Şimdiye kadar bildiğimiz ve görmek istediklerimiz

Kaitlyn Cimino / Android Yetkilisi Fitbit’in en popüler akıllı saatlerinden oluşan Versa serisi, 2018’deki lansmanından bu yana hayranların favorisi oldu. Sense serisi, ekstra sensörler ve sağlık özellikleriyle şirketin en üst kademesini temsil ederken, birçok kullanıcı bütçe dostu bir Versa akıllı saati tercih ediyor. Burada, Android Authority’de, halefi bizi biraz hayal kırıklığına uğratmış olsa da, özellikle […]

Şimdiye kadar bildiğimiz ve görmek istediklerimiz

Kaitlyn Cimino / Android Yetkilisi

Fitbit’in en popüler akıllı saatlerinden oluşan Versa serisi, 2018’deki lansmanından bu yana hayranların favorisi oldu. Sense serisi, ekstra sensörler ve sağlık özellikleriyle şirketin en üst kademesini temsil ederken, birçok kullanıcı bütçe dostu bir Versa akıllı saati tercih ediyor. Burada, Android Authority’de, halefi bizi biraz hayal kırıklığına uğratmış olsa da, özellikle Versa 3’ün büyük hayranlarıydık. Doğal olarak, Fitbit’in bundan sonra neler sunacağını dört gözle bekliyoruz. Sızıntıları, söylentileri ve güncellemeleri takip edeceğiz, bu yüzden potansiyel bir Fitbit Versa 5 hakkında öğrendiğimiz her şeyi öğrenmek için bu merkezi takip edin.

Fitbit Versa 5 olacak mı?

Bir Fitbit Versa 4, bir Fitbit Sense ile birlikte masanın üzerinde durmaktadır.

Kaitlyn Cimino / Android Yetkilisi

Bir Fitbit Versa 5 görmezsek çok şaşırırız. Bu seri köklü ve Fitbit’e sadık olanlar arasında hala popüler. Versas, şirketin ahırındaki iki ana akıllı saat serisinden biridir ve harika bir fitness izleme deneyimi sunar. Şirketin uyarmadan katladığını göremiyoruz. Tabii ki, artık Google’ın Fitbit’in sahibi olduğuna göre, şirketin kaynaklarını bunun yerine Pixel Watch programında toplama olasılığı her zaman var, ancak bundan şüpheliyiz. Bu noktada, öyle ya da böyle bilmek için henüz erken.

Fitbit Versa 5 çıkış tarihi nedir?

  • Fitbit Versa: Nisan 2018
  • Fitbit Versa Lite: Mart 2019
  • Fitbit Versa 2: Eylül 2019
  • Fitbit Versa 3: Ağustos 2020
  • Fitbit Versa 4: Eylül 2022

Versa dizisi en tutarlı lansman programına sahip değil. Başlangıçta, cihazlar 2018, 2019 ve 2020’de bir düşüşle yıllık bazda indi. Fitbit Versa Lite da 2019’da programa girdi, ancak küçültülmüş akıllı saat, bütçe odaklı çok farklı bir üründü.

Bununla birlikte, en son model 2022’de gelmeden önce bir yılı atladı. Söylentilerin ve sızıntıların olmaması göz önüne alındığında, bir Versa 5’in yıllık lansman programını eski haline getirmesinin ve sonbaharda raflara gitmesinin pek olası olmadığını düşünüyoruz. Bunun yerine cihazın 2024’te piyasaya çıkmasını bekliyoruz. Daha fazlasını öğrendikçe bu merkezi güncel tutacağız.

Fitbit Versa 5 hangi özelliklere ve özelliklere sahip olacak?

Bir bileğe Fitbit Versa 4 ve aynı elde Oura Ring 3 takılıyor.

Kaitlyn Cimino / Android Yetkilisi

Temel tasarım ve özelliklere gelince, Fitbit Versa 5 muhtemelen lansmanından bu yana hattın izlediği yolu koruyacak. Alışveriş yapanlar, dokunmatik ekranlı AMOLED ekrana sahip büyük boy, yuvarlak, dikdörtgen bir saat kasası bekleyebilirler. Ayrıca, %15 daha hafif bir gövde ve daha kolay gezinme için fiziksel bir düğme sunan elden geçirilmiş Versa 4 tasarımının bazı versiyonlarını da bekliyoruz. Birçok kullanıcı gibi biz de Fitbit’in Versa 3’ün kapasitif düğmesini terk ettiğini görmekten heyecan duyduk. Versa 5’te de benzer bir yapının yanı sıra optik kalp atış hızı sensörü, SpO2 sensörü ve dahili GPS bekliyoruz.

Aslında, akıllı saatin eski modellerle aynı temel sağlık ve fitness araçlarını sunmasını bekliyoruz. Bunlar, adım ve kat sayımından kalp atış hızı bölgelerine ve Vo2 Max’e kadar her şeyi içerir. Ayrıca Fitbit’in sağlam uyku izleme platformunun da cihazda yer almasını bekliyoruz. Uyku Profili programı, hala giyilebilir bir cihazda bulunan en güçlü gece izleme kaynaklarından biridir.

Akıllı saat cephesinde işler daha karanlık. Versa 5, Versa 4’ün ayak izlerini takip edebilir ve Wi-Fi desteği ve üçüncü taraf uygulama desteği olmadan basitleştirilmiş bir akıllı saat deneyimi sunabilir. Gerçekten böyle olmadığını umuyoruz. Diğer bir olasılık ise, Versa 5’in kullanıcıların orijinal olarak Versa 3’te buldukları daha eksiksiz deneyimi geri getirmesidir. Buna uygulamalar, Wi-Fi, müzik depolama ve daha fazlası dahildir. Google’ın ileriye dönük Fitbit ve Pixel Watch hatlarını dengelemeye nasıl karar verdiğini bekleyip görmemiz gerekecek. Daha fazla özellik kaybetmeyi beklemiyoruz. Versa 5 muhtemelen bilekten telefon görüşmesi, NFC desteği ve en az bir sesli asistan sunacak.

Fitbit Versa 5 fiyatı ne olacak?

  • Fitbit Versa: 199 dolar
  • Fitbit Versa Lite: 159 dolar
  • Fitbit Versa 2: $200 dolar
  • Fitbit Versa 3: 229 dolar
  • Fitbit Versa 4: 229 dolar

Piyasa dalgalanmalarına izin veren Fitbit Versa 5, büyük olasılıkla önceki modellere benzer şekilde fiyatlandırılacaktır. Serinin maliyeti 2018’den bu yana yalnızca nominal olarak arttı ve hatta son iki nesil arasında tutarlı kaldı. Hatta önemli yükseltmeler yapılmadığı sürece şirketin rotasını kökten değiştirmesi pek olası değil. Örneğin, Fitbit Wear OS işletim sistemine geçerse, dramatik bir artış görebiliriz. Ancak şu anda bu seviyede bir değişiklik beklentimiz yok.

Fitbit Versa 5’i beklemeli miyim?

Bir kullanıcı Fitbit Versa 4'ü çalıştırıyor.

Kaitlyn Cimino / Android Yetkilisi

Bu kadar az bilgiyle Fitbit Versa 5’in beklemeye değer olup olmadığını söylemek imkansız. Şu an itibariyle, ne kadar bekleyeceğinizden bile emin değiliz. Bu arada, piyasada pek çok heyecan verici seçenek var ve yakında daha da fazlası piyasaya çıkacak. Kalbiniz bir Fitbit deneyimine odaklandıysa, bu sonbaharda piyasaya çıkacak Pixel Watch 2 setine göz atmanızı öneririz.

Yeni Samsung Galaxy İzle 6 (Samsung’da 299,99 $), yerleşik en son Wear OS 4’e sahip başka bir güçlü cihazdır. Yalnızca Android telefonlarla uyumludur ve Samsung telefonlar en iyi deneyimi sunar. Apple Watch Serisi 8 (Amazon’da 329 dolar) iOS kullanıcıları ve Apple Watch SE 2022 (Amazon’da 269,99 ABD doları) uygun bir fiyata benzer bir deneyim sunar.

Bu arada, bir akıllı saat bir öncelik değilse, Fitbit’in kendi Inspire 3’ü (Amazon’da 99,95 ABD doları) fiyatının çok altında harika bir giriş seviyesi fitness takipçisidir. En azından birkaç akıllı özellik sunması gereken, yaklaşan Fitbit Charge 6 hakkındaki söylentileri de takip ediyoruz.

Fitbit Versa 5: Ne görmek istiyoruz?

Bir kullanıcı, cihazındaki düğmeye iki kez dokunarak kısayollara erişir.

Kaitlyn Cimino / Android Yetkilisi

İstek listesi yapmaya başlamak için asla erken değildir. İşte Versa 5’te görmek istediğimiz en önemli özellikler.

Kaldırılan özelliklerin iadesi

Her şeyden önce, Fitbit’in Versa 4’ün hatalarını geri aldığını görmek istiyoruz. 2022 modeli piyasaya çıktığında, akıllı saat özelliklerinin en aza indirildiğini görünce hayal kırıklığına uğradık. Wi-Fi desteği, üçüncü taraf uygulama desteği ve Google Asistan, lansman sırasında yeni cihazda yoktu. Mart 2023’te çevrimdışı müzik de kaldırıldı. Versa 5’in tüm bu özellikleri geri getirmesini ve Fitbit’in akıllı saatlerini sektör liderleriyle rekabet halinde tutmasını istiyoruz.

Fitbit Sense serisinin sıcaklık sensörü

Gri bir yüzeyin önünde asılı duran bir Fitbit Versa 4, cihazın sensörlerini gösteriyor.

Kaitlyn Cimino / Android Yetkilisi

Sense ve Versa serilerini karşılaştırdığımızda, Sense serisindeki gereksiz sensörlerden vazgeçerek paradan tasarruf etmenizi öneririz. Bununla birlikte, Sense, Fitbit’in daha ucuz serisine getirdiğini görmek istediğimiz bir sağlık izleme aracına sahiptir. Sıcaklık izleme, ayrıntılı kadın sağlığı takibinin önemli bir bileşenidir. Vücut ısısı verileri, dönemleri tahmin etmek ve hatta geriye dönük olarak doğurganlık pencerelerini tahmin etmek için kullanılabilir. Aracı Versa serisine getirmek, bu paha biçilmez araçların tonlarca daha fazla Fitbit kullanıcısı tarafından erişilebilir olmasını sağlayacaktır.

Fitbit Premium’a devredilen daha az özellik

Son olarak, Fitbit Premium, ekosistemde bir diken olmaya devam ediyor. Giyilebilir cihazların fiyatları yükselmeye devam ederken, abonelik hizmetleri giderek daha sinir bozucu bir gerçeklik haline geliyor. Fitbit, tonlarca faydalı sağlık ve fitness aracı sunar, ancak kullanıcıların istatistiklerini bir ödeme duvarının arkasında tutmak, cüzdanlardan daha fazla para çekmenin gölgeli bir yolu gibi gelir. Bu sorunun büyük olduğunu ve görme ihtimalimizin düşük olduğunu biliyoruz ama hayal kurmaktan zarar gelmez.

Şimdiye kadar bildiğimiz ve görmek istediklerimiz

Teknory