Destekçiler uyarıyor: Threads uygulaması, yanlış bilgi ve nefret söylemini yumuşatmakla zaten mücadele ediyor

Twitter’ın daha iyi olabileceği yolların listesi uzun. Birçok kullanıcı platformun çöpe gitmesi gerektiğini düşünüyor istenmeyen abonelik modelleri. Diğerleri CEO Elon Musk’a sesleniyor kar için erişilebilirlik araçlarının depolanması. Ve bunu bir ifade özgürlüğü biçimi olarak gören birkaç kişi dışında, pek çok kişi nefretin çoğalması ve dezenformasyonun stat olarak ele alınması gerekiyor. O halde, bu endişeleri Twitter’ın […]

Destekçiler uyarıyor: Threads uygulaması, yanlış bilgi ve nefret söylemini yumuşatmakla zaten mücadele ediyor

Twitter’ın daha iyi olabileceği yolların listesi uzun. Birçok kullanıcı platformun çöpe gitmesi gerektiğini düşünüyor istenmeyen abonelik modelleri. Diğerleri CEO Elon Musk’a sesleniyor kar için erişilebilirlik araçlarının depolanması. Ve bunu bir ifade özgürlüğü biçimi olarak gören birkaç kişi dışında, pek çok kişi nefretin çoğalması ve dezenformasyonun stat olarak ele alınması gerekiyor.

O halde, bu endişeleri Twitter’ın ne olabileceğinin lansmanına dahil etmek mantıklı olabilir. en başarılı rakip. Ancak Meta’nın yeni, metin tabanlı topluluk forumu Threads’in ilk haftası, savunuculara ve insan hakları gruplarına göre bunun yeterince yapılmadığını gösteriyor.

AYRICA BAKINIZ:

Sosyal profillerinizi yardım için merkezlere nasıl dönüştürebilirsiniz?

yokluğuna ek olarak ulaşılabilirlik ve diğeri özellikler Savunucuları uyarıyor, yeni sosyal platform piyasaya sürüldüğünde, Twitter’ın itibarını zedeleyen aynı türden nefret söylemi ve aşırılık yanlısı hesaplara zaten ev sahipliği yapıyor ve platformun sorunu nasıl ele alacağını özetleyen Threads’e özgü davranış veya topluluk politikaları yok.

İçinde mektup(yeni bir sekmede açılır) 24 medeni haklar, dijital adalet ve demokrasi yanlısı kuruluş tarafından yayımlandı — kar amacı gütmeyen bekçi grubu da dahil Amerika için Medya Önemlidir(yeni bir sekmede açılır), Dijital Nefretle Mücadele Merkezi(yeni bir sekmede açılır)Ve SEVİNİRİM(yeni bir sekmede açılır) – platformun ana şirketi, kullanıcılar için daha güvenli bir dijital ortam yaratma konusunda geri adım attığı için eleştirildi:

Threads, politikalarınızı güçlendirmek yerine, kasıtlı olarak Instagram’ın doğruluk kontrol programını platforma yaymayarak ve kötü oyunculara teslim olarak ve kullanıcıları bir seri yanlış bilgilendiriciyi takip etmeye çalıştıklarında uyaran bir politikayı kaldırarak tam tersini yapan eylemlerde bulundu. Gelecekteki şiddet kışkırtmalarına karşı net korkuluklar olmadan, Meta’nın kullanıcıları platformun yazılı politikalarını ihlal eden yüksek profilli seçim dezenformasyonu sağlayıcılarından korumaya hazır olup olmadığı belli değil. Bugüne kadar, platform, araştırmacıların Threads üzerindeki etkinliği analiz edebilmeleri için en temel araçlardan bile yoksundur. Son olarak, Meta, platformda dezenformasyonun yayılmasını engellemek amacıyla içerik moderatörlerini ve sivil katılım ekiplerini işten çıkardığınız aynı zamanda Konuları kullanıma sundu.

5 Temmuz Konuları lansmanından önce, Meta’nın bildirildiğine göre yanlış ve dezenformasyon ekibinin kovulan üyeleri(yeni bir sekmede açılır) çevrimiçi dezenformasyon kampanyalarına karşı koymakla görevli daha büyük bir grubun parçası olan seçim yanlış bilgilendirmesiyle mücadele etmek için işe alındı.

Mektupta ayrıca, “bağnaz hakaretler, seçim reddi, COVID-19 komploları, transların hedefli tacizi ve reddi” yayınlayan hesaplar da dahil olmak üzere yeni platformda “neo-Nazi retoriği, seçim yalanları, COVID ve iklim değişikliği inkarcılığı ve daha fazla toksisite” belirtildi. bireylerin varlığı, kadın düşmanlığı ve daha fazlası.” göre bir İftirayla Mücadele Birliği’nin (ADL) Temmuz ayı raporu, Meta amiral gemisi Facebook, nefret ve tacizin meydana geldiği en yüksek bildirilen platformdur. Buna ek olarak, Instagram ve Facebook her ikisi de başarısız notlar aldı. GLAAD’ın 2023 Sosyal Medya Güvenliği EndeksiTwitter ise en az güvenli olarak adlandırıldı.

