VTOL Teknolojisine Yön Verecek Garip Görünümlü Kargo Uçağı

1950’lerde ABD Hava Kuvvetleri bir VTOL uçağı geliştirmekle ilgilendi ve halihazırda helikopterlerle yaptığı çalışmalarla tanınan Hiller Aviation ile deneysel bir araç geliştirmesi için bir sözleşme imzaladı. Hiller, 35 savaş birliği veya eşdeğer ağırlıktaki araç ve ekipman dahil olmak üzere toplam 8000 lbs yük taşıyabilen, 425 millik bir çalışma yarıçapına, 300 mph seyir hızına ve havada […]

VTOL Teknolojisine Yön Verecek Garip Görünümlü Kargo Uçağı

1950’lerde ABD Hava Kuvvetleri bir VTOL uçağı geliştirmekle ilgilendi ve halihazırda helikopterlerle yaptığı çalışmalarla tanınan Hiller Aviation ile deneysel bir araç geliştirmesi için bir sözleşme imzaladı.

Hiller, 35 savaş birliği veya eşdeğer ağırlıktaki araç ve ekipman dahil olmak üzere toplam 8000 lbs yük taşıyabilen, 425 millik bir çalışma yarıçapına, 300 mph seyir hızına ve havada asılı kalma yeteneğine sahip bir VTOL uçağı inşa etmekle görevlendirildi. 6000 ft’de. Ayrıca, bir motorun arızalanması durumunda kontrol edilebilir olması ve “kontrollü çarpışma” iniş yapabilmesi gerekiyordu.

İlk plan dört motorlu bir uçak gerektirirken, X-18 yalnızca iki motora sahip olacak şekilde tasarlandı, çünkü büyük olasılıkla bir üretim aracı değil, tilt-wing VTOL teknolojisi için bir test platformuydu. Böyle bir araç olan Ling-Temco-Vought XC-142, daha sonra X-18 programından elde edilen içgörülere dayalı olarak geliştirilecek ve test edilecektir.

Teknory