Buy Me a Coffee, aşırı sağcı etkileyicileri ve QAnon hesaplarını kaldırır

İçerik oluşturucular için çevrimiçi bir kitle fonlaması hizmeti olan Buy Me a Coffee, aşırı sağcı etkileyicilerin platformunda nasıl para topladığını gösteren yeni bir rapora hemen tepki gösterdi. QAnon komplo topluluğundaki düzinelerce etkili isim, kullanıcıların en sevdikleri içerik oluşturucuları desteklemek için tek seferlik ödemeleri ve yinelenen abonelikleri bırakmalarına olanak tanıyan Buy Me a Coffee platformundan yasaklandı. […]

Buy Me a Coffee, aşırı sağcı etkileyicileri ve QAnon hesaplarını kaldırır

İçerik oluşturucular için çevrimiçi bir kitle fonlaması hizmeti olan Buy Me a Coffee, aşırı sağcı etkileyicilerin platformunda nasıl para topladığını gösteren yeni bir rapora hemen tepki gösterdi.

QAnon komplo topluluğundaki düzinelerce etkili isim, kullanıcıların en sevdikleri içerik oluşturucuları desteklemek için tek seferlik ödemeleri ve yinelenen abonelikleri bırakmalarına olanak tanıyan Buy Me a Coffee platformundan yasaklandı. Capitol’deki 6 Ocak ayaklanmasına katılanlardan bazıları da dahil olmak üzere diğer önde gelen çevrimiçi sağcı figürler de platformdan uzaklaştırıldı.

AYRICA BAKINIZ:

QAnon etkileyicilerinin artık takipçilerini kripto para dolandırıcılığı yoluyla dolandırdığı bildiriliyor

Buy Me a Coffee’den gelen hamle, yeni rapor(yeni bir sekmede açılır) Platformdaki en büyük QAnon rakamlarından bazılarını detaylandıran Media Matters for America’dan. QAnon, takipçilerinin eski Başkan Donald Trump’ın Hollywood elitlerinden ve Trump’ın siyasi düşmanlarından oluşan bebek yiyen insan kaçakçılarından oluşan küresel bir çeteye karşı gizli bir savaş verdiğine inanan aşırı sağcı bir komplo teorisidir. QAnon’a inananlar yıllar içinde giderek daha şiddetli hale geldi ve uyarılar(yeni bir sekmede açılır) FBI’dan. gibi birçok sosyal medya platformu Facebook, YoutubeVe twitter, son birkaç yılda QAnon içeriğini yasakladı. (Twitter o zamandan beri izin verilmiş(yeni bir sekmede açılır) eskiden birçok askıya alınmış(yeni bir sekmede açılır) QAnon kullanıcıları, yeni sahibi altında platforma geri döndü, Elon Musk.)

Media Matters’a göre Buy Me a Coffee kullanan QAnon figürlerinden bazıları Charlie Freak, Liz Crokin ve RedPill78’dir. Raporda yer alan diğer aşırı sağcı figürler arasında Patrick Casey ve Baked Alaska yer alıyor. Az önce bahsedilenler de dahil olmak üzere Media Matters’ın raporundaki iki düzineden fazla hesabın tümü Buy Me a Coffee platformundan kaldırıldı.

Bu aşırı sağcı hesaplar, kaldırılmadan önce Buy Me a Coffee aracılığıyla toplamda 200.000 dolara yakın para toplamıştı.

Buy Me a Coffee CEO’su Jijo Sunny, Media Matters’a yaptığı açıklamada, “Nefret gruplarını şiddetle kınıyoruz ve onları her gün para kazanmadan önce alt eden bir moderasyon ekibimiz var” dedi. “İnsanlar para toplamak için başka biri gibi davrandığında bazen bu geçersiz kılınır. Fark edilir edilmez veya bildirilir bildirilmez daha dikkatli olmaya ve harekete geçmeye devam edeceğiz.”

Teknory