Apple, ayarlarda kapatıldığında bile kullanıcıların etkinliğini takip ettiği için dava açtı

Apple, son birkaç yıldır kullanıcı gizliliğine odaklandı. iPhone üreticisi, özellikle Facebook’un sahibi Meta olmak üzere diğer Big Tech şirketleriyle bu konuda fikir ayrılığına düştü. Apple’ın kullanıcıların verilerini koruma çabaları, maliyet platformları Facebook gibi milyarlarca dolar gelir. Ancak, ortaya çıktığı gibi, müşterileri, şirketin bunu yapmasını engellemek için ayarlarını açıkça değiştirmiş olsalar bile, Apple kullanıcı verilerini kendisi […]

Apple, ayarlarda kapatıldığında bile kullanıcıların etkinliğini takip ettiği için dava açtı

Apple, son birkaç yıldır kullanıcı gizliliğine odaklandı. iPhone üreticisi, özellikle Facebook’un sahibi Meta olmak üzere diğer Big Tech şirketleriyle bu konuda fikir ayrılığına düştü. Apple’ın kullanıcıların verilerini koruma çabaları, maliyet platformları Facebook gibi milyarlarca dolar gelir.

Ancak, ortaya çıktığı gibi, müşterileri, şirketin bunu yapmasını engellemek için ayarlarını açıkça değiştirmiş olsalar bile, Apple kullanıcı verilerini kendisi topluyor. Şimdi, Apple dava ediliyor.

Son zamanlarda yazılım şirketi Mysk’ten uygulama geliştiricileri ve güvenlik araştırmacıları Tommy Mysk ve Talal Haj Bakry bulundu iOS, “yaptığınız her dokunuşu” şirketin kendi uygulamalarından birinin içinden Apple’a gönderir. Geliştiricilere göre, “Cihaz Analizlerinin paylaşımını tamamen devre dışı bırak” Ayarlar seçeneğinin seçilmesi gibi bu veri toplamayı kapatma girişimleri, verilerin gönderilmesini etkilemedi.

Toplanan veriler de oldukça ayrıntılı. Olarak Gizmodo iPhone’unda App Store uygulamasına bakan bir kullanıcının arama verilerini, neye dokunduklarını ve bir uygulamayı ne kadar süredir kontrol ettiklerini gerçek zamanlı olarak Apple’a göndereceklerine dikkat çekiyor. Apple’ın Hisse Senetleri uygulamasını mı kullanıyorsunuz? Apple, kullanıcının izlediği hisse senetlerinin bir listesini, uygulama içinde okudukları makaleleri ve aradıkları hisse senetlerinin adlarını alacaktır. Bir kullanıcının hisse senedi bilgilerini görüntülediği zaman damgaları da gönderilir. Apple’ın bazı uygulamaları, kullanıcının iPhone’u hakkında model, ekran çözünürlüğü ve klavye dili gibi ayrıntılı bilgiler bile toplar.

Mysk, testi iOS 14.6 çalıştıran jailbreak yapılmış bir iPhone kullanarak gerçekleştirdi. Ekip, iOS 16 çalıştıran jailbreak yapılmamış bir telefonla benzer iPhone etkinliğini keşfetti. Ancak, şifreleme nedeniyle Mysk, en son işletim sistemini kullanan cihazda tam olarak hangi verilerin gönderildiğini belirleyemedi.

Bir sınıf davası davasıydı dosyalanmış Perşembe günü Apple’ın eylemlerinin Kaliforniya Gizlilik İstilası Yasasını ihlal ettiğini iddia ederek. Dava, Apple’ın bu verileri topladığı gerçeğine çok fazla odaklanmıyor. Takım, Apple’ın “Uygulamaların İzleme İstemesine İzin Ver” ve “Analizleri Paylaş” gibi kullanıcılara bu tür izlemeyi devre dışı bırakabilecekleri algısını veren ayarlarına odaklanıyor.

Apple’ın veya herhangi bir teknoloji şirketinin kullanıcı verilerini toplaması çok şaşırtıcı olmamalı. Bununla birlikte, Mysk ekibinin keşfettiği gibi, Apple, bir kullanıcının ayarlarından bağımsız olarak, veri toplamayı kapatma seçeneğinin verildiği ve muhtemelen onlara yanlış bir gizlilik hissi verdiği için bu verileri toplamaktadır.

Teknory

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow