NASA’nın Orion Kapsülü 1.4 Milyon Mil Yolculuktan Sonra Dünya’ya Döndü

NASA’nın ekibi yakında Orion’u uzmanların analiz için kapsülün içindeki yükleri çıkaracağı Kennedy’ye geri götürecek. Özellikle, yolcu kabininde koltuklara bağlanmış üç aletli manken vardı. Pilot koltuğunu işgal eden manken, radyasyon sensörleri ile donatılmıştır ve birinci nesil Orion Crew Survival System uzay giysisini giymektedir. Bu, astronotların yaklaşan Artemis projeleri için giyecekleri takımın aynısı. Sıçrama. Uzayda 1,4 milyon […]

NASA’nın Orion Kapsülü 1.4 Milyon Mil Yolculuktan Sonra Dünya’ya Döndü

NASA’nın ekibi yakında Orion’u uzmanların analiz için kapsülün içindeki yükleri çıkaracağı Kennedy’ye geri götürecek. Özellikle, yolcu kabininde koltuklara bağlanmış üç aletli manken vardı. Pilot koltuğunu işgal eden manken, radyasyon sensörleri ile donatılmıştır ve birinci nesil Orion Crew Survival System uzay giysisini giymektedir. Bu, astronotların yaklaşan Artemis projeleri için giyecekleri takımın aynısı.

Orion, “monikine” ek olarak, uzaya birkaç bilimsel deney de taşıdı. NASA ekibi, önümüzdeki aylarda Orion’un ısı kalkanlarının termal dayanıklılığını da değerlendirecek. Orion, ayın etrafındaki olağanüstü yolculuğu sırasında aslında birkaç rekor kırdı. Dünya gezegeninden en uzağa uçmak için yeni bir rekor kırdı ve şimdiye kadarki herhangi bir mürettebat sınıfı uzay aracına kıyasla Uzay İstasyonuna kenetlenmeden en uzun süre uzayda kaldı.

Özellikle, Orion’un dönüşü aynı zamanda Apollo 17’nin aya tarihi inişini gerçekleştirmesinin 50. yıldönümünü de işaret ediyor. Orion şimdi, insanlığın Dünya’nın doğal uydusuna dönüşünü kutlayacak ve ayrıca önümüzdeki yıllarda aya ilk kadını gönderecek müteakip mürettebatlı Artemis misyonlarıyla görevlendirildi. İnsanlı Artemis II görevinin 2024 için geçici bir programı varken, mürettebat üyeleri gelecek yılın başlarında duyurulacak. Bu görev, bir mürettebatı ayın etrafında uçuracak, 2025’teki Artemis III görevi ise astronotları ay yüzeyine çıkaracak.

Teknory