CapCut Şarkılarının Telif Hakkı Var mı?

YouTube ve TikTok da dahil olmak üzere çoğu büyük video paylaşım platformu, telif hakkıyla korunan ses dosyaları içeren videoları sessize alır veya yayından kaldırır. Kullanıcıların bu davranışı sürdürmesi halinde, bu durum yasaklanmayla bile sonuçlanabilmektedir. Bu nedenle bu platformlara yüklenen videoların telif hakkıyla korunan şarkılar içermediğinden emin olmalısınız. CapCut, videolarınıza ekleyebileceğiniz zengin şarkı koleksiyonuna sahip bir […]

CapCut Şarkılarının Telif Hakkı Var mı?

YouTube ve TikTok da dahil olmak üzere çoğu büyük video paylaşım platformu, telif hakkıyla korunan ses dosyaları içeren videoları sessize alır veya yayından kaldırır. Kullanıcıların bu davranışı sürdürmesi halinde, bu durum yasaklanmayla bile sonuçlanabilmektedir. Bu nedenle bu platformlara yüklenen videoların telif hakkıyla korunan şarkılar içermediğinden emin olmalısınız.

CapCut, videolarınıza ekleyebileceğiniz zengin şarkı koleksiyonuna sahip bir müzik kitaplığına sahiptir. Bu şarkıları kullanmadan önce telif hakkı sorunlarıyla karşılaşıp karşılaşmayacağınızı bilmek önemlidir. Bu makale CapCut ile ilgili tüm telif hakkı sorularına cevap verecektir.

CapCut Şarkılarının Telif Hakkı Var mı?

CapCut şarkılarının telif hakkı yoktur. Bunlar telifsizdir ve hem kişisel hem de ticari olarak kullanılabilir. Ancak YouTube gibi video platformları telif hakkıyla korunan içerikler konusunda oldukça katıdır. Bu nedenle CapCut şarkılarının yer aldığı videoları bu video platformlarına yüklemeden önce iki kat emin olmanız gerekiyor.

Bu nedenle, bunları kullanmadan önce kullanım koşullarını veya lisans sözleşmesini kontrol etmek iyi bir uygulamadır.

CapCut, şarkıların yanı sıra, kullanıcıların videolarını düzenlemek için harici kaynaklardan şarkıları da içe aktarmalarına olanak tanır. Özellikle bu tür şarkılar için telif hakkı bilgilerini kontrol etmeniz önerilir, böylece bunları ihlal etmezsiniz.

Neyse ki CapCut, videolarınızı dışa aktarmadan önce harici şarkıları kontrol etmek için platformunda bir telif hakkı denetleyicisi sağladı.

Mobil Cihazda CapCut ile Telif Hakkı Kontrolü nasıl yapılır?

 1. CapCut’a gidin ve CapCut düzenleyicisini açın.
 2. Ekranın üst kısmındaki “Yeni Proje” seçeneğine tıklayın. Bu, kaynak dosyayı (videolar veya resimler) seçmeniz için sizi telefon galerinize yönlendirecektir. Ayrıca TikTok veya Facebook’tan dosya seçme ve stok videoları kullanma seçenekleri de vardır.
 3. Geçerli kaynağı seçin ve kullanmak istediğiniz dosyaları seçin.
 4. Ekranınızın altındaki “Ekle”ye tıklayın.
 5. Üzerinde kontrol yapmak istediğiniz sesi olan bir video seçtiyseniz devam edip kontrolü çalıştırabilirsiniz. Değilse ses eklemek için bir sonraki adıma geçin.
 6. Ekranınızın altındaki “Ses”e gidin ve “Sesler”i seçin.
 7. Ses dosyanızı bulmak için farklı konumları temsil eden farklı simgeler göreceksiniz. Doğrudan TikTok’tan, yerel cihazınızdan veya CapCut’un şarkı kitaplığından bir dosya seçebilirsiniz.
 8. Kaynak klasörünüze gidin ve yanındaki + işaretine basarak dosyanızı seçin.
 9. Telif hakkı kontrolü yapmak istediğinizi onaylamak için “Telif Hakkı”na tıklayın ve “Kontrol Et”e tıklayın.

CapCut’un dosyayı kontrol etmesini bekleyin. Dosyanın boyutuna ve internet bağlantınızın gücüne bağlı olarak birkaç dakika beklemeniz gerekebilir. İşlem tamamlandığında, kontrolün sonucunu içeren bir bildirim alacaksınız.

Telif hakkıyla korunan bir ses tespit edilmezse telif hakkı geçişi alırsınız. Ancak telif hakkıyla korunan bir ses tespit edilirse videonuzun TikTok’ta sessize alınacağına dair bir uyarı alırsınız. Ve CapCut size sesi kütüphanelerindeki benzer bir şeye değiştirme seçeneği sunacaktır.

