Çıkış tarihi, söylentiler, teknik özellikler, fiyat, görmek istediklerimiz

Robert Triggs / Android Otoritesi Sony, üst düzey, premium fiyatlı bir deneyim sunan Xperia 1 serisi amiral gemisi telefonlarını her yıl piyasaya sürüyor. 2022, Japon devinin belki de şimdiye kadarki en çekici Xperia 1 cihazını Xperia 1 IV ile teslim ettiğini gördü. Peki 2023 cihazından ne beklemeliyiz? İşte Sony Xperia 1 V hakkında bildiğimiz ve […]

Çıkış tarihi, söylentiler, teknik özellikler, fiyat, görmek istediklerimiz

Robert Triggs / Android Otoritesi

Sony, üst düzey, premium fiyatlı bir deneyim sunan Xperia 1 serisi amiral gemisi telefonlarını her yıl piyasaya sürüyor. 2022, Japon devinin belki de şimdiye kadarki en çekici Xperia 1 cihazını Xperia 1 IV ile teslim ettiğini gördü. Peki 2023 cihazından ne beklemeliyiz? İşte Sony Xperia 1 V hakkında bildiğimiz ve bildiğimizi sandığımız her şey.

Sony Xperia V olacak mı?

Akıllı telefon yuvasında Sony Xperia 1 IV

Sony, 2019’dan beri her yıl bir Xperia 1 serisi amiral gemisi Android telefon sunuyor, bu nedenle şirketin 2023’te duracağına inanmak için hiçbir nedenimiz yok. Markanın mobil bölümü de 2021’de köşeyi döndü ve ilk kez üç ayda bir kar elde etti. 2017’den beri. Bu nedenle, şirketin bu nispeten yeni ticari başarı serisini sürdürmek için Xperia 1 V’yi piyasaya sürmeye kararlı olduğunu varsaymalısınız.

Japon devi henüz Xperia V lansmanını onaylamadı, ancak bu onayın gelmesi için biraz erken olabilir. Aşağıda bununla ilgili daha fazla bilgi var.

Sony Xperia 1 V çıkış tarihi nedir?

Elinde Sony Xperia 1 IV ön

Robert Triggs / Android Otoritesi

  • sony xperia 1 — 25 Şubat 2019
  • Sony Xperia 1II — 24 Şubat 2020
  • Sony Xperia 1III — 14 Nisan 2021
  • Sony Xperia 1 IV — 11 Mayıs 2022

Sony, Xperia 1 serisi cep telefonlarını gerçekten ortaya çıkarmak söz konusu olduğunda her yerde olma eğilimindedir. İlk iki cihaz Şubat sonunda ortaya çıkarken, Xperia 1 III ve Xperia 1 IV 2. Çeyrek’te ortaya çıktı.

Sony’nin Xperia 1 V için bir MWC 2023 tanıtımını atlayacağını tahmin ediyoruz, çünkü bu yazı yazılırken etkinliğe sadece birkaç hafta kaldı ve henüz şirketten herhangi bir teaser görmedik. Bu nedenle, Mart ve Mayıs ayları arasında bir açıklama bekliyoruz.

Ancak Sony, tüketicileri tanıtım ve satış tarihi arasında uzun süre bekletme konusunda bir üne sahiptir. Örneğin, Xperia 1 V bazı ülkelere 16 Haziran’da (çıkışından bir aydan kısa bir süre sonra) ulaştı, ancak ABD’de yalnızca 1 Eylül’de piyasaya çıktı. Xperia 1 III, 14 Nisan’da tanıtıldı ancak ABD’ye yalnızca 19 Ağustos’ta indi. Diğer bir deyişle, ortaya çıktıktan sonra gerçek Xperia 1 V çıkış tarihine kadar bir veya beş ay beklemek zorunda kalırsanız şaşırmayın.

Xperia 1 V hangi özelliklere sahip olacak?

Sony Xperia 1 IV kamera muhafazası

Robert Triggs / Android Otoritesi

Xperia 1 serisi, yılın en özellikli akıllı telefonları arasında yer alıyor, bu nedenle bu kez etkileyici bir teknik özellik tablosu bekliyoruz. Sızıntılara ve önceki sürümlere dayanarak Xperia 1 V teknik özellikleri hakkında bildiklerimizi burada bulabilirsiniz.

Tasarım

Görünen bir Sony Xperia 1 V görüntüsü, bu ayın başlarında bir Weibo kullanıcısı aracılığıyla sızdırıldı ve bu, Sony’nin önceki telefonla aynı temel tasarıma bağlı kaldığını gösteriyor. Bu, mat bir cam sırt ve düz, dikey olarak istiflenmiş bir arka kamera sistemi gibi görünen şey anlamına gelir. Aşağıdaki sızan resme göz atın.

Sony Xperia 1V

Görüntü, tasarım açısından ne bekleyebileceğimiz konusunda bize tam bir fikir vermiyor, ancak kesinlikle aynı şeyden daha fazlasını öneriyor. Bu nedenle, köklü bir revizyon bekleyenler burada hayal kırıklığına uğrayabilir.

Özellikler

Xperia 1’in belki de en dikkate değer özelliği 4K/120Hz OLED ekranı ve Xperia 1 V’nin bu ekranı tekrar sunmasını bekliyoruz. Bu, 4K içeriğini telefonunuzda gerçek 4K olarak görüntüleyebileceğiniz anlamına gelir.

Xperia 1 IV ve III ile ilgili ana şikayetimiz, telefonun dinamik bir yenileme hızı sunmamasıydı. Ya her zaman 60 Hz’de ya da her zaman 120 Hz’de takılıp kaldınız, bu nedenle umarız, gerektiğinde çeşitli yenileme hızları arasında otomatik olarak geçiş yapan dinamik bir seçenek eklenir.

Sony’nin geçmiş performansı, 4K 120Hz ekranın Xperia 1 V için bir kilit olduğunu gösteriyor.

2023’te birçok üst düzey Android telefonda olduğu gibi, Sony Xperia 1 V’nin de Snapdragon 8 Gen 2 işlemciden güç almasını bekliyoruz. Bu nedenle, durum böyleyse, oyun performansı veya genel olarak performans hakkında herhangi bir şikayetiniz olmamalıdır.

Her iki durumda da, Xperia 1 IV’ün hayal kırıklığı yaratan sürekli performansının ve genel olarak performansının geçmişte kalacağı konusunda temkinli bir şekilde iyimseriz. Ayrıca telefonun geçen yılki telefon kadar ısınmamasını da umuyoruz. Diğer Snapdragon 8 Gen 2 telefonlar, iyi bir ısı dağılımı işi yapıyor gibi görünüyor, ancak bir telefonun tasarımı, dahili soğutma sistemleri ve yazılım ayarının tümü burada bir rol oynuyor. Bu yüzden sadece bekleyip görmemiz gerekecek.

Sony Xperia 1 III yuvada duruyor

Robert Triggs / Android Otoritesi

Bir Sony akıllı telefon satın almanın en önemli nedenlerinden biri, Sony’nin profesyonel kamera uygulamaları ve daha fazlasını sunan son birkaç Xperia amiral gemisi ile kamera deneyimi içindir. Bu nedenle, bu profesyonel uygulamaların geri dönüş yapmasını bekliyoruz.

Sony ayrıca birkaç nesildir inatla üçlü 12MP kamera sistemine bağlı kaldı, bu nedenle bu yıl aynı kamera çözünürlüklerini görürsek şaşırmayın. Ancak şirket, yeni telefonda 8K video kaydını benimsemeye karar verirse daha yüksek çözünürlüklü bir ana kamera sunması gerekecek.

Xperia 1 IV, 3,5x’ten 5,2x’e kadar geçiş yapabilen 12MP değişken telefoto kamera kullanımı sayesinde diğerlerinden sıyrıldı. Belirli bir söylenti Sony’nin LG’den 4x’ten 9x’e sürekli yakınlaştırma yapabilen ince, değişken bir periskop kamera modülü sunduğuna işaret ediyor. Bahsi geçen görüntü sızıntısı, periskop kameralı üçlü arka kamera sistemini de gösteriyor. Yani en azından gemide bir periskop atıcısı var gibi görünüyor.

2022 Xperia ayrıca devasa pili, harika sesi, kablosuz şarjı ve IP68 derecesi sayesinde bunu başardı. Bu nedenle, bu özelliklerin Xperia 1 V’de geri döndüğünü görmemiz mantıklı görünüyor.

Sony Xperia 1 V fiyatı ne olacak?

Sony Xperia 1 III uygulamaları

Robert Triggs / Android Otoritesi

  • Sony Xperia 1II — 1.199,99 dolar
  • Sony Xperia 1III — 1,299 dolar
  • Sony Xperia 1 IV — 1,599 dolar

Sony Xperia 1 V’nin muhtemelen bir kol ve bir bacağa mal olacağını anlamak için yukarıdaki fiyat trendine bakmanız yeterli. Japon firma, akıllı telefonlarında birinci sınıf bir strateji benimsedi ve hacme dayalı bir yaklaşım yerine yüksek fiyatlara ve birinci sınıf bir deneyime öncelik verdi.

Yıldan yıla fiyat artışı eğilimi, Xperia 1 V’nin 1.600$ değerindeki Xperia 1 IV’ten bile daha pahalı olabileceğini gösteriyor. Ancak şirketin mevcut (hala çok pahalı) fiyat noktasına bağlı kalması da bizi şaşırtmaz.

Modern üst düzey Sony telefonlarla ilgili kesin olan bir şey varsa, o da bunların çok pahalı olacağıdır.

Başka bir deyişle, Xperia 1 V’nin 1.000 $ sınırının altına düşmesi ve hatta Galaxy S23 Ultra’nın 1.200 $ fiyat etiketi ile eşleşmesi için nefesinizi tutmamalısınız.

Yine de Sony, geçen yılki telefonun yanlış yaptığı yeri (performans, yakınlaştırma kalitesi, modern kamera modları, yazılım güncellemeleri) düzeltebilir ve gücünü geliştirirse harika bir deneyim yaşayabiliriz.

Sony Xperia 1 V: Ne görmek istiyoruz?

Uzun vadeli güncelleme taahhüdü

Xperia 1 IV’ün yalnızca iki büyük işletim sistemi güncellemesi ve üç yıllık güvenlik yamaları sunmasıyla Sony, güncelleme taahhütleri söz konusu olduğunda her zaman hayal kırıklığına uğradı. 2023’te Google, OnePlus, Samsung ve diğerleri çok daha uzun Android güncelleme politikaları sunarken bu kesinlikle vasat bir durum.

Bu nedenle, Sony’nin Xperia 1 V’ye uzun vadeli bir güncelleme taahhüdü getirmesini bekliyoruz. Bunun nedeni yalnızca amiral gemisi bir Android telefon olması değil, aynı zamanda telefonun 1.200 ABD Doları veya daha fazla bir fiyata mal olması bekleniyor. Karşılaştırıldığında, Samsung’un 300 dolarlık telefonları bile yazılım güncellemeleri için Sony’nin amiral gemisi telefonlarını geride bırakıyor.

Yükseltilmiş değişken telefoto kamera

Sony Xperia 1 III kamera uygulaması

Robert Triggs / Android Otoritesi

Xperia 1 III, 2,9x ve 4,4x arasında geçiş yapabilen ancak aslında herhangi bir geçiş zum seviyesinde durmayan değişken telefoto kamerasıyla gerçekten bir çığır açtı. Sony, sürekli yakınlaştırma özelliklerine sahip değişken bir telefoto atıcı sunan Xperia 1 IV ile bu sorunu çözdü.

Bu mevcut değişken kameranın ana sorunu, nispeten dar bir yakınlaştırma aralığı (3,5x ila 5,2x) sunmasıdır. Bu nedenle, şirketin potansiyel olarak 9x veya 10x optik yakınlaştırma sağlayan daha geniş bir yakınlaştırma aralığı sunduğunu görmek istiyoruz. Bu şekilde, konu uzun menzilli zum olduğunda Galaxy Ultra serisinin elinde biraz rekabet olacaktır.

Daha fazla lansman pazarı

Sony, 2018’de bir dizi yerel ayardan geri çekilerek Kuzey Amerika, Avrupa ve Asya gibi ülkelere bağlı kalmayı seçti. Bu nedenle, Latin Amerika, Afrika, Orta Doğu ve Hindistan’da bir Sony telefon satın almak istiyorsanız şansınız yoktu.

Şirketin mevcut stratejisi temettü ödüyor gibi görünüyor, bu nedenle şirketin büyük bir coğrafi ayak izine geri dönmesini bekleyemeyiz. Ancak kesinlikle daha fazla meraklının Xperia 1 V’yi kolayca satın alabilmesi için birkaç pazarın daha masaya döndüğünü görmek isteriz.

Sony Xperia 1 V’den ne görmek istiyorsunuz?

47 oy

Çıkış tarihi, söylentiler, teknik özellikler, fiyat, görmek istediklerimiz

Teknory