Chrome’da Otomatik Oynatılan Videolar Nasıl Durdurulur

25 Mart 2023’te güncellendi Bu çok sorunlu görünmese de, web sayfalarındaki otomatik oynatılan videolar zamanla son derece can sıkıcı hale gelebilir. Göz atma deneyiminizi yavaşlatırlar, yolunuza çıkarlar ve tekrar tekrar kapatmaya veya durdurmaya çalıştığınızda dikkatinizi dağıtırlar. Aniden yüksek sesli bir reklam çıkabilir ve sebepsiz yere sizi ürkütebilir. Daha da kötüsü, çevrenizdeki insanların, özellikle sabah 3’te […]

Chrome’da Otomatik Oynatılan Videolar Nasıl Durdurulur

25 Mart 2023’te güncellendi

Bu çok sorunlu görünmese de, web sayfalarındaki otomatik oynatılan videolar zamanla son derece can sıkıcı hale gelebilir. Göz atma deneyiminizi yavaşlatırlar, yolunuza çıkarlar ve tekrar tekrar kapatmaya veya durdurmaya çalıştığınızda dikkatinizi dağıtırlar. Aniden yüksek sesli bir reklam çıkabilir ve sebepsiz yere sizi ürkütebilir. Daha da kötüsü, çevrenizdeki insanların, özellikle sabah 3’te veya birisi ders çalışırken internette gezindiğinizi bilmesini istemeyebilirsiniz.

Ayrıca, bir web sitesi kendi kontrolünde olan veya olmayan uygunsuz içerik için otomatik oynatmayı kullanabilir. Bu da yeterli değilse, siz sayfayı aşağı kaydırdıkça birçok otomatik oynatılan video (minyatür biçimde) sizi takip eder. Son olarak, videolar zaman içinde veri bant genişliğinizi tüketir ve yavaş bağlantılar durumu daha da kötüleştirir.

Bu makale, Chrome’daki videolarda otomatik oynatmayı durdurma olasılığını tartışmaktadır.

Chrome’da Otomatik Oynatılan Videoları Devre Dışı Bırakmak Mümkün mü?

Doğrudan kovalamak için kesmek için, şu anda Chrome kullanan web sitelerinde otomatik oynatmayı devre dışı bırakamazsınızen azından yerleşik ayarlarla değil. Google, otomatik oynatma seçeneğini kaldırdığından, Chrome kullanıcıları bir çözümsüz kaldı. Diğer birçok tarayıcı, otomatik oynatılan videoların devre dışı bırakılmasını desteklememek için aynı şeyi yaptı.

Ne olursa olsun, her cihaz için birkaç seçenek mevcuttur.

Birinci, otomatik oynatılan videoları devre dışı bırakacak geçerli bir uzantı bulabilirsiniz. Ancak, Chrome’un sürekli değişen tasarımı ve düzgün çalışmasını engelleyen güncellemeler nedeniyle geliştiriciler tarafından sürekli olarak terk ediliyorlar.

Saniye, otomatik oynatılan videoları daha az dikkat dağıtıcı hale getirmek için seçilen web sitelerinde sesi kapatabilirsiniz ve sinir bozucu.

Chrome kullanıcılarının yapabileceği tek şey, can sıkıcı otomatik oynatılan videoların etkisini azaltmaktır. Web’de gezinirken ve yukarıdaki iki seçenek bu konuda yardımcı olur.

Çeşitli cihazlarda Chrome’da otomatik oynatılan videoları kontrol etmek için iki seçeneğin dökümünü burada bulabilirsiniz.

Windows 10’da Web Sitelerinde Chrome Otomatik Oynatılan Videolar Nasıl Devre Dışı Bırakılır

Yerleşik ayarlarla Chrome’da videoların otomatik oynatılmasını engelleyemezsiniz, ancak üçüncü taraf uzantıları kullanabilirsiniz. Bu, bir tane bulduğunuzu varsayar. Uygulamanın düzgün çalışmasını sürekli olarak engelleyen Chrome güncellemeleri ve değişiklikleri nedeniyle içerik oluşturucu/geliştirici tarafından genellikle terk edilir veya kaldırılırlar. Flash’ın ölümü ve HTML5’e geçiş, anti-autoplay uzantılarında da rol oynar.

Neden oluyor? Belki de bunun nedeni, otomatik oynatılan videoların kesintiden paylarını aldıkları için Google için mükemmel bir para kazandırmasıdır. Bu ifade sadece spekülasyon, ama başka ne olabilir? Google Chrome eskiden bu özelliğe sahipti ve kaldırdı, binlerce insanı web sitelerinde otomatik oynatmayı durdurmayı teklif eden farklı tarayıcılara yönlendirdi.

Windows 10/11’de Chrome’da videoları otomatik oynatmayı durduran bazı güncel uzantıları burada bulabilirsiniz.

1 numara. ‘AutoplayStopper’ı kullanın

Otomatik Yürütmeyi Durdurucu bir web sayfasındaki otomatik oynatılan videoları otomatik olarak duraklatan bir Chrome uzantısıdır. Uygulama, 27 Temmuz 2021’de güncellendi ve bu da onu, aralarından seçim yapabileceğiniz en son uzantı haline getiriyor. Bu uygulama, eski Flash videoyu ve daha yeni HTML5 video etiketlerini engeller. Özelleştirme seçenekleri arasında, belirli web sayfalarının otomatik olarak oynatılmasına izin verilirken diğerlerinin engellenmesi, otomatik oynatmanın her yerde devre dışı bırakılması ve sayfalar yüklenirken Flash algılamasının engellenmesi yer alır. Bir sayfanın ayarını oturum bazında da değiştirebilirsiniz, bu da sayfanın bir sonraki açılışında eski haline dönüleceği anlamına gelir.

2. ‘HTML5 Otomatik Oynatmayı Devre Dışı Bırak (Yeniden Yüklendi)’ seçeneğini kullanın

Chrome için HTML5 Otomatik Oynatmayı Devre Dışı Bırak (Yeniden Yüklendi) uzantısı, yalnızca HTML5 otomatik oynatmayı engellemekle kalmayıp aynı zamanda simüle edilmiş davranışları kontrol etmek ve medya kontrol kısıtlamalarına izin vermek için JavaScript API’sine bağlanan bir uygulamadır. Uygulama en son 28 Ocak 2020’de güncellendi, bu nedenle ihtiyaçlarınıza göre çalışabilir veya çalışmayabilir.

3. ‘HTML5 Otomatik Oynatma Engelleyici’yi kullanın

HTML5 Otomatik Oynatma Engelleyici, eski Flash seçeneklerini değiştirerek HTML5 kullanan otomatik oynatılan videoları engellemeye odaklanan bir Chrome uzantısıdır. Bu uygulamanın artık yönetilmediğini unutmayın; son güncelleme 24 Aralık 2019’da yapıldı. Mevcut durumdan bağımsız olarak, bunu deneyebilirsiniz, ancak yalnızca HTML5 video etiketlerini engeller. Bu nedenle, eski, güncelliğini yitirmiş web sayfaları, Flash kullanıyorlarsa ve şu anda bilgisayarınızda yüklüyse bazı videoları otomatik olarak oynatabilir.

Android’de Chrome Kullanarak Otomatik Oynatılan Videolarda Sesi Kapatma

Android’de Chrome’da önceden dahil edilen ayarlarla otomatik oynatılan videoları devre dışı bırakamayacağınız için, üzerlerindeki sesi kısmak bir alternatiftir. Bunu yapmak için aşağıdaki adımları izleyin.

 1. Android telefonunuzda veya tabletinizde Chrome tarayıcıyı açın.
 2. Seçenekler” simgesi sağ üst köşede (üç dikey nokta).
 3. Görünen menüde, “Ayarlar” dibe yakın.
 4. Bu, “ üzerinde yeni bir sekme açacaktır.Ayarlar” sayfa. Musluk “Site ayarları
 5. Musluk “Ses
 6. “Sitelerin ses çalmasına izin ver”in yanındaki geçiş anahtarında “kaydırıcı” seçeneğini çevirmek için “kapalı” tüm siteleri devre dışı bırakmak için veya “AçıkKapatılacak site istisnalarını eklemek için ”. Üzerine dokunun “SİTE İSTİSNASINI EKLE” özelliği açtıysanız.
 7. Yukarıdaki seçeneği etkinleştirdiyseniz veya açık bıraktıysanız, URL’yi ekleyin ve öğesine dokunun. “Eklemek.”

Artık, belirtilen web sitesinde bir video otomatik olarak oynatılmaya başladığında ses sizi rahatsız etmeyecek.

Bir avuç dolusu siteyi rahatsız edici bulursanız, yukarıdaki işlemi tekrarlayarak onları hızlı bir şekilde sessize alabilirsiniz.

iOS/iPhone’da Chrome Kullanarak Otomatik Oynatılan Videolarda Sesi Kapatma

Android gibi, önceden oluşturulmuş işlevlerle otomatik oynatılan videoları devre dışı bırakamazsınız, ancak sesi devre dışı bırakabilirsiniz. İşte nasıl.

 1. iPhone veya iPad’inizde Google Chrome uygulamasını başlatın.
 2. “ açmak için üç dikey noktaya dokunun.Seçenekler” Menü.
 3. Şimdi Ayarlar’a dokunun.
 4. Bu, Ayarlar sayfasını açar; “ öğesine dokununGizlilik ve güvenlikSoldaki menüde ” seçeneği.
 5. Musluk “Site ayarları” ana ekranda.
 6. Şimdi “ öğesine dokunun.Ek içerik ayarları
 7. Musluk “Ses
 8. Yanında “Sitelerin ses çalmasına izin ver” seçeneği bir geçiş anahtarıdır. Onu çevir “kapalı” tüm web sitelerinde otomatik oynatılan video sesini kapatmak veya açmak için “Açık” ses çalmayacak istisnalar eklemek için.

A “Sesini kapatmak“altındaki” bölümüSes” menüsü, yalnızca belirli web sitelerinin sesini kapatmanıza olanak tanır. Örneğin, otomatik oynatılan videolara karşı olmayabilirsiniz, ancak yalnızca bu videolarla oldukça agresif olan bir veya iki web sitesine karşı olabilirsiniz. Bu durumda, yalnızca bu web sitelerinin sesini kapatabilir ve diğerlerini tek başına bırakabilirsiniz.

Windows 10’da Chrome Kullanarak Otomatik Oynatılan Videolarda Sesi Kapatma

Mevcut Chrome uzantılarından birini denemediğiniz sürece, Windows 10/11 için Chrome’da otomatik oynatılan videoların sesini kapatmak imkansızdır. Yine de, mobil sürüme benzer adımları kullanarak sesi kapatabilirsiniz.

 1. Bilgisayarınızda Google Chrome’u açın.
 2. Chrome’un sağ üst köşesindeki üç dikey nokta simgesini tıklayın.
 3. Görünen menüde “Ayarlar” seçenek.
 4. Ayarlar sayfası artık Chrome’da yeni bir sekme olarak yüklenecek. Soldaki menüde “Gizlilik ve güvenlik.
 5. Ana menüde “Site ayarları” seçenek.
 6. Şimdi tıklayınEk içerik ayarları,” sayfanın altında olmalıdır.
 7. Tıklamak “Ses
 8. Sitelerin ses çalmasına izin ver” seçeneği açık. Ses çalan siteleri “tıklayarak sessize alınEklemekyanındaki ” düğmesiSesini kapatmak” seçenek.

Tabii ki, Mute listesine istisnalar ekleyerek çeşitli web sitelerinin sesini kapatabilirsiniz. Diğer tüm siteler videoları daha önce olduğu gibi otomatik olarak oynatacaktır. Sessiz bölümünde Ekle’yi tıklamanız ve sitenin adresini girmeniz yeterlidir.

Mac’te Chrome Kullanarak Otomatik Oynatılan Videolarda Sesi Kapatma

Bir kez daha, yerleşik seçeneklere sahip Chrome web sayfalarında otomatik oynatılan videoları kapatamazsınız, ancak aşağıda belirtilen adımları kullanarak Mac bilgisayarınızdaki Chrome’daki tüm web sitelerinde sesi kapatabilirsiniz.

