Çin karşılık verdi, ABD şirketinden çipleri yasakladı

Kris Carlon / Android Yetkilisi TL;DR Çin, ABD’li bellek yongası şirketi Micron’un ülkede yonga satmasını yasakladı. Micron, RAM, DRAM ve depolama gibi çok çeşitli yongalar üretir. Çin teknoloji sektörü, son yıllarda ABD’nin çeşitli teknolojilerin Çinli çip üreticilerine, akıllı telefon markalarına ve daha fazlasına satışını yasaklaması ile ABD ticari yaptırımlarına maruz kaldı. Şimdi, Çin hükümeti büyük […]

Çin karşılık verdi, ABD şirketinden çipleri yasakladı

Kris Carlon / Android Yetkilisi

TL;DR

  • Çin, ABD’li bellek yongası şirketi Micron’un ülkede yonga satmasını yasakladı.
  • Micron, RAM, DRAM ve depolama gibi çok çeşitli yongalar üretir.

Çin teknoloji sektörü, son yıllarda ABD’nin çeşitli teknolojilerin Çinli çip üreticilerine, akıllı telefon markalarına ve daha fazlasına satışını yasaklaması ile ABD ticari yaptırımlarına maruz kaldı.

Şimdi, Çin hükümeti büyük ABD bellek yongası üreticisi Micron’un yerel şirketlere yonga satmasını yasakladı (h/t: Reuters), başarısız bir güvenlik incelemesinden alıntı yaparak.

Çin Siber Uzay İdaresi (CAC) bir ifade Pazar günü:

İnceleme, Micron’un ürünlerinin, Çin’in temel bilgi altyapısı tedarik zinciri için büyük bir güvenlik riski oluşturan ve Çin’in ulusal güvenliğini etkileyen nispeten ciddi potansiyel ağ güvenliği sorunlarına sahip olduğunu ortaya çıkardı.

CAC bildirisinde, “‘Ağ Güvenliği Yasası’ ve diğer yasa ve yönetmeliklere göre, Çin’deki kritik bilgi altyapısı operatörleri Micron ürünlerini satın almayı bırakmalıdır” ifadeleri eklendi.

Düzenleyici, iddia edilen ağ güvenliği sorunlarıyla ilgili herhangi bir ayrıntı sağlamadı.

ABD Ticaret Bakanlığı sözcüsü, “Aslında hiçbir temeli olmayan kısıtlamalara kesinlikle karşıyız” dedi. Reuters.

Bu Çin teknolojisi için ne anlama geliyor?

Micron, kişisel bilgisayarlar, akıllı telefonlar ve diğer tüketici aygıtlarında bellek ve depolama ürünleri üreten önemli bir üreticidir. Bu ürünler RAM, DRAM ve UFS depolama içerir.

Samsung Semiconductor ve SK Hynix gibi alternatif bellek ve depolama tedarikçileri var, ancak yine de bu yasağın Çinli tüketici teknolojisi markalarını nasıl etkileyebileceğini merak etmemiz gerekiyor.

Haber, ABD’nin çeşitli Çin endüstrilerine teknoloji satışlarına yönelik geniş yasaklar koymasından bir süre sonra geldi. Bu, gelişmiş çip üretim ekipmanlarına, yapay zeka için kullanılan yüksek performanslı çiplere ve daha fazlasına yönelik yasakları içeriyordu. Bu son ABD yasakları, ABD’nin 2019’da belirtilmemiş güvenlik sorunları nedeniyle HUAWEI’yi yaptırımlarla tokatlamasından sonra da geldi.

Çin karşılık verdi, ABD şirketinden çipleri yasakladı

Teknory