerekecek.

8K video kaydı, belki gelecek yıl?

Ne zaman Android Otoritesi Katkıda bulunan Kamila Wojciechowska, Pixel 8 ve Pixel 8 Pro’nun kamera özelliklerini sızdırdı. Birincil sensörün, Google Tensor G3 çipindeki ISP gibi 8K/30 fps video çekimini destekleyeceğini söyledi. Ancak 8K/30 fps video çekiminin “kullanıcılara ulaşmayabileceği” konusunda uyardı ve haklıydı: her iki telefon da yalnızca 4K/60 fps’ye kadar kayıt yapabiliyor. Bunun nedeni donanımın bunu yapamaması değil, yazılımın hazır olmamasıdır.

İncelediğimiz kod değişikliklerine göre Google, geçen yıldan bu yana Tensor G3 için 8K video kodlayıcı profili ekleme üzerinde çalışıyor. Bu kodlayıcı profili, Google Kamera uygulaması tarafından h264 codec bileşenini kullanarak 8K/30 fps video çıkışı sağlamak için kullanılacaktı. Google ilk başta bu kodlayıcıyı test etmekte sorun yaşadı çünkü henüz Tensor G3’ün ISP’sinde 8K desteği sunmamıştı. Bunun hala bir sorun olup olmadığı belli değil, ancak her halükarda Google hala bu özellik üzerinde çalışıyor gibi görünüyor; yalnızca bu nesil Pixel cihazlar için değil.

Haziran ayında yapılan bir kod değişikliğinde 8K’nın “P23 cihazlarda gönderilmeyeceğini”, dolayısıyla 8K video kodlayıcı profilinin lansman yapısından kaldırılmasının gerekli olduğu belirtiliyor. Ancak aynı kod değişikliği, Google’ın “P23 cihazlarını kullanarak 8K geliştirmeye devam edebilmesi” için 8K desteğinin “udc-qpr-dev’de” yeniden etkinleştirileceğini söylüyor.

8K video kaydı 1

Mishaal Rahman / Android Otoritesi

Pixel 8 için süper sloooooo-mo

Pixel 8 serisi, 1080p/240 fps’ye kadar ağır çekim video kaydetme kapasitesine sahip ancak Google bir noktada 720p/480 fps ağır çekim video çekimi desteğini etkinleştirmeyi planladı. Ancak bu planlar hızla rafa kaldırıldı. Google’ın neden bu konuda ilerlemediği belli değil, ancak geçen yıl 15 Kasım’dan önce bir noktada “kapsam dışı bırakıldı”.

720p 480fps

Mishaal Rahman / Android Otoritesi


Ve bulduğumuz ama işe yaramayan özellikler bu kadar. Google’ın bu özelliklerden bazılarını yeniden etkinleştirdiğini görmek istiyorsanız aşağıdaki yorumlardan bize bildirin!


İşte işe yaramayan üç Pixel 8 özelliği

Teknory

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow