Bu Sovyet Concorde Soygunu, Üzerinde Uçmak İstemeyeceğiniz Korkunç Bir Süpersonik Jetti

Biraz benzer görünmesine rağmen Tu-144, çekiç ve orakla süslenmiş Concorde’un tam bir kopyası değildi. Tupolev ilk kez 1969’un ilk aylarında, Concorde denemelerine başlamadan birkaç hafta önce uçuşa geçti. bu Tu-144 ayrıca boyutsal olarak daha büyüktü 204 fitlik Concorde’a kıyasla 215 fitin biraz üzerindeki uzunluğuyla rakibinden daha iyi. Yaklaşık 92 fit genişliğindeki Sovyet jeti, Concorde’dan da […]

Bu Sovyet Concorde Soygunu, Üzerinde Uçmak İstemeyeceğiniz Korkunç Bir Süpersonik Jetti

Biraz benzer görünmesine rağmen Tu-144, çekiç ve orakla süslenmiş Concorde’un tam bir kopyası değildi. Tupolev ilk kez 1969’un ilk aylarında, Concorde denemelerine başlamadan birkaç hafta önce uçuşa geçti. bu Tu-144 ayrıca boyutsal olarak daha büyüktü 204 fitlik Concorde’a kıyasla 215 fitin biraz üzerindeki uzunluğuyla rakibinden daha iyi. Yaklaşık 92 fit genişliğindeki Sovyet jeti, Concorde’dan da neredeyse 10 fit daha genişti. Toplam on yedi inşa edildi ve uçağın tasarımcısı Aleksey Tupolev, her uçuştan önce onay mührünü vermek zorunda kaldı.

En son üretim modeli olan Tupolev Tu-144D için kaldırma, her biri 44.000 libre itme sağlayan bir dizi dört Kolesov turbojet motoru tarafından sağlandı. Motorlar, uçağı Mach 2’nin üzerindeki hızlara çıkarabilmelerine rağmen, o kadar çok gürültü, titreşim ve ısı ürettiler ki, aslında jetin kabininde yolculuk etmek bir çileydi. Bildirildiğine göre, uçakta o kadar gürültülüydü ki, motorların inanılmaz gürültüsü nedeniyle yolcular birbirlerini duyamadılar. Uçak ayrıca en yüksek hızda uçmak için o kadar zayıf bir şekilde tasarlandı ki, gökyüzünü kesen uçağın sürtünmesi, yolcuların içeride pişmesini önlemek için devasa (ve sinir bozucu derecede yüksek) klimalar gerektirdi.

Teknory