Not: Uygulamanızda “Telif Hakkı” butonunu bulamıyorsanız CapCut’un eski sürümünü kullanıyorsunuz demektir. Uygulamanızı güncellediğinizde yeni özelliği göreceksiniz.

PC’de CapCut ile Telif Hakkı Kontrolü Nasıl Çalıştırılır

PC’de CapCut ile Telif Hakkı Kontrolü çalıştırmak, mobil sürümdeki işleme benzer. PC’de CapCut telif hakkı kontrolü yapmak için aşağıdaki adımları izleyin:

 1. Masaüstünüzde CapCut uygulamasını açın.
 2. Ekranın üst kısmındaki “Yeni Proje” seçeneğine tıklayın.
 3. Ekranınızın sol tarafında iki seçenek göreceksiniz; “Yerel” ve “Kütüphane.”
 4. “Kütüphane”ye tıkladığınızda size seçim yapabileceğiniz farklı seçenekler sunulur. İstediğiniz video türünü (kategorisini) seçin ve dosyayı seçin.
 5. “Yerel” tıklandığında “+ İçe Aktar” sekmesi açılacaktır. Üstüne tıkla. Bu, kaynak dosyayı (videolar, ses veya resimler) seçmeniz için sizi yerel cihazınıza yönlendirecektir.
 6. Kullanmak istediğiniz dosyaları seçin ve “Aç”a tıklayın. Üzerinde kontrol yapmak istediğiniz bir ses dosyası veya ses içeren bir video seçtiyseniz devam edip kontrolü çalıştırabilirsiniz. Değilse ses eklemek için bir sonraki adıma geçin.
 7. Ekranınızın üst kısmındaki “Ses”e gidin. CapCut’un müzik kitaplığından bir şarkı seçmek istiyorsanız “Müzik”i seçin.
 8. Bilgisayarınızdan bir şarkı seçmek istiyorsanız “Çıkarılan Sesler”i seçin ve “+ İçe Aktar”a tıklayın.
 9. Kaynak klasörünüze gidin ve dosyanızı seçin.
 10. Daha sonra “Telif Hakkı”na tıklayın ve telif hakkı kontrolü yapmak istediğinizi onaylamak için “Kontrol Et”e tıklayın.

CapCut’un dosyayı kontrol etmesini bekleyin. Dosyanın boyutuna ve internet bağlantınızın gücüne bağlı olarak birkaç dakika beklemeniz gerekebilir. İşlem tamamlandığında, kontrolün sonucunu içeren bir bildirim alacaksınız.

Telif hakkıyla korunan bir ses tespit edilmezse telif hakkı geçişi alırsınız. Ancak telif hakkıyla korunan bir ses tespit edilirse videonuzun TikTok’ta sessize alınacağına dair bir uyarı alırsınız. Ve CapCut size sesi kütüphanelerindeki benzer bir şeye değiştirme seçeneği sunacaktır.

SSS

CapCut’un şarkılarının telif hakkını kontrol edebilir misiniz?

CapCut’un şarkılarında telif hakkı kontrolünü, harici bir kaynaktan şarkıları kontrol ettiğiniz gibi yapabilirsiniz.

CapCut’un şarkılarında filigran yok mu?

Evet, CapCut’un şarkılarında filigran yoktur.

CapCut’un şarkıları özelleştirilebilir mi?

CapCut, kullanıcıların sesleri belirli bir bağlama göre özelleştirmek için ses dosyalarını düzenlemesine olanak tanır. Arka plan gürültüsünü kaldırabilir, gerektiği gibi yavaş yavaş artma ve azalmayı kullanabilir ve ses seviyesini ayarlayabilirsiniz.

Hiçbir Zaman Telif Hakkıyla Korunan Şarkıları Kullanmanıza Gerek Yok

Şarkılarınızın veya video seslerinizin telifsiz olduğundan emin olarak kontrol ederek telif hakkı sorunlarından kaçınabilirsiniz. Telif hakkı kontrollerini çalıştıran yeni CapCut özelliği ile videolarınızda sorun yaşamadığınızdan emin olabilirsiniz. Bu sayede daha sonra herhangi bir hukuki sorunla karşılaşmayacağınızdan emin olabilirsiniz.

CapCut Telif Hakkı kontrolü özelliğini denediniz mi? Video platformlarında telif hakkı kontrolünden geçmenizi sağlamada bunu ne kadar etkili buluyorsunuz? Aşağıdaki yorumlar bölümünde bize bildirin.

Teknory