Apple’ın M3 Max MacBook Pro’su bir performans canavarı olabilir

Kris Carlon / Android Yetkilisi TL;DR Apple, şimdiye kadarki en güçlü Apple dizüstü bilgisayarı olabilecek M3 Max donanımlı bir MacBook Pro’yu test ediyor. Bu makine 16 adede kadar CPU çekirdeği, 40 GPU çekirdeği ve 48 GB RAM ile gelebilir. M3 Max destekli MacBook Pro’nun 2024’te piyasaya çıkması bekleniyor. Apple’ın M1 ve M2 serisi yongaları o […]

Apple’ın M3 Max MacBook Pro’su bir performans canavarı olabilir

Kris Carlon / Android Yetkilisi

TL;DR

  • Apple, şimdiye kadarki en güçlü Apple dizüstü bilgisayarı olabilecek M3 Max donanımlı bir MacBook Pro’yu test ediyor.
  • Bu makine 16 adede kadar CPU çekirdeği, 40 GPU çekirdeği ve 48 GB RAM ile gelebilir.
  • M3 Max destekli MacBook Pro’nun 2024’te piyasaya çıkması bekleniyor.

Apple’ın M1 ve M2 serisi yongaları o kadar olumlu karşılandı ki çoğu kullanıcı Apple’ın MacBook Air ve MacBook Pro dizüstü bilgisayarlarındaki Intel yongalarını kaçırmaz. Apple M serisi silikon ile şirket, etkileyici performansın yanı sıra mükemmel verimliliği de beraberinde getirdi. Birçok profesyonel kullanıcı, iş ihtiyaçları için MacBook Pro’ya yöneldi, çünkü MacBook Pro, önlerine attıkları her şeyin üstesinden gelebilecek kadar güçlü. Bir dizüstü bilgisayarda daha da fazla güç arıyorsanız, Apple aklınızı başınızdan alacak yeni bir M3 Max destekli MacBook Pro’ya sahip olabilir.

Tanınmış Apple sızıntısı Mark Gurman açıkladı (üzerinden Bloomberg) Apple’ın en güçlü dizüstü bilgisayar işlemcisi olan M3 Max’i test etmeye başladığını. Yaklaşan M3 Mac, yapılandırmalarından en az birinde 16 CPU çekirdeği (12 yüksek performanslı ve dört verimli çekirdek) ve 40 GPU çekirdeği içerebilir. Test edilen bu yapılandırma ayrıca 48 GB entegre RAM içerir.

Karşılaştırıldığında, mevcut en üst düzey 16 inç MacBook Pro, 96 GB’a kadar RAM ve 8 TB’a kadar SSD depolama ile 12 çekirdekli CPU, 38 çekirdekli GPU ve 16 çekirdekli Neural Engine’e sahip olabilir. Bu konfigürasyon şu anda 6.500 $’a mal oluyor ve bu göz yaşartıcı görünebilir, ancak bu güçten yararlanabilecek profesyonel kullanım durumları için çok lezzetli.

Düşünmek gerekirse, M3 Max donanımlı MacBook Pro, taşınabilir bilgi işlemin sınırlarını bundan daha da ileriye taşıyabilecek. M3 yongaları, daha fazla çekirdek eklemenin yanı sıra, M2 serisindeki TSMC 5nm üretim sürecine kıyasla TSMC’nin 3nm üretim sürecine bir sıçrama da içeriyor. Bu sıçramanın kendi başına daha iyi pil ömrü ve güçlü performans kazanımları sağlaması bekleniyor.

Bu canavarca, belirtilen makineyle ilgili tek uyarı, yakın zamanda piyasaya sürülmesinin beklenmemesidir. M3 Max destekli MacBook Pro’nun 2024’te, muhtemelen Apple’ın genellikle çip portföyünün üst ucunu yenilediği Ocak ayında gelmesi bekleniyor.

MacBook Pro 2021 16 ve 14 İnç Modelleri

Tüm bu güce ihtiyacınız yoksa, Apple muhtemelen daha uygun fiyatlı M3 yongalarına da sahip olacaktır. Temel M3 yongasının, sekiz CPU çekirdeği ve 10 adede kadar GPU çekirdeği ile temel M2 yongası ile aynı yapılandırmaya sahip olması bekleniyor. Şu anda 10 CPU çekirdeği ve 16 GPU çekirdeği ile başlayan M2 Pro’ya kıyasla M3 Pro’nun 12 CPU çekirdeği ve 18 GPU çekirdeği ile başlaması bekleniyor.

Spekülasyon yapabilirsek, ilk M3 makinelerini Ekim 2023’te görmeyi bekleyebilirsiniz. Bunların muhtemelen temel M3 ile sınırlı olacağını ve M3 Pro ve M3 Max’in 2024’ün başlarında piyasaya sürüleceğini tahmin ediyoruz. Ekim 2023 için M3 donanımlı 13 inç MacBook Air, 13 inç MacBook Pro, Mac mini ve iMac’i göreceğimize bahse girdik.

M3 özellikli 15 inç MacBook Air’in ve M3 Pro ve M3 Max özellikli diğer dizüstü ve masaüstü bilgisayarların (ve varsa M3 Ultra’nın bile) 2024’te geleceğini tahmin ediyoruz. Bekleyip bunun nasıl olacağını görmemiz gerekecek dışarı.

Apple’ın M3 Max MacBook Pro’su bir performans canavarı olabilir

Teknory