Pixel 8, Google’ın 2012’den beri sunduğu kamera modundan yoksun

Hadlee Simons / Android Otoritesi TL;DR Google, Photo Sphere Modunun Pixel 8 serisinden çıkarıldığını doğruladı. Pixel yapımcısı bu kamera özelliğini neden bıraktığının bir nedenini açıklamadı. Google Pixel telefonlarında uzun süredir, kullanıcıların 360 derecelik görüntüler çekmesine olanak tanıyan Fotoğraf Küresi Modu adı verilen bir mod bulunuyor. Maalesef bu özellik Pixel 8 serisinden kaldırıldı. Google onayladı Android […]

Pixel 8, Google’ın 2012’den beri sunduğu kamera modundan yoksun

Hadlee Simons / Android Otoritesi

TL;DR

  • Google, Photo Sphere Modunun Pixel 8 serisinden çıkarıldığını doğruladı.
  • Pixel yapımcısı bu kamera özelliğini neden bıraktığının bir nedenini açıklamadı.

Google Pixel telefonlarında uzun süredir, kullanıcıların 360 derecelik görüntüler çekmesine olanak tanıyan Fotoğraf Küresi Modu adı verilen bir mod bulunuyor. Maalesef bu özellik Pixel 8 serisinden kaldırıldı.

Google onayladı Android Otoritesi Photo Sphere Modunun yeni Pixel telefonlardan kaldırıldığını. Şirket bu kararın nedeni hakkında ayrıntılı bilgi vermekten kaçındı.

Fotoğraf Küresi Modu, birden fazla görüntüyü birleştirerek panoramik 360 derecelik fotoğraflar çekmenize olanak tanır. Bu özellik ilk olarak 2012 yılında Nexus 4’te tanıtıldı ve Pixel Fold ve Pixel 7a gibi modeller hala bu özelliği sunmaya devam ederek Pixel çağında da devam etti.

Bir Fotoğraf Küresi yakalama işlemi, sezgisel bir kullanıcı arayüzüne sahip olmasına rağmen, gereken çok sayıda görüntü nedeniyle tam olarak kusursuz değildi. Önemli dikiş sorunları ve pozlama/beyaz dengesi farklılıkları da çok yaygındı.

Fotoğraf Küresi Modunu özleyecek misiniz?

0 oy

Bu nedenle Google’ın bu özelliği kaldırmaya karar vermesine şaşırmadık. Bahsedilen sorunlar dikkate alınmadan bile, modun faydası, haritalama amaçları (örneğin, Google Haritalar’daki ortamları görüntüleme) ve VR gibi bazı senaryoların ötesinde sınırlı görünüyordu. Bunu söylerken şirketin gelecekte 360 ​​derecelik fotoğraflara daha gösterişli bir yaklaşımla toparlanmasını umuyoruz.

Dikiş ve beyaz dengesi/pozlama sorunları gibi iyileştirmeler için de bolca alan var. Google, Fotoğraf Küresi Modu’nu yeniden canlandırırsa ultra geniş arka kamerayı kullanmanıza da izin vermelidir, bu nedenle küreyi tamamlamak için daha az çekim yapmanız gerekir.

Google’ın, Samsung ve Qualcomm ile birlikte bir VR başlığının piyasaya sürülmesinden önce bu özelliği atlamasını görmek de merak uyandırıcı. Dolayısıyla gelecekteki bu kulaklıkta görüntülemek için 360 derecelik fotoğraflar çekmek isteyen Pixel 8 sahiplerinin üçüncü taraf bir uygulama kullanması gerekecek.

Pixel 8, Google’ın 2012’den beri sunduğu kamera modundan yoksun

Teknory