Şu ana kadar gençlerin Google Bard’ı kullanmasına izin verilmiyordu. ChatGPT alternatifinde neler değişti?

Google’ın ChatGPT’ye yanıtı olan Bard’ın gençlere açık olmadığını biliyor muydunuz? Genç bir şakacının Google hesabı varsa ve yaş şartını karşılamıyorsa Bard’a ulaşılamıyordu. Ancak Çarşamba günkü bir blogda Google bunu değiştirdiğini duyurdu. Uygun yaştaki gençler artık Google Bard’a erişebilir. Google neden şimdi gençlerin erişimine açılıyor? Gençlerin Bard’a erişmesine izin vermeden önce Google, gençlerin araca binmesine izin […]

Şu ana kadar gençlerin Google Bard’ı kullanmasına izin verilmiyordu.  ChatGPT alternatifinde neler değişti?

Google’ın ChatGPT’ye yanıtı olan Bard’ın gençlere açık olmadığını biliyor muydunuz? Genç bir şakacının Google hesabı varsa ve yaş şartını karşılamıyorsa Bard’a ulaşılamıyordu.

Ancak Çarşamba günkü bir blogda Google bunu değiştirdiğini duyurdu. Uygun yaştaki gençler artık Google Bard’a erişebilir.

Google neden şimdi gençlerin erişimine açılıyor?

Gençlerin Bard’a erişmesine izin vermeden önce Google, gençlerin araca binmesine izin vermeden önce tüm güvenlik önlemlerinin titizlikle uygulandığından emin olmak istedi.

Google Ozanı
Kredi bilgileri: Google

Google’ın Ürün Başkanı ve Sorumlu Yapay Zeka Tulsee Doshi blog yazısında şunları söyledi: “İçerik politikalarımızı ve güvenliğe öncelik veren bir deneyimi şekillendirmeye yardımcı olmak için çocuk güvenliği ve gelişimi uzmanlarına danıştık.”

Arama motoru devi, ChatGPT alternatifini cesurca ve küstahça keşfedebilmeleri için gençlere yönelik koruma önlemlerinin en iyi şekilde nasıl oluşturulabileceği konusunda tavsiyelerde bulunmak üzere Aile Çevrimiçi Güvenlik Enstitüsü gibi kuruluşlara ulaştı.

Google ayrıca gençlerden Bard hakkında doğrudan geri bildirim aldığını ve gençlerin yapay zeka sohbet robotu deneyimlerinden en iyi şekilde nasıl yararlanabilecekleri konusunda soruları olduğunu da paylaştı. Sonuç olarak Google, aşağıdaki gibi kaynakları kullanıma sundu: Yapay Zeka Okuryazarlığı Kılavuzu gençlerin üretken yapay zeka alanında bilgi sahibi olarak gezinmelerine yardımcı olmak.

Doshi, “İlk katılım aynı zamanda Bard Activity’nin nasıl kullanıldığına dair bir genel bakış paylaşacak ve gençlere bunu açma veya kapatma seçeneği sunacak” diye ekledi.

Google Bard’da ne gibi değişiklikler yaptı?

Platformu kullanacak gençlerin saldırısına hazırlık olarak Google, Bard’a genç kullanıcılar için uygun olmayan konuları ve içerikleri tespit etmesi konusunda da eğitim verdi. Örneğin Google, yasa dışı maddelerle ilgili sorular için korkuluklar uygulamaya koydu.

Google Bard iş başında

Google Bard iş başında.
Kredi bilgileri: Google

Üstelik Google, gençler için “yanıtları iki kez kontrol etme” özelliğini otomatik olarak çalıştıracak. Bu nedenle, bir gencin ilk kez gerçeğe dayalı bir sorusu olduğunda, yapay zeka, yanıtı paylaşmadan önce doğrulamak için cevabını web’deki içerikle “iki kez kontrol edecek”.

Bu özellik, özellikle yeni bir Bard kullanıcısı ilk kez gerçek bir soruya yanıt istediğinde, yakında herkes için (yalnızca gençler için değil) otomatik olarak çalışacaktır.

Google Bard’ın gençlere yönelik genişletilmiş erişimi yarından itibaren dünyanın birçok ülkesinde kullanıma sunulacak.

Teknory

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow