İşte X’ten çekilen tüm reklamverenler

Eskiden Twitter olarak bilinen cehennem sitesi X, bir büyük reklamvereni daha kaybetti; bu kez Disney. Eğlence devi, sahibi Elon Musk’un kendi platformunda Yahudi karşıtı komplo teorilerini desteklemesinin ardından X’in reklamlarını çeken bir dizi büyük şirketten biri oldu. AYRICA BAKINIZ: Apple, Elon Musk’un Yahudi karşıtı komployu desteklemesinin ardından X / Twitter’daki reklamları duraklattı 18 Kasım Cumartesi […]

İşte X’ten çekilen tüm reklamverenler

Eskiden Twitter olarak bilinen cehennem sitesi X, bir büyük reklamvereni daha kaybetti; bu kez Disney. Eğlence devi, sahibi Elon Musk’un kendi platformunda Yahudi karşıtı komplo teorilerini desteklemesinin ardından X’in reklamlarını çeken bir dizi büyük şirketten biri oldu.

AYRICA BAKINIZ:

Apple, Elon Musk’un Yahudi karşıtı komployu desteklemesinin ardından X / Twitter’daki reklamları duraklattı

18 Kasım Cumartesi itibarıyla, X’ten reklam alan tüm büyük marka ve şirketlerin güncel listesi:

Disney’e Comcast ve Paramount Global de katılıyor ve şirketlerin sözcüsü de bunu doğruladı. Washington post Cuma günü platformdaki reklamları askıya aldıklarını duyurdu. Mashable daha önce Apple ve IBM’in de Musk’un “Yahudi halkının beyazları azınlık gruplarından göçmenlerle değiştirdiği” iddiasını kabul etmesinden bir gün sonra X’teki reklamları askıya aldığını bildirmişti.

Musk daha sonra İftirayla Mücadele Birliği’ne saldırarak örgütü “birincil tehditleri olan azınlık gruplarını eleştirmeyi reddetmekle” suçladı.

Bu tweetler internette büyük tepki gördü; Cuma günü Beyaz Saray’ın Musk’ı kendi platformunu antisemitizmin alevlerini körüklemek için kullandığı için kınayan ve “en ölümcül eylemin ardındaki iğrenç yalanı tekrarlamanın kabul edilemez” olduğu yönündeki açıklaması da dahil. Amerikan tarihinde antisemitizm her zaman yer almıştır.”

Tesla ve SpaceX’in sahibi Cuma günü tepkiyi kabul etti ve yorumculara ilkelerine sadık kalacağını belirtti ve belirsiz bir şekilde “ifade özgürlüğünü bastırmaya çalışan sahte savunuculuk gruplarının karmanın gerçek olduğunu hatırlamaları gerektiğini” söyleyerek tehdit etti.

Musk’un X için özenle seçtiği CEO Linda Yaccarino, X’in “antisemitizm ve ayrımcılıkla mücadele çabalarımız konusunda son derece net” olduğunu belirterek, Musk’un gönderilerinin hasar kontrolünü yürütmeye çalıştı. Ancak bu açıklamaya rağmen önceki iddialar Platformun, markaların reklamlarının ırkçı ve Yahudi karşıtı tweetlerin yanında görüntülenmesini önlemek için her şeyi yaptığını, Media Matters For America’dan bir raporMusk’ın paylaşımından sadece birkaç saat sonra bunun doğru olmadığını fark etti.

Raporda Apple, Bravo (NBCUniversal), IBM, Oracle ve Xfinity (Comcast) gibi büyük markaların hepsinin reklamlarının Adolf Hitler ve Nazi partisini destekleyen gönderilerin yanına yerleştirildiği ayrıntılı olarak belirtildi. Bu markaların çoğu o zamandan beri X’teki reklam harcamalarını duraklattı veya askıya aldı, ancak Media Matters’ın bulgularının bu kararlarla bir ilgisi olup olmadığı belli değil.

Görünüşe göre bulgular, Cumartesi sabahı erken saatlerde Media Matters’a karşı yasal işlem başlatmakla tehdit eden, örgütü “kötü” olarak nitelendiren ve davanın “yönetim kurullarına, bağışçılarına” ve “karanlık ağlarına” saldıracağını söyleyen Musk’a ulaşmış gibi görünüyor. para.”

Şaşırtıcı olmayan bir şekilde bu, büyük markaların X’ten reklam parası çekmek zorunda kaldığı ilk sefer değil. Geçen yılın bu zamanlarında, Twitter Blue’nun hızla kullanıma sunulmasıyla ilgili “güvenlik endişeleri” nedeniyle büyük şirketlerden X’e yönelik harcamalarını yeniden değerlendirmeleri isteniyordu. Ayrıca, Media Matters’ın aylar öncesinden elde ettiği benzer bulgular, şaşırtıcı olmayan bir şekilde, Amazon ve Samsung gibi diğer büyük markaların reklamlarının X’te Nazi yanlısı içeriğin yanında görüntülendiğini ortaya çıkardı.

Teknory