California Gazeteciliği Koruma Yasası nedir?

Meta’yı kızdıracak gibi görünen Kaliforniya yasama meclisinden geçen bir yasa tasarısı var. California Gazeteciliği Koruma Yasası, Facebook ve Instagram gibi teknoloji platformlarının yerel haber kaynaklarına para vermesini gerektirecek, bir hamle NPR’nin açıklaması(yeni bir sekmede açılır) “reklamcılık platformlarının haber makalelerini dağıtmaktan elde ettiği kazançları” vergilendirmek gibi. Toplanan paranın çoğunluğu (yaklaşık yüzde 70’i) California haber merkezlerini destekleyecek. […]

California Gazeteciliği Koruma Yasası nedir?

Meta’yı kızdıracak gibi görünen Kaliforniya yasama meclisinden geçen bir yasa tasarısı var.

California Gazeteciliği Koruma Yasası, Facebook ve Instagram gibi teknoloji platformlarının yerel haber kaynaklarına para vermesini gerektirecek, bir hamle NPR’nin açıklaması(yeni bir sekmede açılır) “reklamcılık platformlarının haber makalelerini dağıtmaktan elde ettiği kazançları” vergilendirmek gibi. Toplanan paranın çoğunluğu (yaklaşık yüzde 70’i) California haber merkezlerini destekleyecek. Argüman, Meta’nın sosyal medya platformları başlattığı, haber kaynaklarının iş modellerini kırdığı ve sürmeye yardım etti(yeni bir sekmede açılır) yıkıcı kayıp(yeni bir sekmede açılır) haber kaynakları ve haber odası işleri(yeni bir sekmede açılır) ülke genelinde – bu yüzden ödeme yapmalılar.

“Gazetecilik her gün Kaliforniya’da ve yerel topluluklarda önemli bir rol oynuyor ve yerel haber kuruluşlarının toplulukları hakkında kritik bilgileri halka sağlamaya devam etme ve yayıncıların kullandıkları içerikleri için adil piyasa değeri almalarını sağlama yeteneği. diğerleri yerel ve çeşitli haber kaynaklarının korunmasını ve sürdürülebilirliğini sağlayacaktır.” fatura okur(yeni bir sekmede açılır).

Tabii ki, bu Meta için ideal değil – o kadar ki, bu tür bir yasağın yürürlükte olduğu bir durumda sitesinde haber yayınlamayacağını söylüyor.

“Gazeteciliği Koruma Yasası geçerse, California yayıncılarına yardım kisvesi altında esas olarak büyük, eyalet dışı medya şirketlerine fayda sağlayan bir rüşvet fonuna ödeme yapmak yerine Facebook ve Instagram’dan haberleri kaldırmak zorunda kalacağız.” Meta sözcüsü Andy Stone tweet attı(yeni bir sekmede açılır)sosyal medya platformuna haber koymanın en başta haber kuruluşlarının hatası olduğunu ima ederek devam ediyor.

NPR, bu eylemin Meta’yı haberleri kaldırmaya nasıl “zorlayacağını” sorduğunda Stone, “Ya haberi öde ya da kaldır. Elimiz zorlanıyor” dedi.

“Zorla” biraz fazla görünse de, özellikle şaşırtıcı değil. Axios’a göre(yeni bir sekmede açılır)Meta son birkaç yıldır haber vermeyi bıraktı – muhtemelen düzenlemeden kaçınmak için ama aynı zamanda belki de üzerindeki etkisinden dolayı çeşitli demokrasiler(yeni bir sekmede açılır), Bilmiyorum. Ancak Axios, bu değişikliklerin bir etkisi olduğunu bildirdi – ABD’deki haber yayıncılarının trafiğini düşürdüler.

Ve bu, Meta’dan ilk kez ödeme istenmesi ve bunu reddetmesi değil. Avustralya’nın tamamı benzer bir şey yapmaya çalıştı ve Meta aynı tehditle karşılık verdi. Avustralya, sosyal medya platformlarını haberler için ödeme yapmaya zorlayan bir yasayı imzaladıktan sonra, Meta ve Google platformlarından tüm haberleri çekti ve haber trafiği düştü(yeni bir sekmede açılır). Columbia Üniversitesi’nde profesör olan Bill Grueskin’e göre, Facebook, Google ve Avustralya, uzun süre ileri geri gittikten sonra, teknoloji şirketlerini haber yayıncılarıyla anlaşma yapmaya zorlayan bir anlaşmaya vardı ve bu anlaşma, haber kuruluşları için yaklaşık 150 milyon dolar kazandı. Avustralya yasalarını inceleyen Gazetecilik Okulu, NPR’ye verdiği demeçte.

Tasarı eyalet Senatosunda bile oylanmadığı için aynı sonucun Kaliforniya’da çıkarılıp çıkarılmayacağı belli değil. Ancak bir uzlaşma sağlanırsa, bu, haber merkezleri için karlı bir geleceğin nasıl görünebileceğine dair bir ipucu verebilir.

Teknory