Bir PS5, PS3 ve PS4 Oyunlarını Oynayabilir mi? Evet, Çoğunlukla

29 Nisan 2023 tarihinde güncellendi PS5, Sony’nin en yeni oyun konsoludur ve yenilmesi zor bulabileceğiniz inanılmaz bir oyun deneyimi sunar. Bu platform için pek çok etkileyici oyun mevcuttur veya yoldadır, ancak bazı kullanıcılar yine de eski oyunları oynamak isteyebilir. PS5’in geriye dönük uyumluluğu varken, ne kadar kullanışlı? Neyse ki PS5, PS3 ve PS4 oyunlarını değişiklik […]

Bir PS5, PS3 ve PS4 Oyunlarını Oynayabilir mi?  Evet, Çoğunlukla

29 Nisan 2023 tarihinde güncellendi

PS5, Sony’nin en yeni oyun konsoludur ve yenilmesi zor bulabileceğiniz inanılmaz bir oyun deneyimi sunar. Bu platform için pek çok etkileyici oyun mevcuttur veya yoldadır, ancak bazı kullanıcılar yine de eski oyunları oynamak isteyebilir. PS5’in geriye dönük uyumluluğu varken, ne kadar kullanışlı?

Neyse ki PS5, PS3 ve PS4 oyunlarını değişiklik gerektirmeden oynayabilir. Ancak, PS3 oyunlarını oynamanın bazı uyarıları vardır. Tüm detaylar aşağıda bulunabilir.

Bir PS5, PS3 Oyunlarını Oynayabilir mi?

PS5, PS3 fiziksel diskleriyle çalışmaz çünkü konsol onları tanımıyor. Fakat, bazı oyunlar PS Plus Premium paketinde mevcuttur.

PS Plus Premium piyasaya sürülen konsola ve PS Plus aboneliğinize bağlı olarak PS1, PS2, PS3, PS4 ve PS5 oyunlarını buluttan veya indirerek dijital olarak oynamanıza olanak sağlayan bir abonelik hizmetidir. Eğer PS Artı Ekstra abonelik, yalnızca PS4 ve PS5 oyunlarını içerir, ancak yine de PS3’te bulunan bazı Ubisoft+ Classics eklentilerini alabilirsiniz. “Köpekleri izle” Ve “Risk: Kentsel Saldırı.” Ne olursa olsun, “Premium” abonelik, PS Plus kataloğunda listelenen tüm PS3 oyunlarını oynamanıza izin verir. Tüm PS3 oyunları yalnızca buluttadır— bunları PlayStation 5 konsolunuza indiremezsiniz. Çoğu oyun PS Plus’ta sonsuza kadar sürmediği için istediğiniz oyunların süresinin dolmadığından emin olun.

Kaynak: PlayStation.com

Oynanabilecek PS3 oyunlarının listesi rutin olarak değişir ve birçoğu oyundan kaldırılır. PS Plus Classics kitaplığı sık sık güncellenir.

PS Plus Premium’un PS1 ve PS2 başlıkları bile vardır ve bazı ömür boyu oyuncuların oynayarak büyüdüğü eski klasiklere kadar uzanır. Bu oyunları indirebilseniz de, PS3 sürümleri için bir seçenek yoktur.

Tek doğru Bir PS5’in PS3 oyunlarını oynayabilme yolu, Google Stadia’ya benzer şekilde bulut akışıdır. PS3 oyunlarının neden diğerlerinden ayrı tutulduğuna dair resmi bir açıklama yok, ancak bunun nedeni muhtemelen maliyetler ve PS3 mimarisini daha yeni konsollarda taklit etmenin zorluğu. Geriye dönük uyumluluk yongalarının kaldırıldığı sonraki PS3 konsollarında yaşandığı gibi, en önemli varsayım maliyettir.

Gelecekte durum değişebilir ancak 2023 itibariyle PS3 oyunlarını yalnızca PS Plus Premium aboneliği ile oynayabilirsiniz.

Bir PS5, PS4 Oyunlarını Oynayabilir mi?

PlayStation 5, disk veya dijital olmak üzere çoğu PS4 oyununu oynatabilir. PS4’te binlerce oyun mevcuttur ve PS5 bunları sorunsuz bir şekilde taklit edebilmelidir. Ancak, bazı istisnalar vardır ve daha fazla oyun geriye dönük uyumlu hale geldikçe liste değişir.

“minimum” listesine göz atmaktan çekinmeyin. PlayStation 4 oyunları uyumsuz PlayStation 5 ile. “Yalnızca PS4 Oyunları” bölümünü arayın ve listeyi genişletin.

PS4 oyun Diskleri PS5’te Nasıl Oynanır?

Fiziksel bir PS4 oyununu PS5’inizde şu şekilde oynayabilirsiniz:

  1. ekle “PS4 oyun diski.”
  2. İstenirse oyunu güncelleyin. Bu adım çok önemlidir.
  3. Oyunu çalıştırın.

