Coinbase ABD Dışına mı Taşıyor? SEC kapıyı çalıyor

Coinbase’in CEO’su Brian Armstrong, iki yıl önce şirketi halka açıkladıktan sonra ülkeden çıkma olasılığından bahsetti. Bunun nedeni, şirketin markasını ve itibarını olumsuz etkileyebilecek belirsiz kripto düzenlemeleridir. Bu nedenle, ülke dışında potansiyel yatırımlarla ilgili görüşmeler şu anda yapılıyor. Ancak Coinbase ile ABD arasındaki gerçek puan nedir ve şirket potansiyel olarak nereye gidebilir? Bu makale size bilmeniz […]

Coinbase ABD Dışına mı Taşıyor?  SEC kapıyı çalıyor

Coinbase’in CEO’su Brian Armstrong, iki yıl önce şirketi halka açıkladıktan sonra ülkeden çıkma olasılığından bahsetti. Bunun nedeni, şirketin markasını ve itibarını olumsuz etkileyebilecek belirsiz kripto düzenlemeleridir.

Bu nedenle, ülke dışında potansiyel yatırımlarla ilgili görüşmeler şu anda yapılıyor.

Ancak Coinbase ile ABD arasındaki gerçek puan nedir ve şirket potansiyel olarak nereye gidebilir? Bu makale size bilmeniz gereken her şeyi anlatacak.

Armstrong’un Kararını Etkileyen Güç

Brian Armstrong, Londra’daki bir etkinlik sırasında ABD’deki belirsiz düzenlemelerle ilgili hayal kırıklığını gizleyemedi. Özellikle dijital varlıkların sınıflandırılması ve düzenlenmesi konusunda birçok düzenleyicinin görüşlerindeki farklılıklardan bahsetti.

Bu, ABD’deki en büyük kripto borsası olan Coinbase’in, ABD dışındaki profesyonel yatırımcılar tarafından kripto türevlerinin ticaretini sağlayan yeni bir program olan Coinbase International Exchange’i kurmasına yol açtı. Buna Ethereum ve Bitcoin dahildir.

Armstrong’a göre, Coinbase’in düzenlemelerin daha tutarlı bir yaklaşıma sahip olduğu bir ülkede faaliyet göstermesini tercih ederdi. Örneğin Birleşik Krallık’ı ele alalım.

Coinbase CEO’su, ABD’de kripto pazarının ne kadar önemli olduğunu biliyor, ancak düzenlemelerde somut iyileştirmeler görmesi gerekiyor, yoksa gerekirse potansiyel şirket değişikliği görüyor.

Şu anda Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu tarafından biri Coinbase’in rakip şirketi Bittrex için olmak üzere 50’den fazla kripto yaptırım eylemi başlatılıyor. Aynı şey Coinbase için de geçerli. Armstrong ayrıca yasal işlem uyarısı olarak bir Well bildirimi aldı.

Ayrıca Armstrong, kripto endüstrisinin farklı organları arasında ayrım yapılmadığından bahsetti. Coinbase gibi kripto borsalarının diğer finansal hizmet şirketleriyle aynı düzenlemelere sahip olması gerektiğinden bahsetti. Ve endüstrinin merkezi olmayan bölgeleri, merkezi bir otoriter kuralın olmaması nedeniyle farklı şekilde düzenlenmelidir.

Diğer Borsalar da Etkileniyor

Etkilenen tek şirket Coinbase değil. Bir Seattle borsası olan Bittrex de şirket SEC’den bir dava almadan önce ABD’den ayrılma olasılığını açıkladı. Başka bir borsa olan Kraken de kafa karıştıran düzenlemelerden memnun değil. Şirket, SEC ile yapılan bir anlaşma nedeniyle geçen Şubat ayında Amerikan müşterilerine yönelik hizmetlerini resmen durdurdu.

Coinbase Nereye Taşınmayı Düşünüyor?

Oppenheimer and Co.’nun İcra Direktörü Owen Lau’ya göre, ABD’deki belirsiz ve adaletsiz düzenleyici ortam nedeniyle Avrupa, şirket için daha iyi bir yuva sağlayabilir Daha önce belirtildiği gibi, Armstrong, daha iyi ve daha istikrarlı düzenlemeler

Birleşik Krallık’ta, FCA veya Mali Davranış Otoritesi merkezi düzenleyicidir. Bu varlık, finansal hizmetlerin ve kripto endüstrisinin menkul kıymetlerinden ve emtialarından sorumludur. Oysa ABD’de her biri için ayrı organlar mevcuttur: SEC ve CFTC veya Emtia Vadeli İşlemleri Ticaret Komisyonu.

Brian Armstrong, kripto şirketlerinin Birleşik Krallık’ta SEC ile CFTC arasında şiddetli bir savaş yaşamasına gerek olmadığını bile belirtti. ABD’de her iki taraf da birkaç haftada bir çelişkili açıklamalar yayınlıyor. Bu, kripto işletmelerinin faaliyet göstermesini zorlaştırıyor.

Birleşik Krallık şu anda Coinbase’in en büyük ikinci pazarı. Armstrong, ABD’deki koşullar ve düzenleyici ortamın önümüzdeki birkaç yıl içinde iyileşmemesi durumunda taşınmayı düşünmek için bunu bir fırsat olarak görüyor.

Coinbase International Waters’ı Test Ediyor

Halihazırda kurulduğu gibi, Armstrong yakın zamanda sorunları hafifletmeye yardımcı olmak için Coinbase International Exchange’i başlattı. Bu program, ABD dışındaki daha profesyonel yatırımcıların, uygun yetki alanları dahilindeyse API aracılığıyla ticaret yapmalarını sağlayarak erişimini genişletmeyi amaçlamaktadır.

Diğer hususlar şunları içerir:

  • Beş kat kaldıraç sağlayacak sözleşmeler
  • Alım satım, USDC Circle’ın stablecoin’i aracılığıyla yapılmalıdır.
  • Coinbase, kurumsal yatırımcıların bir listesini sağladı

Coinbase, uluslararası genişlemeyi en önemli önceliklerinden biri yapmaya devam ediyor. Armstrong, Coinbase’in nihayet işletme lisansını aldığı Bermuda’nın yanı sıra Singapur ve Brezilya’daki tekliflerini genişletmeye başladı.

Armstrong, son derece saygın bir ülke olduğu ve deneyimli bir mali düzenleyici için temel faktörleri barındırdığı için kişisel olarak Bermuda’yı seçti. Ayrıca Bermuda, saygın ve birinci sınıf bir yönetim kurulu ve icra ekibi tarafından yönetilmektedir.

Coinbase ayrıca şirketin BAE’deki genişlemesine yardımcı olabilecek bir düzenleyici olarak Abu Dhabi Global Market ile çalışmaya başladı.

Coinbase’in Diğer Uluslararası Programları

Coinbase International Exchange’in yanı sıra şirket, Coinbase’in önde gelen finansal piyasalardaki itibarını daha da genişletmek için başka bir küresel girişim olan “Go Broad, Go Deep”i de başlattı. Girişim Kanada, Birleşik Krallık, Brezilya, Dubai ve Singapur’da gelişmeyi hedefliyor.

“Geniş Ol, Derine Git” kampanyası, Coinbase’in Armstrong’un kripto merkezleri oluşturmak için potansiyel yerler olarak gördüğü altı farklı kıtayı seçtiği iki aylık bir süre boyunca faaliyet göstermeyi hedefliyor.

“The History of Money Initiative” eğitim programı olarak hizmet verecek bir başka uluslararası kampanyadır. Para biriminin evriminin grafiğini kolaylaştırmayı amaçlamaktadır. 19 Temmuz’da başlaması planlanan “Kripto Günü ile Ayakta Kalma”, kripto dostu politikaları teşvik etmek için Washington DC’de kripto meraklılarını bir araya getiriyor.

Financial Times ile “Kripto Durumu Zirvesi” işbirliği de düzenlendi. 22 Haziran’da New York’ta finans sektörlerinden etkili paydaşların katılımıyla gerçekleştirilecek. Etkinlik, finansal teknolojinin kripto endüstrisindeki yenilikçi rolleri hakkında bir odak grup tartışması görevi görecek.

Coinbase Kriptonun Ötesinde Ne Tutar?

Brian Armstrong, kripto paranın ötesinde, blockchain teknolojisi için merkezi olmayan bir kimlik oluşturulmasını da savunuyor. CEO’ya göre, veri sahiplerini hak ettikleri için bireylerin kimliklerine ve bilgilerine ulaşmanın bir yolu.

Ethereum katman 2 ve Base ağının piyasaya sürülmesi, Coinbase’in dijital varlıkların ötesindeki hedeflerinin bir işareti olarak hizmet etti. Bu kripto şirketi, blockchain teknolojisinin diğer amaçlarını daha da geliştirmek ve genişletmek istiyor.

Yönetmeliklerle Daha Fazla İş

Bu belirsizlikten çıkacak en iyi şey, özellikle devlet kurumlarında, özel sermayede, hedge fonlarda, yatırım fonlarında ve diğer finansal firmalarda daha fazla iş fırsatıdır. Bu sektörler, özellikle güvenlik sektöründe, şirketlerin ihlalleri önlemek için uyum sağlamasını sağlamak için daha fazla düzenleyici personele ihtiyaç duyacaktır.

Daha fazla düzenleyici personel aynı zamanda SEC, Federal Rezerv Bankası, Emtia Vadeli İşlemleri Ticaret Komisyonu ve Finans Sektörü Düzenleme Kurumu ile daha iyi ilişkiler anlamına gelir. Bu, şirketinizin daha fazla çalışanı işe almak için uygun kaynakları varsa geçerlidir.

Ufukta Bir Hareket

Armstrong’un Coinbase’in yerini değiştirmeyi düşünmesi, kripto para birimine küresel finans sahnesinde hak ettiği alaka ve tanınmayı vermenin önemini vurguluyor.

Coinbase, ABD’li yatırımcılarından ve finansal piyasalarından vazgeçmiyor. Ancak, ülke Coinbase’i Birleşik Krallık’a kaptırmak istemiyorsa, düzenlemeler derhal iyileştirilmelidir. ABD’deki kripto sahnesinin belirsizliği, daha fazla finansal değişim şirketini taşınmayı düşünmeye itebilir.

Coinbase’de bir kripto yatırımcısı mısınız? Şirketin taşınması olasılığı hakkında ne düşünüyorsunuz? Aşağıdaki yorumlar bölümünde bize bildirin.

Teknory