ADL, Threads’in lansmanından sonraki günler içinde “ilk gözlemlerle ilgili” yanıt olarak platformun nefret söylemi, koruma ve mahremiyet politikalarının izlenmesi(yeni bir sekmede açılır). Kuruluş, Threads’in engellenen hesaplar politikasını, teknoloji devinin daha önce Instagram’da engellenen Threads’teki kullanıcıları otomatik olarak engelleyen olumlu, kullanıcıyı ileriye götüren bir hamlesi olarak gösterdi.

Ancak kuruluş ayrıca, risk altındaki kullanıcılar için gelecekte sorunlara yol açabilecek gizli yasal adlar gibi kişisel bilgilerin görüntülenmesi de dahil olmak üzere savunmasız hedefleri nefret ve tacize maruz bıraktığı iddia edilen Konu örneklerini de vurguladı.

Threads lansmanında, rutin olarak yanlış bilgi yaymakla suçlanan bilinen sosyal medya hesaplarının bildirildiği bildirildi. platform tarafından önleyici olarak işaretlendi, birçok sağcı şahsiyet, sitenin diğer kullanıcıları hesap geçmişi konusunda uyarma politikasından duydukları memnuniyetsizliği paylaşıyor. Mashable profil bayraklarını çoğaltamadığı için uyarılar kısa bir süre sonra kaldırıldı. Instagram’ın Topluluk Kuralları şu anda şu şekildedir: “Bazı durumlarda, aksi halde Topluluk Kurallarımıza aykırı olacak içeriğe – haber değeri taşıyorsa ve kamu yararınaysa – halkın bilinçlendirilmesi için izin veriyoruz. Bunu yalnızca kamu yararı değerini riske karşı tarttıktan sonra yapıyoruz. zarar veriyor ve bu yargıları yapmak için uluslararası insan hakları standartlarına bakıyoruz.”

Bu hikayenin yayınlanması itibariyle, Threads henüz kendi site içi topluluk yönergelerini veya davranış politikasını yayınlamamıştır. lansmanında yazıyor(yeni bir sekmede açılır) platformun “uygulamadaki içerik ve etkileşimler hakkında Instagram’ın Topluluk Kurallarını uygulayacağını” söyledi. İş Parçacığı’ Kullanım Şartları(yeni bir sekmede açılır) Instagram’ın Yardım Merkezi’nde bulunabilir ve “İplikler Hizmetini kullanırken, yüklediğiniz veya paylaştığınız tüm içeriğin Instagram’a uygun olması gerekir. Topluluk Rehberleri(yeni bir sekmede açılır) hizmet Instagram’ın bir parçası olduğu için.” Instagram Topluluk Kuralları da şu bağlantıya sahiptir: Nefret söylemiyle ilgili Facebook Topluluk Standartları(yeni bir sekmede açılır). Şu anda, Konular’da kötüye kullanım veya spam bildirmeye çalışırken platform, kullanıcıları “Instagram’da bir gönderiyi veya profili nasıl şikayet ederim?” sorusu için Instagram Yardım sayfasına yönlendiriyor.

Mashable’ın yorum talebine yanıt olarak ve bir Media Matters for America’ya açıklama(yeni bir sekmede açılır)bir Meta sözcüsü şunları söyledi: “Sektör lideri dürüstlük uygulama araçlarımız ve insan incelemesi, Konulara bağlandı. Tüm uygulamalarımız gibi, nefret söylemi politikaları geçerlidir. Ek olarak, bağımsız doğruluk denetleyicilerinin yanlış bilgi derecelendirmelerini diğer uygulamalarımızdaki içerikle eşleştiriyoruz. Konular. Gelecekteki güncellemelerde yanlış bilgileri ele almanın ek yollarını düşünüyoruz.”

Avukatların mektubu ayrıca Konular için üç acil tavsiye içeriyor:

  • Marjinal toplulukları korumak için nefret söylemine karşı güçlü politikalar da dahil olmak üzere, hızla büyüyen metin tabanlı bir platformun ihtiyaçlarını karşılayan, Threads’e özgü güçlü politikalar uygulayın.

  • Makine öğrenimi yanlılığını ve diğer yapay zeka suiistimallerini önlemek için proaktif, insan merkezli bir yaklaşım benimseyerek güvenliğe ve hakkaniyete öncelik verin.

  • Araştırmacıların Threads’in iş modellerini, içeriğini ve denetleme uygulamalarını analiz etmesi için şeffaf ve erişilebilir veriler ve yöntemler dahil olmak üzere sivil toplumla düzenli olarak etkileşim kurmak için yönetişim ve liderlik uygulamaları uygulayın.

Mektupta, “Markaların ve kullanıcıların güvenliği için Threads, aşırılıkçılığı, nefreti ve anti-demokratik yalanları engelleyen korkuluklar uygulamalıdır.” “Bunu yapmak sadece insanlar için iyi değil, iş için de iyi.”

Daha fazla S istiyorumresmi İyi ve teknoloji gelen kutunuzdaki hikayeler? İçin kayıt olun Mashable’ın En Çok Okunan Haberler bülteni Bugün.

Teknory