Bugünün Wordle Yanıtı #528 – 29 Kasım 2022 Çözüm ve İpuçları

Bugünkü Wordle bulmacasının (#528 – 29 Kasım 2022) cevabı GEÇMEDİ. Etimolojiye çok düşkünüz ve Wordle, kelimelerin tarihi ve genel olarak dilin evrimi hakkında heyecan verici (ve bazen çok şaşırtıcı) gerçekleri öğrenmek için uygun bir fırsat. Bugünün gereksiz yanıtı, “un” olumsuzlama ön eki ile “borçlu olmak” anlamına gelen “devoir”in geçmişteki ortacı olan Eski Fransızca “deu”dan gelen […]

Bugünün Wordle Yanıtı #528 – 29 Kasım 2022 Çözüm ve İpuçları

Bugünkü Wordle bulmacasının (#528 – 29 Kasım 2022) cevabı GEÇMEDİ. Etimolojiye çok düşkünüz ve Wordle, kelimelerin tarihi ve genel olarak dilin evrimi hakkında heyecan verici (ve bazen çok şaşırtıcı) gerçekleri öğrenmek için uygun bir fırsat. Bugünün gereksiz yanıtı, “un” olumsuzlama ön eki ile “borçlu olmak” anlamına gelen “devoir”in geçmişteki ortacı olan Eski Fransızca “deu”dan gelen “due” kök sözcüğünün birleşiminden türetilmiştir. Bu da aynı anlama gelen Latince “debere” kelimesinden gelir, ancak başlangıçta “bir şeyi birinden uzak tutmak” olarak çevrilir (via etimoloji).

Bulmacayı bugün dört denemede çözdük. İlk üç tahminimiz: eldiven, neden ve birleş, beş sesli harfi de ortadan kaldırmaya yönelik kuşkusuz riskli bir girişimdi (zaten bildiğiniz gibi, Wordle’u çözmek için en sevdiğimiz yaklaşım budur). Kombinasyonları, olası çözüm kelimelerinin sayısını 193’ten dördüncü denemede elde ettiğimiz tek bir kelimeye indirmeye yardımcı oldu. Umarız daha da şanslısındır, ama eğer sahip değilsen, burada şansını denemek için Wordle gibi başka oyunlar var.

Teknory