Corvette’in Çok Hızlı Olduğu İçin Yasaklanmasının Gerçek Hikayesi

1984’te ilk çıkışından sonra C4 Corvette, aynı adı taşıyan patlayıcının tüm etkisiyle yarış pistlerine ve sokaklara çarptı. Tekerlek yuvası, girdiği her yarışa hakim olduğu SCCA Showroom Stock GT yarışıydı. Hagerty yarış okulu sahibi John Powell’dan alıntı yapıyor: “Corvette, 1985’ten 1987’ye kadar Porsche’yi 29-0 yendi.” Bu noktada, Porsche ve diğer otomobil üreticileri, bunu daha hayırsever bir […]

Corvette’in Çok Hızlı Olduğu İçin Yasaklanmasının Gerçek Hikayesi

1984’te ilk çıkışından sonra C4 Corvette, aynı adı taşıyan patlayıcının tüm etkisiyle yarış pistlerine ve sokaklara çarptı. Tekerlek yuvası, girdiği her yarışa hakim olduğu SCCA Showroom Stock GT yarışıydı. Hagerty yarış okulu sahibi John Powell’dan alıntı yapıyor: “Corvette, 1985’ten 1987’ye kadar Porsche’yi 29-0 yendi.”

Bu noktada, Porsche ve diğer otomobil üreticileri, bunu daha hayırsever bir ifadeyle ifade edemedikleri için, meşhur toplarını alıp evlerine gitmekle tehdit ettiler. Çoğu, Avrupa’da ve başka yerlerde köklü yarış markalarıydı. İş modellerinin bir parçası olarak Amerikan stok araba yarışına ihtiyaçları yoktu, en azından bir Amerikan safkanı onları podyumdan uçururken (üzerinden Yahoo Otomobilleri).

Porsche ve diğerlerinin hakkı için, geri çekilme tehdidi sportmenlik açısından kötü olabilirdi ama akıllıca bir işti. Hagerty’nin de belirttiği gibi, kalabalık azaldı ve reklamcılar SCCA yarışlarıyla daha az ilgilendiler – çünkü tek bir modelin kazanması neredeyse garantiliydi. Bu baskılara yanıt olarak SCCA, 1987 serisinden sonra C4 Corvette’i rekabetten çıkardı.

Ancak ‘Vette’in hayranları için her şey bitmiş sayılmaz. C4’ün arkasındaki ekip, tamamen C4’lerden oluşan bir yarış olan Corvette Challenge’ı kurduğunda, yarış sponsoru en kazanan modellerinden biriyle mutlu bir ortam buldu. SCCA imzaladı, sponsorlar satın aldı ve iki sezon boyunca yalnızca Vette’e özel rekabet başladı. Corvette Challenge, bir süre ESPN’de bile yayınlandı ve büyük biletli Trans-Am ve CART yarışlarını destekledi.

Teknory