Clint Eastwood’un 57 Yıllık İkonik Western Filmi İç Savaş Uzmanı Tarafından Değerlendirildi

Özet Clint Eastwood’un ikonik Western’i, İyi, kötü ve çirkintarihsel doğruluğu nedeniyle bir iç savaş uzmanından acımasız bir not aldı. film, Amerikan İç Savaşı’nın tarihsel olarak doğru bir temsili olma niyetinde değil, dramatik amaçlar doğrultusunda tarih konusunda yaratıcı özgürlükler alıyor. İyi, kötü ve çirkin eğlenceyi tarihsel doğruluktan daha ön planda tutuyor ve yaygın olarak spagetti Western […]

Clint Eastwood’un 57 Yıllık İkonik Western Filmi İç Savaş Uzmanı Tarafından Değerlendirildi

Özet

  • Clint Eastwood’un ikonik Western’i, İyi, kötü ve çirkintarihsel doğruluğu nedeniyle bir iç savaş uzmanından acımasız bir not aldı.
  • film, Amerikan İç Savaşı’nın tarihsel olarak doğru bir temsili olma niyetinde değil, dramatik amaçlar doğrultusunda tarih konusunda yaratıcı özgürlükler alıyor.
  • İyi, kötü ve çirkin eğlenceyi tarihsel doğruluktan daha ön planda tutuyor ve yaygın olarak spagetti Western türünün en büyük temsili olarak kabul ediliyor.


GÜNÜN EKRAN VİDEOSU

İÇERİĞE DEVAM ETMEK İÇİN KAYDIRIN

Clint Eastwood’un ikonik Western’i, İyi, kötü ve çirkinBir İç Savaş uzmanı tarafından değerlendiriliyor ve tarihsel doğruluğu nedeniyle acımasız bir derecelendirme alıyor. Eastwood’un yönetmenliğini yaptığı Sergio Leone’nin Dolar Üçlemesi’nin üçüncü filmi olarak 1966’da gösterime giren ikonik film, Amerikan İç Savaşı’nın ortasında gömülü bir Konfederasyon altın zulasını bulmak için yarışan üç ünlü silahşorun hikayesini anlatıyor. Bugün, İyi, kötü ve çirkin Yaygın olarak kesin spagetti Western olarak kabul ediliyor ve Eastwood’u yıldızlığa fırlatmasıyla itibar ediliyor, ancak tarihsel doğruluğu açısından çok fazla kabul görmüyor.

Yeni bir videoda İçeriden bilgiİç Savaş uzmanı Garry Adelman değerlendirildi İyi, kötü ve çirkin Tarihsel doğruluğu nedeniyle. Adelman, filmin New Mexico’daki Glorieta Geçidi Savaşı sırasında mitralyöz ve havan topları da dahil olmak üzere anakronik silahlar kullanmasına hemen itiraz ediyor. Köprü yıkım sahnesinin bazı yönlerinin ne kadar doğru olduğunu açıklıyor. Genel olarak Adelman, tarihsel doğruluğu nedeniyle filme 2/10 puan verdi. Yorumunun tamamını okuyun veya aşağıdaki videonun bir kısmını izleyin:

Hemen göze çarpan şey Gatling silahıdır. Gatling silahı İç Savaş sırasında ortalıktaydı ama 1862’de kullanılmadı. Aynı zamanda bunun gerçekten kurulduğu New Mexico’da da kullanılmadı. İç Savaş’ta gerçekten kullanılan mitralyöz silahlarının sayısını iki elinize güvenebilirsiniz ve kullanılanlar ancak Petersburg’da ve ara sıra da Union Donanma gemilerinde bulunurdu. Bu pozisyonların gerçekte kimsenin beklemediği bir savaşta hazırlandığı fikri. Kaplamalı duvarları, havan topları ve bunların hepsi var. Bu biraz çılgınca bir şey olarak hemen göze çarpıyordu.

​Bu sahnede çok fazla topçu ateşi görmeniz oldukça gerçekçi. Tam olarak beklediğim topçu ateşi değil. Kesinlikle bu yere ulaşmak için o yüksek kemerli ağır havan toplarını New Mexico çölü boyunca taşımıyorlardı, ama oldukça gerçekçiydiler. İlk başta topçu ile ateş ediyoruz çünkü onlar aslında omuzda taşınan yivli tüfeklerin etkili menzili olan 250-350 yarda menzilinin dışındalar. Her iki tarafın da birbirine yakın dövüşte hücum etmesi fikri. Glorietta Geçidi Muharebesi’nde, ortada 300 yardalık bir karşılaşmanın üzerinden geçen her iki tarafta 800 asker yoktu. Bu, İç Savaş’tan çok orta çağ günlerine benziyor.

Aslında İç Savaş askerlerinin köprüleri nasıl döşediğine dair sağlam hesaplarımız var. Bu genellikle patlayıcılardan anlayan ve bunları kullanabilmek için nereye yerleştireceklerini bilen askerler olan mühendis askerler tarafından yapılırdı. orada işi bitirmek için mümkün olduğu kadar az. Bunu özel kılmak için filmde meslektaşların ve ana destekçilerin bulunduğu yere kablolama konusunda oldukça iyi bir iş çıkarıyorlar gibi görünüyorlar köprünün çökmesi.​​​​​​

​​​​​​​Glorietta Geçidi Savaşı sırasında her iki taraftaki askerlerin bir tür zaferi etkilemek için köprüleri havaya uçurduklarının farkında değilim.​​ ​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​Savaşlar sıklıkla ulaşım olanakları için yapılıyordu.​​​​​​​. Nehirleri, yolları ve demiryollarını kontrol etmek o kadar önemliydi ki, Sivil Savaş sırasında köprüler her iki ordunun da doğal hedefleriydi. Savaş. Bu klibe on üzerinden iki verirdim. Gerçek şu ki bu o kadar yanlış ki, bu seferdeki herhangi bir savaşa atfedilmesi zor.


İyi, Kötü ve Çirkin Tarihsel Olarak Ne Kadar Doğru?

Adelman’ın düşük notunun da gösterdiği gibi, İyi, kötü ve çirkinAmerikan İç Savaşı muharebelerine ilişkin tasvirinin tarihsel olarak pek doğru olduğu düşünülmüyor. Pek çok kurgu eseri ve özellikle Batı filmleri gibi, İyi, kötü ve çirkin dramatik amaçlar doğrultusunda tarih konusunda yaratıcı özgürlükler kullanır. Western, İç Savaş’ın arka planında kurulmuş olsa da, tarihsel olarak doğru bir temsil olması amaçlanmamıştır. Bunun yerine, dönemin şiddetli kaosunun, karakterlerin gömülü hazineyi araması için bir arka plan görevi görmesi amaçlanıyor.

İlgili: Clint Eastwood’un İsimsiz Adamının Aslında Bir Adı Var mıydı? Dolar Üçlemesinin Gizemi Açıklandı

Bir Sergio Leone filmi olarak İyi, kötü ve çirkin Yoğun bir şekilde stilize edilmiş ve yönetmenin imza niteliğindeki uzun çekim ve yakın çekim sinematografisini içeriyor. Örneğin kostümü ve silahları, dönemi yansıtmak için değil, spagetti Western türünün popüler hale getirdiği ikonik görüntüleri yansıtmak için tasarlandı. İyi, kötü ve çirkin Hikaye anlatımına ve eğlenceye tarihsel doğruluktan daha fazla öncelik veriyor, belki de bu yüzden yaygın olarak spagetti Western türünün en büyük temsili olarak kabul ediliyor.

Kaynak: İçeriden bilgi

Teknory

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow