Bakım Maliyetleri En Düşük 10 Spor Araba

“Yeni eski tarz” terimi bir tezat gibi görünebilir, ancak 2023 Nissan Z’yi tanımlamanın tartışmasız en iyi yolu. önden çekişli, arkadan itişli ve klasik Datsun 240Z’den ilham alan bir tasarım. Bu, bazı meraklıların beklediği radikal bir revizyon değil, ancak bu, Z’nin 400 at ve 350 pound-feet tork ile uygun fiyatlı ve etkileyici bir şekilde güçlü kaldığı […]

Bakım Maliyetleri En Düşük 10 Spor Araba

“Yeni eski tarz” terimi bir tezat gibi görünebilir, ancak 2023 Nissan Z’yi tanımlamanın tartışmasız en iyi yolu. önden çekişli, arkadan itişli ve klasik Datsun 240Z’den ilham alan bir tasarım. Bu, bazı meraklıların beklediği radikal bir revizyon değil, ancak bu, Z’nin 400 at ve 350 pound-feet tork ile uygun fiyatlı ve etkileyici bir şekilde güçlü kaldığı anlamına geliyor.

370Z’nin antik kabini çoktan gitti ve yerini eskisinden çok daha modern ve standart olarak daha iyi teknolojiye sahip bir kabin aldı. Hem manuel hem de otomatik seçenek sunulur, ancak sadelik tutkunları neredeyse her zaman kılavuzu tercih eder. Yolda, bazı rakipleri kadar rafine veya çevik değil, ancak çoğundan çok daha ucuz. Z’nin çalıştırma maliyetleri hakkında henüz kesin bir veri yok, ancak 370’in beş yıllık bakım maliyeti 1.716 dolardır. CarEdgene bekleyeceğiniz konusunda size iyi bir fikir vermelidir.

Teknory