ChatGPT bir video özelliğine sahip olmaya hazırlanıyor

Yapay zeka zaten yeterince korkutucu değilmiş gibi, ChatGPT de video yeteneklerine sahip olacak. Bu doğrudan Microsoft’un kurucu ortağı Bill Gates ile yakın zamanda yeniden göreve getirilen OpenAI CEO’su Sam Altman’dan geliyor. Kafamı Çöz dijital ses dosyası. teknoloji liderlerinin bu kabus dolu künt rotasyonu, ChatGPT’nin geleceğini ve yaklaşan güncelleme GPT-5’i tartışmak için bölmeye oturdu. Altman, ChatGPT’yi […]

ChatGPT bir video özelliğine sahip olmaya hazırlanıyor

Yapay zeka zaten yeterince korkutucu değilmiş gibi, ChatGPT de video yeteneklerine sahip olacak. Bu doğrudan Microsoft’un kurucu ortağı Bill Gates ile yakın zamanda yeniden göreve getirilen OpenAI CEO’su Sam Altman’dan geliyor. Kafamı Çöz dijital ses dosyası.

teknoloji liderlerinin bu kabus dolu künt rotasyonu, ChatGPT’nin geleceğini ve yaklaşan güncelleme GPT-5’i tartışmak için bölmeye oturdu. Altman, ChatGPT’yi güçlendiren övülen dil modelinin bu yeni neslinin “konuşma, görüntü, kod ve video desteğiyle tamamen multimodal” olacağını söylüyor.

Bu podcast’in en ilginç haberi, GPT-5 yayın onayının yanı sıra yukarıda belirtilen video yetenekleridir. ChatGPT’nin mevcut sürümü zaten görüntü ve sesi destekliyor ancak videoyla birlikte, üretken yapay zekanın yapabileceklerinin kapsamı büyük ölçüde artacak.

AYRICA BAKINIZ:

OpenAI politikaları, askeri ve savaş uygulamalarındaki yasağı kaldıran sessiz bir güncellemeye kavuştu

Video analizi yapabilen ChatGPT gibi bir yapay zeka sisteminin potansiyel kullanım durumları daha fazla güvenilirliğe yol açabilir ve bağlamsal olarak bilinçli bir sohbet robotu yaratabilir, ancak bu yeni sürüme yönelik uygulamalar da özellikle OpenAI’nin sahip olduğu gizlilik açısından kötüye kullanımla dolu olabilir. Haziran ayında açılan bir dava, OpenAI modellerinin “çalıntı” verilerle eğitildiğini iddia ediyor.

GPT-5 ne zaman çıkıyor

Altman’a göre kullanıcılar GPT-5’in bu yıl içinde düşmesini bekleyebilirler.

Altman, ChatGPT’nin yeteneklerini daha da ileriye taşımayı umduğunu açıkça belirtti. Bu gelişmelerin baş döndürücü hızının, etik ikilemler ve bu teknolojilerin potansiyel geniş kapsamlı sonuçlarıyla ilgili endişeler nedeniyle Altman’ın OpenAI’nin kar amacı gütmeyen yönetim kurulu tarafından kısa süreliğine CEO olarak görevden alınmasının bir parçası olduğu söyleniyordu.

Gates’in muazzam servetini yaratan şirket Microsoft, modellerini Copilot ürününe entegre ederek OpenAI’ye milyarlarca dolar yatırım yaptı; bu da Altman’ın neden bu podcast’i son dakika haberleri için bir yer olarak seçmiş olabileceğine dair bir ipucu sunuyor. Altman, Gates ile yaptığı görüşme sırasında şu an itibariyle ChatGPT’nin mevcut etkileşimlerinin “bu modellerin şimdiye kadar olabileceği en aptalca şey” olduğunu söyledi. Altman, GPT-5’in amacının, bu yeni modelin daha iyi akıl yürütebilmesi ve daha güvenilir olabilmesi olduğunu açıkladı; özellikle de uygulamanın, chatbot’un kendinden emin bir şekilde asılsız ifadeleri ağzından kaçırdığı meşhur “halüsinasyonları” ışığında. Altman, bu daha doğru ChatGPT’nin sizin ve verileriniz hakkında her şeyi bilmesini istiyor; bu da kulağa ürkütücü derecede kişisel geliyor.

Altman podcast’te “İnsanlar GPT-4’ten çok farklı şeyler istiyor” dedi. “Bütün bunları mümkün kılacağız ve ardından kendi verilerinizi kullanma olanağını da sağlayacağız.”

Şirketinin ürünlerinin geliştirilmesinin önemli bir parçasının, e-postalar ve takvimler gibi kişisel ayrıntıları derinlemesine anlama yeteneğinin yanı sıra ChatGPT’nin tüm kapsamınızı alabilmesi için “dış veri kaynaklarına” daha fazla bağlantı kurma yeteneği olacağını ekledi.

Teknory