Christopher Nolan, Oppenheimer’ın Biyopik Film Olarak Tanımlanmasına Karşı Çıkıyor

Özet Christopher Nolan, Oppenheimer’ın biyografik film olarak sınıflandırılmasının sorunlu ve indirgemeci olduğuna, zira konunun bireyselliğini ve karmaşıklığını yakalamada başarısız olduğuna inanıyor. Nolan, soygun filmleri ve mahkeme salonu dramaları gibi Oppenheimer’ın hikayesinin özünü daha iyi aktaran ve izleyicinin ilgisini daha iyi çeken daha uygun türlerin olduğunu savunuyor. Biyografiler belirli bireysel ve tarihsel bağlara odaklanmayı gösterse de […]

Özet

  • Christopher Nolan, Oppenheimer’ın biyografik film olarak sınıflandırılmasının sorunlu ve indirgemeci olduğuna, zira konunun bireyselliğini ve karmaşıklığını yakalamada başarısız olduğuna inanıyor.
  • Nolan, soygun filmleri ve mahkeme salonu dramaları gibi Oppenheimer’ın hikayesinin özünü daha iyi aktaran ve izleyicinin ilgisini daha iyi çeken daha uygun türlerin olduğunu savunuyor.
  • Biyografiler belirli bireysel ve tarihsel bağlara odaklanmayı gösterse de Nolan, terimin kendisinin yararlı olmadığını ve filme ilişkin anlamlı içgörüler sağlamada başarısız olduğunu ileri sürüyor.


GÜNÜN EKRAN VİDEOSU

İÇERİĞE DEVAM ETMEK İÇİN KAYDIRIN

Christopher Nolan buna inanmıyor Oppenheimer biyografik film olarak sınıflandırılmalıdır. film, J. Robert Oppenheimer’ın Manhattan Projesi aracılığıyla atom bombası geliştirme çalışmasının öyküsünü anlatıyor. Yıldızlarla dolu oyuncu kadrosunun ve sosyal medya çekilişinin yardımıyla, yalnızca 100 milyon dolarlık bir bütçeyle gişede yaklaşık 950 milyon dolar hasılat elde ederek baş döndürücü bir gişe başarısı elde etti.

Oyuncu kadrosunun her üyesi Oppenheimer Bilim adamının etrafında dönen Nolan, filmin biyografik olarak sınıflandırılması gerektiğine inanmıyor. Konferansta konuşan New York Şehir Üniversitesi Lisansüstü MerkeziNolan bu atamayla ilgili kendisini neyin rahatsız ettiğini tam olarak açıkladı.

Nolan, belirli bir filmi biyografik film olarak adlandırmak yerine başka türlerin de kullanılabileceğine inanıyor. Sonuçta, birçok film de dahil olmak üzere Arabistanlı Lawrence Ve Vatandaş Kane biyografiktir ancak nadiren bu başlıkla anılırlar. Nolan’a göre, konu hakkında daha fazla bilgi sağlayan daha uygun türler var. Aşağıda tam açıklamasına göz atın:

Freud sonrası biyografide, karşı karşıya olduğunuz kişinin özelliklerini ebeveynlerinden gelen genetiğe bağlama eğilimi vardır. Bu, insana dair çok indirgeyici bir bakış açısı. 500 veya 1000 sayfalık bir kitap yazıyorsanız, bunu onların bireyselliği ve deneyimleriyle dengelemenin bir yolu vardır. Bir senaryoyu sıkıştırıp gerekli basitliğe indirgediğinizde inanılmaz derecede indirgeyici olur.

Biyografi kavramının bir tür olarak sizi tamamen başarısızlığa uğrattığı nokta burasıdır. Kullanışlı bir tür değil. Yararlı türlerde çalışmayı seviyorum. Bu filmde… Manhattan Projesi için geçerli olan bir soygun filmi ve güvenlik duruşmaları için geçerli olan mahkeme salonu draması var. Bu türlerin geleneklerine, izleyiciyi nasıl çekebileceklerine ve izleyiciyle bana nasıl iletişim sağlayabileceklerine bakmak çok faydalı.

Biyopik, dramatik bir şekilde pek kayda değer olmayan bir film için geçerli olan bir şeydir. ‘Arabistanlı Lawrence’tan biyografik bir film olarak bahsetmiyorsunuz. ‘Yurttaş Kane’den biyografik bir film olarak bahsetmiyorsunuz. Bir macera filmi. Birinin hayatını anlatan bir film. Dramanın faydalı bir tür olmadığı gibi, bu da faydalı bir tür değil. Bu sana tutunacak hiçbir şey vermiyor.


Biyopik İsimlendirme Yararlı mı?

Biyografiler uzun zamandır medyanın yaygın olarak başvurulan bir unsuru olmuştur, ancak bu tanımlamayla ilgili bazı sorunlar vardır. Sonuçta biyografik film olarak adlandırılabilecek sayısız film var ama bunların birbirleriyle pek alakası yok. Napolyon Ve Oppenheimer Her ikisi de savaşla ilgili tarihi biyografilerdir, ancak ortamlar, hikayeler ve etkiler son derece farklıdır. İlki daha çok bir destansıyken, ikincisi daha çok kötü şöhretli Oppenheimer’ı potansiyel olarak affetme kavramına odaklanan bir gerilim filmi.

Pek çok biyografi arasındaki büyük farklar, konseptin işe yaramaz görünmesine neden oluyor. MaestroLeonard Bernstein’ın derinlemesine incelemesi pek az benzerlik taşıyor Schindler’in ListesiOskar Schindler’in keşfi. Aynı doğrultuda karşılaştırma Oppenheimer diğer biyografik filmlere herhangi bir yararlı sonuç sağlayamayacaktır. İzleyiciyi daha doğru bilgilendirebilecek ayrı türler belirlemek çok daha faydalıdır.

Bu, biyografik filmleri tanımlamanın kesinlikle hiçbir faydası olmadığı anlamına gelmiyor. Sonuçta izleyicilere filmin bir oyuncu kadrosundan ziyade belirli bir kişi hakkında olduğunu gösterebilir. Ayrıca bir filmin tamamen kurgusal bir kişi veya olaydan ziyade gerçek tarihle olan bağlarının gücünü de gösterebilir. Çok az kişi bunu iddia edebilir Demir Adam sonuçta bir biyografik film. Yine de Nolan, kimlik tespiti fikrine tamamen katılmıyor. Oppenheimer bir biyografik film olarak.

Kaynak: CUNY Lisansüstü Merkezi / Youtube

Teknory