CES 2024’te The Sphere: Android ve iPhone

Sphere, Las Vegas gecesinde parlak bir mermer gibi parlarken birçok CES 2024 katılımcısının gözüne çarptı. Dünyanın en büyük küresel arenasını ziyaret ettiğimde iPhone 14 Plus ve Samsung Galaxy S22 Ultra’mı yanımda taşıyordum. Her iki kameranın da Küre’yi yakalama yeteneklerini test etmek harika bir fikir olmaz mıydı? Ben de bunu merak ettim ve ben de öyle […]

CES 2024’te The Sphere: Android ve iPhone

Sphere, Las Vegas gecesinde parlak bir mermer gibi parlarken birçok CES 2024 katılımcısının gözüne çarptı. Dünyanın en büyük küresel arenasını ziyaret ettiğimde iPhone 14 Plus ve Samsung Galaxy S22 Ultra’mı yanımda taşıyordum.

Her iki kameranın da Küre’yi yakalama yeteneklerini test etmek harika bir fikir olmaz mıydı? Ben de bunu merak ettim ve ben de öyle yaptım. Her iki telefonun geniş lensleriyle yapının dış ve iç fotoğraflarını çektim.


Kredi bilgileri: Kimberly Gedeon/RapidTables

iPhone 14 Plus’ın yalnızca 12 megapiksel genişliğe sahip bir lense sahip olduğu ve Galaxy S22 Ultra’nın 108 megapiksellik bir versiyon sunduğu göz önüne alındığında, ikincisi açık ara kazanan gibi görünüyor.

Ama o kadar hızlı değil.

iPhone 14 Plus’ın geniş lens diyaframı üstündür (f/1,5, f/1,8’i gölgede bırakır çünkü daha küçük bir f-stop numarası daha iyi ışık toplama anlamına gelir). Ayrıca iPhone’un piksellerinin boyutu daha büyük ve daha iyi görünüyor.

Peki tüm bunlar nasıl gerçek fotoğraflara dönüşüyor?

Küre (dışarıda)

The Sphere, geniş dış kısmında bazen markaların reklamını yapan devasa, göz alıcı bir vitrine sahiptir. Ben Sphere’deyken, yaklaşan Unpacked etkinliği için bizi heyecanlandırmayı amaçlayan bir Samsung Galaxy reklamı yayınlanıyordu.

Küre’nin fotoğrafını çekmek için iPhone ve Android’imi kullandığımda şunlar oldu:

Kürenin dışarıdan resmi

Sol:
Kürenin Dışında (iPhone)
Kredi bilgileri: Kimberly Gedeon

Sağ:
Kürenin Dışında (Android)
Kürenin Dışında (iPhone)
Kredi bilgileri: Kimberly Gedeon / Mashable

Tom’s Guide’ın Bilgisayar Bölümü Genel Yayın Yönetmeni ve mobil cihazlar uzmanı Jason England’dan fotoğraflarla ilgili bir analiz yapmasını istedim. Uzun lafın kısası İngiltere bu turda Galaxy S22 Ultra’yı tercih ediyor.

England, “Gece fotoğrafçılığı söz konusu olduğunda Apple’ın yaklaşımı, tüm ışık kaynaklarını dengelemeye çalışarak daha düz bir fotoğrafa dönüştürmektir” dedi. “Ancak küre ve çevredeki ışıkların çekiminde daha fazla derinlik ve boyut olduğu için burada Samsung’u tercih ediyorum.”

Kazanan: Android

Küre (içeride)

İçeride Darren Aronofsky’nin “Dünyadan Kartpostal” vardı; mekanın çanak benzeri iç mekanlarına sıçrayan sürükleyici, çoklu duyusal bir deneyim. “Kartpostal” deneyiminin farklı bölümlerini gösteren birçok fotoğraf çektim.

Toprak

anlık görüntüsü

Sol:
Kürenin İçinde (iPhone)
Kredi bilgileri: Kimberly Gedeon / Mashable

Sağ:
Kürenin İçinde (Android)
Kredi bilgileri: Kimberly Gedeon / Mashable

Dünyanın muhteşem bir görüntüsü ortaya çıktı ve bu çekimde İngiltere iPhone’u tercih etti.

“iPhone’un görüntüsünde daha iyi bir renk dengesi var” dedi. “Samsung’un hesaplamalı fotoğrafçılığı, bir sahnenin baskın rengini (yani, bu durumda mavi) alıyor ve onunla tüm çekimin tonunu değiştiriyor gibi görünüyor. Bu, gezegenin, arazinin yeşilini neredeyse tamamen ortadan kaldıran daha soğuk tonunu açıklıyor.”

Kazanan: iPhone

Çiçekler

iPhone ile çekilen Kürenin İçinde

Sol:
Kürenin İçinde (iPhone)
Kredi bilgileri: Kimberly Gedeon / Mashable / Darren Aronofsky

Sağ:
Kürenin İçinde (Android)
Kredi bilgileri: Kimberly Gedeon / Mashable / Darren Aronofsky

İngiltere bu çiçek çekimiyle iPhone’a bir galibiyet daha verdi. “Samsung’un canlılığı artırmaya odaklanması, çiçeklerdeki daha karmaşık ayrıntıların kaybolması anlamına geliyor” dedi. “Öte yandan iPhone’un dengeli paleti, çiçekler için damarların netliğini koruyor.”

Kazanan: iPhone

Kilise

iPhone ile çekilen Kürenin İçinde

Sol:
Kürenin İçinde (iPhone)
Kredi bilgileri: Kimberly Gedeon / Mashable / Darren Aronofsky

Sağ:
Kürenin İçinde (Android)
Kredi bilgileri: Kimberly Gedeon / Mashable / Darren Aronofsky

Ancak İngiltere’nin bu sanal kilisenin daha iyi bir fotoğrafını sunduğunu düşündüğü Android için bu o kadar da kötü bir haber değildi.

“S22 Ultra’daki çıtçıt, kilisedeki çeşitli ışık kaynaklarını dengeleme ve ayrıntıları koruma konusunda iyi bir iş çıkarıyor; oysa iPhone’un resmindeki daha koyu alanlar, gölgelerdeki karmaşıklıkları ortadan kaldırıyor.”

Kazanan: Android

Son düşünceler

Görünüşe göre telefonlar burada berabere kaldı; dış turu Android, içeride ise Apple kazandı. Tabii ki bu sadece İngiltere’nin bakış açısı: fotoğraflara bakın ve kendiniz karar verin.

Düşüncelerime gelince: Elimde iki telefonun olmasının bir nedeni var. Hem iPhone 14 Plus hem de Samsung Galaxy S22 Ultra’nın güçlü ve zayıf yönleri var. Bir şeylerin fotoğrafını çekmek istersem (ürün çekimleri, mutlaka görülmesi gereken yerler) iPhone’uma uzandım. Benim gözümde fotoğraflar daha gerçekçi, çıplak gözün fark edemeyeceği kadar küçük, zengin ayrıntılar yakalıyor.

Ancak selfie veya diğer insan bazlı fotoğraflar çekmek istersem Samsung Galaxy S22 Ultra’yı tercih ediyorum. iPhone 14 Plus fotoğraf yazılımı yüzleri aşırı keskinleştirme eğilimindeyken Galaxy S22 Ultra, kusurları yumuşatıyor ve nesnelerin alt tonlarını ortaya çıkarıyor gibi görünüyor.

Megapiksel kilometreniz değişebilir.

Teknory