Christopher Nolan Başlangıç ​​ve Niyet Etmediği Daha Derin Bir Anlam Üzerine Düşünüyor

Özet Christopher Nolan, içindeki daha derin anlamları planlamamıştı. Başlangıçancak filmin gelişen teknolojiyi ve gerçeklikler içindeki gerçekleri keşfetmesi izleyicilerde yankı uyandırdı. Başlangıç orta bütçeli filmlerdeki başarılarının ardından Nolan’ın düşündürücü bilimkurgu hikaye anlatıcılığına yönelik ilk girişimi oldu. Kara şövalye Üçleme. Son filmine karışık tepkilere rağmen İlkeInception’ın uzun vadeli geçerliliği, Nolan’ın bilimkurgu türünün soruları kışkırtma ve birden fazla […]

Christopher Nolan Başlangıç ​​ve Niyet Etmediği Daha Derin Bir Anlam Üzerine Düşünüyor

Özet

 • Christopher Nolan, içindeki daha derin anlamları planlamamıştı. Başlangıçancak filmin gelişen teknolojiyi ve gerçeklikler içindeki gerçekleri keşfetmesi izleyicilerde yankı uyandırdı.
 • Başlangıç orta bütçeli filmlerdeki başarılarının ardından Nolan’ın düşündürücü bilimkurgu hikaye anlatıcılığına yönelik ilk girişimi oldu. Kara şövalye Üçleme.
 • Son filmine karışık tepkilere rağmen İlkeInception’ın uzun vadeli geçerliliği, Nolan’ın bilimkurgu türünün soruları kışkırtma ve birden fazla neslin ilgisini çekme becerisine dair anlayışını vurguluyor.


GÜNÜN EKRAN VİDEOSU

İÇERİĞE DEVAM ETMEK İÇİN KAYDIRIN

Bir bilimkurgu klasiği olarak görülse de Christopher Nolan, bu kitapta daha derin mesajlar verme niyetinde olmadığını itiraf ediyor. Başlangıç. 2010 yapımı gişe rekorları kıran film, bir hedefin zihnine sızma yöntemini kullanarak değerli bilgileri ele geçirmek ve çalmak isteyen bir grup profesyonel hırsızın, son işlerinin şimdiye kadarki en riskli iş haline gelmesini konu alıyordu. Leonardo DiCaprio liderliğindeki bir kadronun yer aldığı film, kritik ve ticari bir hit oldu; sekiz Oscar adaylığı kazandı ve En İyi Görüntü Yönetmeni, En İyi Ses Kurgusu, En İyi Ses Miksajı ve En İyi Görsel Efekt dahil olmak üzere dört ödül kazandı.

Biyografik gerilim filminin evde gösterime girmesi onuruna OppenheimerNolan’ın konuştuğu Atlantik Okyanusu ve yapımına yansıyan Başlangıç. Filmin gelişen teknolojinin tehlikelerine ilişkin temalarının devam eden ilgisi sorulduğunda, yazar/yönetmen, senaryoya bir dürtüyle yaklaşarak izleyicilerin filmden aldığı daha derin anlamlardan bazılarını tam olarak planlamadığını itiraf etti. olma “içgüdüsel ve bilinçsiz.” Nolan’ın aşağıda ne açıkladığını görün:

2010 yılında film vizyona girdiğinde akıllı telefonun popülaritesi hızla artıyordu ve içe dönük yapısının bir kısmı aslında iPod’un dallanma mekanizmalarına dayanıyordu. Müzik dinlemek için iPod’ları kullanıyordum ve menü ekranlarında farklı katalogların derinliklerine inmenizi sağlayan dallanan ağlar var. Bu, insanların bütün bir dünyayı cebinde taşıma potansiyeline ilk kez baktığı zamandı; William Gibson’ın yıllar önce saf bilim kurgu olarak yazdığı türden şeyler. Bu tür şeyler insanların günlük yaşamlarının bir parçası olmaya başladı ve böylece insanlar gerçekliğe farklı bakmaya başladı. Gerçekler içindeki gerçekler hakkında düşünmeye başladılar. Bu arada, bunların hepsi farkında olmadan oldu: Geçmişteki çalışmalarınız hakkında sanki her şey planlanmış ve kasıtlıymış gibi konuşma eğilimi var. Geriye dönüp kafanızda neler olup bittiğini ve dünyayla neyin senkronize olduğunu analiz etmeye çalışırsınız. Ama o sırada ve çalışmaya devam ederken, içgüdüsel ve bilinçli olmaya ve dünyada beni harekete geçiren şeylere açık olmaya çalışıyorum.


Inception Neden Nolan’ın Bugüne Kadarki En Önemli Filmlerinden Biri Olmaya Devam Ediyor?

başlangıç-cobb-bitiş

Nihayet getirdiğinde Başlangıç Beyazperdeye bakıldığında Nolan, sektördeki en saygın film yapımcılarından biriydi ve çığır açan ikinci uzun metrajlı filminin ardından bir dizi başarıya imza attı. Hatıra. Her ne kadar daha çok orta bütçeye yönelik çabalarıyla tanınıyor olsa da Uykusuzluk hastalığı Ve Prestijyönetmen yavaş yavaş 2010 yapımı bilimkurgu gerilim filminin büyük bütçeli filmine doğru ilerliyordu. Batman Başlıyor ve Oscar’a aday gösterilen devamı, Kara şövalye.

onunlaydı Başlangıçancak Nolan sonunda düşündürücü bilimkurgu hikaye anlatımı alanına girmeye başladı. Onun sonuçlanmasının ardından Kara Şövalye Üçlemenin ardından yapımcı bu türe Matthew McConaughey liderliğindeki filmle geri dönecekti. Yıldızlararasıbenzer şekilde birden fazla Oscar adaylığı elde eden ve genel olarak eleştirmenler tarafından iyi karşılanan film. Bir sonraki girişimi olmasına rağmen, İlkeYayınlanmasının COVID-19 salgını ve bazı kutuplaşmış tepkiler nedeniyle gölgelendiğini görse de, yine de büyük ölçüde türe hoş bir geri dönüş oldu.

Kötü karşılanmasa da, İlke Rotten Tomatoes’daki eleştirmenlerden %69 onay alarak Nolan’ın bugüne kadar en az eleştiri alan yönetmenlik filmi olmaya devam ediyor.

İlk piyasaya sürülmesi ve geliştirilmesi sırasında kasıtsız olsa bile, BaşlangıçUzun vadeli alaka düzeyi, genel olarak bilim kurgu türüne olan hakimiyetini doğru bir şekilde gösteriyor. Wachowski’lere çok benziyor Matris Ondan önce, film yapımcısının, sinemalarda ilk kez gösterime girmesinden 13 yıl sonra bile izleyicileri filmle ilgili sorularla baş başa bırakma yeteneği, türdeki öykülerin en büyük itici güçlerinden birinin yalnızca kendi dönemleriyle ilgili olmayan soruları kışkırtmak olduğunu anladığını gösteriyor. ama onu tekrar ziyaret etmek için geri dönen nesiller için. Nolan’ın paylaşımının ardındaki ayrıntılarOppenheimer yönetmenin “olacağını belirtmesine rağmen film belirsizliğini koruyor”daha az kasvetli” 2023’ün hit filminden çok, tamamen yeni bir türle uğraşmayı seçip seçmeyeceğini görmek ilginç olacak.

Kaynak: Atlantik Okyanusu

 • Başlangıç

  Yayın tarihi:
  2010-07-16

  Müdür:
  Christopher Nolan

  Döküm:
  Tom Hardy, Elliot Page, Joseph Gordon-Levitt, Cillian Murphy, Ken Watanabe, Marion Cotillard, Leonardo DiCaprio

  Değerlendirme:
  PG-13

  Çalışma süresi:
  148 dakika

  Ana Tür:
  Aksiyon

  Türler:
  Macera, Bilim Kurgu, Gerilim, Aksiyon

  Yazarlar:
  Christopher Nolan

  Özet:
  Rüya paylaşımı teknolojisini kullanarak kurumsal sırları çalan bir hırsıza, bir CEO’nun aklına bir fikir yerleştirmek gibi ters bir görev verilir.

  Bütçe:
  160 milyon dolar

  Stüdyo(lar):
  Warner Bros. Resimleri

  Distribütör(ler):
  Warner Bros. Resimleri

  Bayilik(ler):
  Başlangıç

Teknory