ASUS ROG Matrix GeForce RTX 4090, Sıvı Metal Soğutma Sağlıyor

Soğutma sürecini artırmak için, özellikle ROG Matrix GeForce RTX 4090 için üretilmiş, 1.000 RPM’de zirve yapan üç ROG MF-12S ARGB fanı içeren, papatya çarklı 360 mm’lik bir radyatör ünitesi var. Güç aktarımı için tek bir manyetik konektör vardır ve kablo yönetimini kolaylaştırırken GPU’nun kendisi, üst uç GPU’lar için daha yaygın olan 3,5 yuvalı kenetleme yerine […]

ASUS ROG Matrix GeForce RTX 4090, Sıvı Metal Soğutma Sağlıyor

Soğutma sürecini artırmak için, özellikle ROG Matrix GeForce RTX 4090 için üretilmiş, 1.000 RPM’de zirve yapan üç ROG MF-12S ARGB fanı içeren, papatya çarklı 360 mm’lik bir radyatör ünitesi var. Güç aktarımı için tek bir manyetik konektör vardır ve kablo yönetimini kolaylaştırırken GPU’nun kendisi, üst uç GPU’lar için daha yaygın olan 3,5 yuvalı kenetleme yerine 2,5 yuvaya güvenir.

Asus, ısı yönetimi inancını metal bir plakaya ve tamamen metalden yapılmış bir GPU çerçevesine yerleştirdiği için kartta yardımcı bir fana gerek yok ve soğutma sıvısı pompası da bu sefer daha verimli. Asus, ısı izlemeye ilişkin daha derin içgörüler için, GPU kalıbı ve bellek modülündekilere ek olarak güç giriş yollarına, bobinlere ve voltaj regülatör modülüne de sıcaklık sensörleri yerleştirdi.

Asus, bir adım daha ileri giderek, termal analizin kapsamını genişletmek için “Termal Harita” adlı yeni bir özelliğin yanı sıra farklı güç düzeylerinde GPU kullanım istatistiklerini izleyen yeni bir Kilometre özelliği yaptı. Ayrıca önceden yüklenmiş Armory Crate uygulamasındaki MUX anahtar sistemi gibi, kullanım senaryosuna bağlı olarak kullanıcıların normal ve performans modları arasında geçiş yapmasına izin veren bir Çift BIOS anahtarı da vardır.

Ne yazık ki Asus, ROG Matrix GeForce RTX 4090’ın ne zaman raflara çıkacağını ve ne kadara mal olacağını söylemeyecek.

Teknory