 1. Mac’inizde Chrome’u açın.
 2. Chrome penceresinin sağ üst köşesindeki üç nokta simgesini tıklayın.
 3. Bu, Chrome’un menü açılır penceresini açacaktır. Aramak “AyarlarMenünün en altındaki ” ve tıklayın.
 4. Chrome şimdi Ayarlar sayfasını yeni bir sekmede açacak. Tıklamak “Gizlilik ve güvenlik” soldaki menüde.
 5. Tıkla “Site ayarlarıAna ekranda ” seçeneği.
 6. Sayfanın aşağısında, “Ek içerik ayarları,” buna tıklayın.
 7. Tıklamak “Ses
 8. Son olarak, etkinleştirin “Ses çalan siteleri sessize alın…” bitişik geçişe tıklayarak özelliği.

Belirli web siteleri için sessize alma seçeneğinin etkinleştirilmesi, zorunlu videoların verdiği rahatsızlıklara yardımcı olmak için tüm sesleri devre dışı bırakır, ancak medya yine de oynatılır. Sese ihtiyaç duyanları Ses menüsündeki İzin Ver listesine ekleyin.

Otomatik oynatılan videoları olan yalnızca birkaç web sitesiyle karşılaşırsanız, tüm web sitelerinin sesini kapatmak size uygun olmayabilir. Bu durumda, belirli web sitelerini Ses menüsünün Sessiz listesine ekleyerek sessize alabilirsiniz.

Bir Chromebook’ta Chrome Kullanarak Otomatik Oynatılan Videolarda Sesi Kapatma

Diğer platformlarla karşılaştırıldığında, Chromebook’larda web sitelerinin sesini devre dışı bırakmak neredeyse aynıdır. Yerleşik ayarlarla Chrome’da otomatik oynatmayı kapatamayacağınız için, otomatik oynatmayı devre dışı bırakan bir video eklentisi çalıştırmadığınız sürece sesi kapatmak tek doğrudan seçeneğinizdir. Bir Chromebook’ta otomatik oynatılan videolarda Chrome sesini nasıl kapatacağınız aşağıda açıklanmıştır.

 1. Chromebook’unuzda Chrome’u açın.
 2. Sağ üst köşedeki üç nokta menüsünü tıklayın, ardından “Ayarlar
 3. Soldaki menüde “Gizlilik ve güvenlik
 4. Şimdi tıklayınSite ayarları” ana ekranda.
 5. Musluk “Ek içerik ayarları
 6. Bul “Ses” seçeneğini seçin ve tıklayın.
 7. Son adım, geçiş düğmesine tıklayarak ses seçeneklerini çalan siteleri sessize almaktır.

Gezinme tercihlerinize bağlı olarak, ses çalmaya devam etmek için muhtemelen belirli web sitelerine ihtiyacınız olacaktır. Bunu yapmalarına izin vermek için onları “İzin Ver” listesine ekleyin. Bu, ses seçeneğini kapattığınızı varsayar. Sesi çalan Sessize alma sitelerinin hemen altında bulabilirsiniz.

Bu konuda çoğu web sitesinde sorun yaşamıyorsanız sakıncalı bulduklarınızı engelleyebilirsiniz.

—–

İster üçüncü taraf uzantıları kullanın, ister sesi devre dışı bırakın, çünkü bunları ortadan kaldıramazsınız. Chrome, herhangi bir web sitesinde sesi kapatmanıza olanak tanır. Elbette, otomatik oynatılan videoları doğrudan Chrome’da devre dışı bırakmak çok daha iyi olurdu, ancak eski uzantıların dışında sahip olduğunuz tek şey sessize almak. Google’ın web sitelerinde otomatik oynatılan videoları nasıl ele aldığını beğenmediğinizi varsayalım. Bu durumda, her zaman Microsoft Edge, Mozilla Firefox, Opera veya özelliği destekleyen başka bir tarayıcıya geçebilirsiniz.

Chrome’daki web sitelerini sessize almayı başardınız mı? Bu, otomatik oynatılan videolara karşı mücadelede sizin için uygun bir çözüm mü? Lütfen deneyimlerinizi aşağıdaki yorumlar bölümünde paylaşın.

Teknory

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow