Apple, gelecekteki iPhone’ların Lightning’den USB-C’ye geçeceğini doğruladı

Avrupa Birliği, fişle şarj olan tüm yeni elektronik cihazların USB-C’yi desteklemesi gerektiğini zorunlu kılan bir yasayı kabul ettikten sonra, tüm gözler Apple’a ve onun Yıldırımla çalışan iPhone’una çevrildi. Şimdi bir cevabımız var: Apple, iPhone’un USB-C’ye geçeceğini onayladı. Salı günü The Wall Street Journal Tech Live konferansında Joanna Stern ile yaptığı röportajda, Apple’ın dünya çapında pazarlamadan […]

Apple, gelecekteki iPhone’ların Lightning’den USB-C’ye geçeceğini doğruladı

Avrupa Birliği, fişle şarj olan tüm yeni elektronik cihazların USB-C’yi desteklemesi gerektiğini zorunlu kılan bir yasayı kabul ettikten sonra, tüm gözler Apple’a ve onun Yıldırımla çalışan iPhone’una çevrildi. Şimdi bir cevabımız var: Apple, iPhone’un USB-C’ye geçeceğini onayladı.

Salı günü The Wall Street Journal Tech Live konferansında Joanna Stern ile yaptığı röportajda, Apple’ın dünya çapında pazarlamadan sorumlu kıdemli başkan yardımcısı Greg Joswiak, iPhone’da USB-C’nin geleceği sorulduğunda şaşırtıcı bir şekilde samimiydi: “Açıkçası, uymak; seçeneğimiz yok.”

Ancak Apple’ın bu hamleden memnun olmadığı açık. Joswiak, AB Komisyonunun başlangıçta mikro USB’yi on yıldan uzun bir süre önce küresel bir standart olarak kullanmak istediğine dikkat çekti; bu, uygulansaydı hem Lightning hem de USB-C’nin gelişimini engelleyebilirdi. Çıkarılabilir kabloların güç adaptörü e-atık sorununu çözdüğünü ve USB-C’yi zorlamanın gelecekteki şarj yeniliklerini engelleyeceğini düşünüyor.

“Yaklaşımın daha çevreci ve tüketicilerimiz için bu kadar kuralcı bir hükümete sahip olmamasının daha iyi olacağını düşünüyoruz.”

Yalnızca MagSafe aracılığıyla ve kablosuz olarak şarj olan, ancak Joswiak’ın yorumlarına dayanarak, muhtemelen birkaç nesil uzakta olan “portsuz” bir iPhone’un ısrarlı söylentileri var. Apple bir USB-C iPhone ürettiğinde, yasa yalnızca yeni cihazlar için geçerli olduğundan, eski nesil iPhone 13 ve 14 Lightning telefonlarını satmaya devam edecek.

Apple, USB-C’yi tüm iPad serisine (eski dokuzuncu nesil model hariç), Siri Remote’a ve tüm Mac’lere zaten getirdi. Lightning bağlantı noktalarıyla kalan ana ürün, hepsinin önümüzdeki bir veya iki yıl içinde geçiş yapacağı söylenen iPhone, AirPods ve Mac aksesuarlarıdır.

AB, Apple’a uyması için iki yıl süre verirken, Apple’ın geçiş yapmak için zaman kaybetmeyeceğine dair güçlü söylentiler var: iPhone 15’in 2023 sonbaharında geldiğinde Lightning’i USB-C lehine düşürmesi bekleniyor.

Teknory

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow