Bu Gizli Windows 11 Numarası Meşgul Bir Masaüstünü Temizlemenize Yardımcı Olacak

A9 STÜDYO/Shutterstock Windows 11 ile Microsoft, gelişmiş üretkenlik için işletim sistemini yeniden odaklamayı vaat ediyor. Kullanıcı arayüzü ve kullanıcı deneyimi – tasarım öğeleri, sesler, düzenler ve etkileşimler – kasıtlı olarak basitleştirilmiştir. Bu, Windows 11’i düzenli ve dağınıklıktan uzak tutar, ancak amaç hiçbir yerde yeni çoklu görev özelliklerinden daha belirgin değildir. Windows 11, pencerelerinizi kolayca düzenlemenizi …

Bu Gizli Windows 11 Numarası Meşgul Bir Masaüstünü Temizlemenize Yardımcı Olacak

Windows 11 ile Microsoft, gelişmiş üretkenlik için işletim sistemini yeniden odaklamayı vaat ediyor. Kullanıcı arayüzü ve kullanıcı deneyimi – tasarım öğeleri, sesler, düzenler ve etkileşimler – kasıtlı olarak basitleştirilmiştir. Bu, Windows 11’i düzenli ve dağınıklıktan uzak tutar, ancak amaç hiçbir yerde yeni çoklu görev özelliklerinden daha belirgin değildir.

Windows 11, pencerelerinizi kolayca düzenlemenizi sağlayan Yapış Düzenleri ve Yapış Gruplarını tanıttı. Döşeme, masaüstünüzü düzenli tutarken ekran gayrimenkulünüzden daha iyi yararlanır (aracılığıyla Microsoft). Bununla birlikte, Snap özelliklerine rağmen, arka planda birçok pencereyle çoklu görev yapmak sonunda kaotik hale gelebilir, bu nedenle Microsoft, bu olduğunda odağınızı yeniden yakalamak için Windows 11’e şık bir küçük jest ekledi. Farenizin hareketiyle, tüm arka plan pencerelerini masaüstünüzden gizleyebilirsiniz.

Harekete başlık çubuğu penceresi sallanması denir. Arka planda masaüstünüzü karıştıran birçok uygulama ve Windows açıkken, etkin kalmasını istediğiniz pencerenin başlık çubuğunu alın ve yana doğru sallayın. Sarsıntı, meşgul bir masaüstünü serbest bırakır ve seçtiğiniz yalnızca bir pencereyi etkin bırakır. Bilmiyorsanız, başlık çubuğu, simge durumuna küçült, ekranı kapla ve kapat düğmeleriyle her pencerenin üstündeki şeride atıfta bulunur. Windows 10, varsayılan olarak etkinleştirilmiş özelliğe sahiptir, ancak bunu Windows 11’de bulmanız ve açmanız gerekir.

Pencere sallama hareketi nasıl açılır

Ayarlar uygulaması, sallama özelliğini açmanın veya kapatmanın en kolay yoludur. Etkinleştirmek için:

 1. Başlat düğmesini tıklayın ve “ayarlar” yazın veya Başlat menüsünde Ayarlar uygulamasını bulun.
 2. Aşağı kaydırın ve Çoklu Görev sekmesini seçin.
 3. Başlık çubuğu penceresi sallamak için düğmeyi bulun.
 4. Açık konuma getir.

Artık diğerlerini küçültmek için bir pencereyi sallayabilirsiniz. Ayarlar menüsünde açma/kapama düğmesi mevcut değilse, pencere sallama özelliğini etkinleştirmenin veya devre dışı bırakmanın başka bir yolu aşağıdadır.

 1. Başlat menüsünde “yerel grup ilkesi düzenleyicisi” arayın.
 2. Yerel Grup İlkesi Düzenleyicisini açın. Grup İlkesi Düzenleyicisi, birden çok makineyi yönetmek için yönetici erişimi sağlar ( Microsoft), ancak işletim sistemi ve yazılım için tüm kullanıcı tercihlerini de listeler. Başlık çubuğu penceresi sallanması, eski Windows 10 adı Aero Shake altında burada listelenmiştir.
 3. Sol gezinme bölmesinde, kullanıcı yapılandırması altında Yönetim Şablonları klasörünü genişletin.
 4. Masaüstü’nü seçin.
 5. “Fare hareketini en aza indiren Aero Shake penceresini kapat” etiketli ayarı çift tıklayın.
 6. Üç geçişli bir pencere açılır: Yapılandırılmadı, Etkinleştirildi ve Devre Dışı Bırakıldı. “Yapılandırılmadı” veya “Devre Dışı” öğesini seçin.
 7. Uygula’yı ve ardından Tamam’ı tıklayın.

Geçişler mantıksız görünebilir, ancak özelliği etkinleştirmek için Devre Dışı veya Yapılandırılmamış’ı seçmeniz gerekir. Ayarın etkinleştirilmesi, pencere sallama hareketini kapatır.

Teknory

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow