Biber obezite riskini artırıyor

Riskli diyet mi? 18. Haziran 2024 12:02 Robert Klatt Düzenli olarak biber yiyen kişilerin vücut kitle indeksi (BMI) daha yüksektir ve obeziteye yakalanma olasılıkları daha yüksektir. Chengdu (Çin). Çin’in Sichuan eyaletinin sakinleri genellikle kırmızı biber içeren baharatlı yiyecekler tüketiyor. Eyaletin başkenti Chengdu’da bulunan Çin Elektronik Bilimi ve Teknolojisi Üniversitesi’nden araştırmacılar, bir kişinin vücut kitle indeksi […]

Biber obezite riskini artırıyor

Riskli diyet mi?

Robert Klatt

Düzenli olarak biber yiyen kişilerin vücut kitle indeksi (BMI) daha yüksektir ve obeziteye yakalanma olasılıkları daha yüksektir.


Chengdu (Çin). Çin’in Sichuan eyaletinin sakinleri genellikle kırmızı biber içeren baharatlı yiyecekler tüketiyor. Eyaletin başkenti Chengdu’da bulunan Çin Elektronik Bilimi ve Teknolojisi Üniversitesi’nden araştırmacılar, bir kişinin vücut kitle indeksi (BMI) ile biber tüketim sıklığı arasında bir bağlantı olup olmadığını araştırdı.


Uzman dergisindeki yayına göre Beslenmede Sınırlar Bilim insanları, 2003 ile 2006 yılları arasında toplanan Ulusal Sağlık ve Beslenme İnceleme Araştırması’ndan (NHANES) 6.138 kişiden alınan sağlık verilerini kullandı. Test denekleri en az 20 yaşındaydı ve farklı etnik kökenlere mensuptu. Veriler, test deneklerinin BMI’sının yanı sıra biber tüketim sıklığına ilişkin bilgileri de içeriyor.


Test deneklerinin biber tüketimine göre alt bölümlere ayrılması

Araştırmada katılımcılar üç gruba ayrıldı: Hiç kırmızı biber yemeyenler, haftada en fazla bir kez kırmızı biber yiyenler ve haftada en az bir kez kırmızı biber yiyenler.

Verilerin analizi, sık biber tüketiminin daha yüksek BMI değerleri ve daha yüksek obezite prevalansı ile ilişkili olduğunu göstermektedir. Bu nedenle, en fazla kırmızı biber tüketen gruptaki denekler, hiç kırmızı biber yemeyen kişilere göre önemli ölçüde daha yüksek obezite riskine (%55) sahiptir. Haftada bir veya daha az (%37) biber yiyen kişilerde de risk artmaktadır. Biber tüketimi ile yüksek BMI arasındaki ilişki, kadınlarda ve 60 yaş ve üzeri yaşlılarda en güçlüdür.


Ancak bilim insanlarına göre çalışma, yalnızca baharatlı beslenme ile aşırı kilo ve obezite riskinin yüksek olması arasında bir ilişki olduğunu gösteriyor. Çalışma, bu yeme alışkanlıklarına sahip kişilerin neden genellikle daha yüksek BMI’ye sahip olduğunu açıklayan bir nedensellik sunmuyor.

Beslenmede Sınırlar, doi: 10.3389/fnut.2024.1410256


Biber obezite riskini artırıyor

Teknory