Oyunu her oynamak istediğinizde disk takılmalıdır. Bunu hatırla disk sürücüsü olmayan PS5 Digital Edition’a disk takamazsınız.

PS4 Dijital Oyunları PS5’te Nasıl Oynanır?

PlayStation 4 oyunlarının dijital kopyalarına sahip olanlar için bunları PlayStation 5’inize nasıl yükleyeceğiniz aşağıda açıklanmıştır.

  1. PS5’inizi başlatın.
  2. “Oyunlar” menüsüne gidin.
  3. Sahip olduğunuz bir oyun seçin.
  4. Oyunu indirmediyseniz indirin.
  5. Oyunun yüklenmesini bekleyin, ardından başlatın. Bir güncelleme gerektiriyorsa, onu da yüklediğinizden emin olun.

PS4 Oyunlarını PS5’e Aktarma

Oyunları PS4’ten PS5’e aktarmak da mümkündür. Bunu Wi-Fi veya bir USB depolama cihazı üzerinden yapmayı seçebilirsiniz. İnternet erişiminiz yoksa ikincisi en iyisidir.

Bazı PS4 oyunları, grafik ve performans yükseltmeleriyle PS5 için yeniden düzenlendi veya yeniden yayınlandı. Eski sürüme sahipseniz, yeni sürüme dönüştürebilirsiniz. oyun, fiziksel bir disk veya dijital bir sürüm olabilir; indirmek için indirimli bir fiyat ödemeniz gerekebilir.

PS5’te Çalışan PS4 Oyunlarına Ne Olur?

Bazı PS4 oyunları, önceki nesil konsoldan çok daha iyi çalışan bir yükseltme modundan yararlanacaktır. İstikrarlı ve hatta üstün performansla sonuçlanabilir. Örneğin, bazı oyunlar için daha iyi ekran çözünürlükleri veya kare hızları elde edebilirsiniz. Sony, efektlerin değiştiğini ve başlığa göre karar verildiğini belirtti.

Mümkünse oyunları PS5’in SSD’sinde saklayın, çünkü bu daha yüksek hızlar ve yükleme süreleri sağlar.

Konsol zaten neredeyse tüm PS4 oyunlarını çalıştırdığından PSVR oyunları da PS5 ile tamamen uyumludur. Tek gereksinim, PS4 kameranızı yeni konsola bağlamak için ücretsiz bir PS Kamera adaptörüne ihtiyacınız olmasıdır. Ne yazık ki, en yeni PS5 HD Kamera eski oyunlarla uyumlu değil.

Pek çok güzel şeyde olduğu gibi, bazı olumsuzluklar olacaktır. PS5’te PS4 oyunları oynarken hatalar olabilir. Eski konsoldaki bazı özellikler PS5’te de devre dışı bırakılabilir.

Bu özelliklere sahip PlayStation Store’daki oyunlarda bir uyarı olacaktır. “PS5’te oynarken bu oyun hatalar veya beklenmeyen davranışlar sergileyebilir ve PS4’te bulunan bazı özellikler olmayabilir.” Lütfen bu oyunları risk size ait olmak üzere deneyin, ancak yıkıcı sorunları olmamalıdır.

PS5’te PS4 Oyunları SSS

PS5 Digital Edition eski nesil oyunları oynayabilir mi?

PS5 Digital Edition, PS1/PS2/PS3 (yalnızca dijital) için PS Plus Classics kataloğundaki neredeyse tüm PS4 oyunlarını (disk veya dijital) ve bazı benzetilmiş, eski nesil oyunları çalıştırır. Ancak, bir PSN Plus Premium aboneliği gereklidir.

PS5’te eski kontrol cihazlarını kullanabilir misiniz?

Pek çok resmi ve resmi lisanslı üçüncü taraf denetleyici, PS5’te çalışacak. Ancak, yalnızca onları destekleyen PS4 oyunlarıyla çalışırlar. Daha eski VR denetleyicileri de PS5 ile uyumludur. PS5 oyunları yalnızca DualSense kablosuz kontrol cihazlarıyla çalışır.

PS3 disklerini kullanabilir miyim?

Hayır, PS3 disklerini PS5’te kullanamazsınız. PS3 diski gerektiren bir PS4 dijital oyunu alsanız bile yüklenmeyecektir. PS5’in desteklediği diğer oyun diskleri, PS4’ün diskleridir.

Etkileyici Geriye Dönük Uyumluluk

PS5, geriye dönük uyumluluk konusunda hayal kırıklığına uğratmıyor çünkü on yıldan uzun bir süre önce piyasaya sürülen oyunların keyfini çıkarmak inanılmaz. Tüm PS3 oyunları PS5 ile çalışmasa da, konsol hala neredeyse tüm PS4 oyunlarını desteklemektedir. Koleksiyonunuzun birçok başlığına erişebileceksiniz.

PS5’te önceki nesil konsollardan hangi oyunları oynuyorsunuz? Sizce Sony geriye dönük uyumluluğu geliştirebilir mi? Aşağıdaki yorumlar bölümünde ne düşündüğünüzü bize bildirin.

Teknory